שתף קטע נבחר

יחימוביץ' ופרץ לסיבוב 2: הקרב על הרצוג ומצנע

בהיעדר הכרעה, יתמודדו שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ בסיבוב שני ביום רביעי הבא. שניהם מרכזים מאמץ לגיוס תמיכתם של יצחק (בוז'י) הרצוג ושל עמרם מצנע. פרץ: "יחימוביץ' הפעילה נגדם ספינים". יחימוביץ': "הם מנהיגים ראויים"

ואז נשארו שניים. הסיבוב הראשון בבחירות על ראשות מפלגת העבודה הסתיים הלילה (יום ג') ללא הכרעה, לאחר שאיש מהמועמדים לא הצליח לחצות את רף 40 אחוזי התמיכה. כעת מועדות פניהם של שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ לסיבוב השני ביום רביעי הבא. הקרב הפוליטי הגדול ניטש על תמיכתם של יצחק (בוז'י) הרצוג, שהגיע שלישי ושל עמרם מצנע שנחל כישלון חרוץ וסיים רביעי.

 

בחירות לראשות מפלגת העבודה:

 

יחימוביץ' הודיעה שתפנה היום להרצוג ולמצנע "כדי לכונן דרך חדשה". פרץ הודיע הלילה כי הוא רואה בשניים שותפים לדרך הצדק החברתי.

 

עמיר פרץ, שקיבל 31% מקולות הבוחרים הודה לפעילים, "שהופיעו היום מלוכדים ומאוחדים", כדבריו. ואחר כך עבר לדבר פוליטיקה: "יש להעריך גם את עמרם מצנע, שהלך עם אמונתו עד הסוף. אני רוצה לברך את הרצוג על ההישג, הוא עבד תחת ספינים לא פשוטים שהופעלו נגדו על-ידי יחימוביץ' והוכיח שהוא בעל אחיזה משמעותית במפלגה. אני רואה במצנע והרצוג שותפים לדרך הצדק החברתי והשלום, ולמאבק נגד נתניהו".

 

הלילה, בראיון ל-ynet, הזכיר פרץ כי הוא היה זה שהביא למינויו של הרצוג כשר, ואילו יחימוביץ' "מתעלמת מבוז'י וגם ממצנע, וגם מהפעילים שלהם. היא אומרת בהרבה יהירות שהיא לא זקוקה לתיווך שלהם ושהיא תפנה ישירות למתפקדים. אלה אמירות של מי אין לו כל כוונה להכיר בקבוצות השונות במפלגה".  

 

פרץ כמעט יצא מגדרו להחמיא לעמרם מצנע, והודיע שיעשה הכל לשתף איתו פעולה: "אני חושב שמצנע עשה מהלך חשוב מאוד שרק הוכיח שמדובר באדם אמין. הוא לא נטש את מצביעיו. העובדה שמצנע הלך עד הסוף מעידה שמדובר באדם שמאמין בדרכו, והאחוזים שהוא קיבל לא משנים את המסר החשוב שהוא הביא איתו. זהו מסר של נושאים חברתיים, מדיניים וביטחוניים".

 

תומכיה של יחימוביץ' בהמתנה לתוצאות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תומכיה של יחימוביץ' בהמתנה לתוצאות(צילום: ירון ברנר)
 

גל המחאה החברתית ששטף את ישראל בקיץ האחרון מיקד גם את השיח הפוליטי בפריימריז הללו סביב שני מועמדים שכבר שנים מניפים את הדגל החברתי. "אני היחיד שיודע לחבר בין רוטשילד לג'סי כהן", העיד על עצמו פרץ, כמי ש"יכול לבוא למצביעי הימין באומץ, ולומר להם: בואו איתי למאבק החברתי, אבל צריך לשלם מחיר, והוא החזרת שטחים בארץ ישראל, קידום פיוס מול כל המדינות.

 

"כולם מבינים כי יושב ראש צריך להיות עם תפישה כוללת. אין יושב ראש מפלגה עם תפישה חברתית, ויושב ראש עם תפישה מדינית. אי אפשר לנתק בין ההתנחלויות ובין היכולת לתת לשכונות. אי אפשר לנתק בין המתנחלים ובין היכולת לתת לחלשים", אמר. 

 

קמפיין תחת ספינים. הרצוג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קמפיין תחת ספינים. הרצוג(צילום: מוטי קמחי)

 

הוא האשים את התקשורת שהעניקה גיבוי חסר פרופורציות ליחימוביץ', "גם רוח גבית של סוקרים שידעו שהסקרים שלהם לא קשורים למציאות - ולמרות הכל, היא הצליחה להביא הרבה פחות ממה שהסקרים נתנו לה, חרף הספינים הלא-לגיטימיים שעשתה על גבם של הרצוג ומצנע. לכן, אני בטוח שזה יביא את חברי המפגלה לבדוק מה התכונות שהם מחפשים בכל מועמד ומועמד".

 

יחימוביץ': עמרם ויצחק ידידיי

שלי יחימוביץ', שקיבלה 32% מהקולות, הגיעה אל עשרות פעיליה במטה בדיזנגוף סנטר בתל-אביב, והתקבלה בקריאות "העם דורש צדק חברתי" ו"הו הא מי זה בא? יושבת ראש המפלגה". על ראשות הממשלה לא מדברים במפלגת השלטון בעשורים עברו.

 

"אני מבקשת להודות לשני המתמודדים שסיימו את המרוץ, בוז'י הרצוג ועמרם מצנע, ולהודות להם", אמרה. "עברנו קמפיין ארוך והיו רגעים של הרמת טונים אבל עכשיו מה שישאר זה קמפיין מרתק שהחזיר את מפלגת העבודה ללב העניין. אין בינינו הבדלי ניואנסים אידיאולוגים. אנחנו שותפים לחזון משותף. נוכל לעסוק בו ולא בהתכתשויות אישיות".

 

פרץ ורעייתו אחלמה מצביעים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
פרץ ורעייתו אחלמה מצביעים(צילום: אליעד לוי)

 

היא פנתה למצביעים של הרצוג ומצנע: "אני מעריכה את בחירתכם ומכבדת אותה ואכן בחרתם באנשים מאד ראויים, אולם עכשיו הבחירה היא בין עמיר לביני ואני קוראת לכם להצביע עבורי ועבור דרכי". לדעת יחימוביץ', "בימים הקרובים יהיו המון ספינים, תרחישים ואמירות", אך היא מאמינה שהמתפקדים יצביעו לפי צו מצפונם עבור מה שטוב למפלגה ועבור המועמד ש"יביא לה הכי הרבה מנדטים".

  

יחימוביץ' דיברה על הקשר בין הבחירות במפלגה למחאה החברתית ששטפה את ישראל: "הקיץ הזה היה היסטורי והתרחשה בו המחאה החשובה בתולדות המדינה. נפרץ נתיב חדש של שיח כלכלי-מוסרי על טיבה של החברה, חברה צודקת שרק ממנה אפשר לכונן גם שלום אמת ולא תהליך שלום שכולנו הסתפקנו בו". היא הוסיפה כי מפלגת העבודה בראשותה תהיה הבית האמיתי של המחאה החברתית וציינה כי רבים מפעיליה הם חלק בלתי נפרד מהמחאה.

 

עמרם מצנע. פרץ כבר מתדפק על דלתותיו (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
עמרם מצנע. פרץ כבר מתדפק על דלתותיו(צילום: אבישג שאר ישוב)

 

"אני מודה לחברי מפלגת העבודה שבחרו להאמין בדרך שאני מייצגת ונתנו לי את מירב קולותיהם. אני רואה בכך הישג לא מבוטל. אני 6 שנים במפלגה ומבחינת העבודה, זה לא הרבה זמן ולמרות זאת היתה פה אמירה חדה וברורה מה מפלגת העבודה רוצה. האמירה הזו נאמרה - רוצים מפלגה סוציאל דמוקרטית, ערכית, לא מזגזגת, לא נדבקת לכל מפלגת שלטון, מפלגה בשביל הציבור שמדברת את שפתו, אלטרנטיבה שלטונית לממשלת נתניהו שהיא ממשלת ימין קיצוני כלכלי. אנחנו האלטרנטיבה ולא קדימה. קדימה היא מפלגה ניאו-ליברלית וקפיטליסטית בדיוק כמו הליכוד".

 

הרצוג: אתייעץ ואודיע

יחימוביץ' אמרה לפעילים שלפניהם תשעה ימים מפרכים של פעילות קשה, שבסופה יוכרע מי ינהיג את המפלגה: "אני מבקשת לגייס את כל האנרגיות. נפיק לקחים מטעויות שעשינו. תרשמו לעצמכם כולם - ב-21 בספטמבר סיבוב שני ובעזרתכם ננצח ונצעיד את העבודה אל חלון הזדמנויות חדש שנפתח בפניה". 

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שהגיע שלישי במרוץ עם 25% תמיכה, מחוזר מכל עבר והלילה הודיע שבימים הקרובים יתייעץ עם איש העסקים אראל מרגלית, שפרש מהמרוץ והעביר אליו את תמיכתו, ועם יתר שותפיו, ויחליט עמם על המשך צעדיהם במפלגה: "הבטחתי שאהיה הפתעת הבחירות. הוכח היום שמחנה הרצוג הוא מחנה גדול במפלגת העבודה, המורכב מהרבה מאוד אנשים והוא יותר חזק מכל הסקרים. חברי מפלגת העבודה הוכיחו היום שהם רוצים לראות את המפלגה גם חברתית וגם מדינית, שני ערכים אלו הולכים יחד ואי אפשר לנתק אותם זה מזה".

 

עמרם מצנע נחל כישלון חרוץ עם 12% תמיכה בלבד והודיע שיתייצב מאחורי היו"ר הנבחר, אך לא נקב בשם המועמד שאליו יעביר את תמיכתו. שני המועמדים על ראשות המפלגה מנופפים בדגל החברתי, לשם מתנקז הקרב האחרון. חבר הכנסת דניאל בן-סימון, שתמך בעמיר פרץ, הודה בראיון בשידור החי של ynet כי המאבק היה קשה יותר מכפי שציפו במחנה פרץ. "אני חושב שזו יריבות יוצאת דופן בין אנשים עם מזג דומה, עם נטיות אידיאולוגיות באותו כיוון. אני מקווה שזה יהיה תרבותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פונה למצנע ולהרצוג. יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
יחימוביץ' על הכוונת. פרץ
צילום: אליעד לוי
מומלצים