שתף קטע נבחר

מלך ירדן: ישראל במצב קשה מאי פעם

"הישראלי הוא זה שמפחד היום, אנחנו והפלסטינים חזקים יותר", אמר עבדאללה, וגם הזהיר מאפשרות פתרון לפליטים בארצו: "לא נסכים לרעיון הזה, נילחם עם הצבא"

עבדאללה מלך ירדן ממשיך לשגר חצי אזהרה לירושלים. "ירדן ועתידה של פלסטין חזקות יותר מישראל היום, הישראלי הוא זה שמפחד עכשיו", אמר המלך מעמאן, במפגש שערך אמש (יום א') עם אנשי אקדמיה במדינה.

 

הוא סיפר על שיחה שקיים לאחרונה בארצות הברית עם "אחד מהמשכילים הישראלים". לדבריו, "הוא אמר שמה שקורה במדינות ערב היום זה לטובת ישראל. עניתי לו שאני סבור שהמצב הפוך, וכי מצבכם היום קשה מכל עת בעבר".

 

מלך ירדן כבר הפגין פסימיות:

 

המלך הירדני שב והדגיש כי ארצו לא תשמש "מולדת חלופית לפלסטינים". "ירדן היא ירדן ופלסטין היא פלסטין. אנו תומכים בכל הזכויות הפלסטיניות בהקמת מדינה פלסטינית ומדיניותנו לא השתנתה. אסור שנושא המולדת החלופית יהיה חלק מהדיון. זה בלתי מקובל", אמר.

 

עבדאללה נפגש עם אובמה בבית הלבן. "אין לחץ על ירדן" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עבדאללה נפגש עם אובמה בבית הלבן. "אין לחץ על ירדן"(צילום: רויטרס)

 

עבדאללה ביקש "להרגיע את כולם ולומר כי לא שמעתי משום בכיר אמריקני או אחר, לא מקלינטון, לא מבוש ולא מאובמה שום לחץ על ירדן כי פתרון הסוגיה הפלסטינית יבוא על חשבונה".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

מלך ירדן שב והביע למעשה התנגדות ליישוב הפליטים הפלסטינים בארצו. "אני רוצה להרגיע את כולם ולומר שירדן לא תהיה מולדת חלופית לאיש. האם זה הגיוני שירדן תהיה מולדת חלופית ואנו נשב בשקט? יש לנו צבא ואנו מוכנים להילחם למען מולדתנו ולמען עתיד ירדן. לא נסכים שהרעיון הזה יישאר אצל מישהו.

 

"עמדתה הרשמית של ירדן כלפי הסוגיה הפלסטינית, זכויות הפליטים ופתרון הקבע ברורה,

 מוחלטת ולא השתנתה. ירדן תגן על זכויותיה וחזונה בפתרון הקבע שיבטיח הקמת מדינה פלסטינית בת קיימא שבירתה ירושלים ומימוש צודק של זכות השיבה והפיצויים".

 

בעת האחרונה נפוצו דיווחים על לחץ שהפעיל המלך הירדני על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שלא לפנות לאו"ם להכרה במדינה. ייתכן כי לחץ זה מגיע מתוך חששה של ירדן כי צעד זה יטרפד את מימושה של "זכות השיבה" בגבולות ישראל.

 

המלך עבדאללה ציין עוד קודם לכן כי הוא פסימי לגבי הסיכויים לחדש את המשא ומתן בין הישראלים והפלסטינים, באופן שיניב תוצאות. "שנת 2011 תהיה, אני חושב, שנה מאוד רעה לשלום", אמר בראיון שהעניק לעיתון "וושינגטון פוסט", "אנו אמנם נמשיך לנסות להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן, אך אני פסימי יותר משהייתי ב-11 השנים האחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבדאללה. הרגיע את האקדמאים
צילום: AFP
מומלצים