שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: פ"ת מרחיקה תלמידים אתיופים

עמותת טבקה טוענת כי 180 תלמידים ממוצא אתיופי מבית הספר "נר עציון" עדיין לא החלו ללמוד כיוון שהעירייה מבקשת לשבצם במסגרות "שירחיקו אותם מהתלמידים הלבנים". העירייה: רק 80 תלמידים, הוריהם חזרו בהם מההסכם איתנו

מאבק התלמידים האתיופים במערכת החינוך עובר לבג"ץ. לאחר שהביאו לסגירת בית הספר "נר עציון" שרוב תלמידיו היו בני המגזר, תוקפים בעדה האתיופית את משרד החינוך ועיריית פתח תקווה בטענה כי 180 ילדים בעיר טרם שובצו במסגרת חינוכית כלשהי, ולא החלו את שנת הלימודים. בעתירה שהגישה היום (ב') עמותת טבקה, הפועלת לקידום בני העדה, היא דורשת משר החינוך לספק לכך הסברים ולנמק מדוע בעירייה נוקטים מדיניות שנגועה לטענתם באפליה. העירייה טוענת כי מדובר רק ב-80 תלמידים, שהוריהם חזרו בהם ממהסכם עמה וכי היא פועלת למצוא להם פתרון.   

 

סערת החינוך בפתח תקווה - ידיעות קודמות ב-ynet:

 • יוצאי אתיופיה הפגינו: שני הורים עוכבו לחקירה
 • שובתים בבית הספר: "גטו אתיופי"
 • שר החינוך: נסגור בית הספר לאתיופים, תופעה פסולה

   

  לטענת מגישי העתירה, מדיניות שיבוץ התלמידים בפתח תקווה אינה שוויונית ואחידה, וגורמת לכך שרק ילדים ממוצא אתיופי נשלחים לבתי ספר מרוחקים ממקום מגוריהם, מבלי שניתנת להם ולהוריהם את היכולת להשפיע על המסגרת הלימודית. בעמותה טוענים עוד כי במשרד החינוך ובעירייה החליטו בעקבות הלחץ הציבורי לנקוט שורה של צעדים, אך הם לא שמים קץ לאפליה ואף מחריפים אותה.

   

  הפגנת ההורים בבית הספר. הביאו לסגירתו המיידית (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  הפגנת ההורים בבית הספר. הביאו לסגירתו המיידית(צילום: עופר עמרם)

   

  במשרד החינוך נכנעו באחרונה לדרישת ההורים, ששיבשו את תחילת הלימודים בבית הספר "נר עציון", וסגרו את המוסד החינוכי באופן מידי ולא בהדרגה, כפי שתוכנן בתחילה. עוד קודם לכן, ימים ספורים לפני ה-1 בספטמבר, הוחלט בעירייה ובמשרד החינוך לפזר 180 תלמידים כדי למנוע יצירת "גטו אתיופי".

   

  עם זאת, בעמותה טוענים כי ההחלטה הייתה פתאומית מדי, ואילו הליך השיבוץ מחדש של התלמידים נעשה באופן "פרוע ובהול". לפי העתירה, במסגרת אותו הליך מזורז, מציעה עיריית פתח תקווה לאותם התלמידים פתרונות "שירחיקו אותם מהתלמידים הלבנים" ושולחת אותם לבתי ספר מרוחקים. "אותם ילדים אומללים ממתינים בבתיהם לשיבוץ הולם ושוויוני כבר כמעט שבועיים", נכתב בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אייל רוזובסקי ותמיר כהנוב.

   

  "אין לתאר את תחושת ההשפלה והעלבון שנגרמת לילדים אלה בשל כך שהם מוקצים ממערכת החינוך רק בשל שיוכם הגזעי וצבע עורם, השונה מזה של הילדים הלבנים", הסבירו בעמותה. "פעם אחר פעם מגיע היום הראשון של שנת הלימודים, ועמו מפח נפש לילדים יוצאי אתיופיה שמתגוררים בפתח תקווה".

   

  עמותת טבקה דורשת גם כן כי בג"ץ יורה למשרד החינוך למנוע תקציבים מבתי ספר בפתח תקווה המסרבים לקלוט תלמידים אתיופים.

   

  העירייה: פועלים למציאת פתרון חדש

  מנגד, מעיריית פתח תקווה נמסר כי היא מצאה שיבוץ לכל התלמידים מבית הספר "נר עציון". מהעירייה מוסיפים ואומרים כי ל-80 תלמידים נמצא שיבוץ בשני בתי ספר, האחד בראש העין והשני בישיבה בעיר.  בעירייה טוענים כי הורי התלמידים חתמו על הסכמתם לשיבוץ, אך לאחר מכן חזרו בהם ולכן 80 התלמידים לא התחילו את לימודיהם. העירייה מוסיפה כי היא ממשיכה לפעול לשיבוץ התלמידים.

   

  ממשרד החינוך נמסר גם כן כי קבוצה של הורים לעשרות תלמידים חזרה בה מההסכם לשיבוץ ילדיהם בבית ספר ממלכתי דתי מחוץ לפתח תקווה ובכיתה נפרדת בישיבת פתח תקווה של הרב שי פירון, מנכ"ל תנועת הכל חינוך.  

   

  בהכנת הידיעה השתתפו תומר ולמר ורענן בן-צור


 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור ותומר ולמר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תלמידות בהפגנת המחאה של ההורים. מחלוקת סביב המספרים
  צילום: עופר עמרם
  הפגנת ההורים. "תחושת השפלה ועלבון"
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים