שתף קטע נבחר

"ארדואן הורה: לא למנוע ירי על מטרות ישראליות"

אחרי ספינות הקרב שאמורות לצאת לים התיכון, האיומים מגיעים גם לאוויר. עיתון טורקי דיווח כי המערכות על ה-F-16 של חיל האוויר, שזיהו מטוסים ישראלים כידידים, הוחלפו וכבר לא מונעות אוטומטית ירי. בהמשך: גם בספינות ובצוללות

טורקיה מאיימת על ישראל - ולא רק דרך הים : טורקיה פיתחה מערכת אלקטרונית חדשה, שתאפשר למטוסי ה-F-16 שלה בפעם הראשונה לפגוע במטרות ישראליות. כך דווח הבוקר (יום ג') בעיתון הטורקי "סטאר גאזט", שייחס את ההחלטה בעניין ישירות לראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן.

 

המערכת החליפה את המערכות הקיימות במטוסי קרב (הנקראות בצה"ל "זיהוי עמית טורף"), שזיהו מטוסים וכלי שיט ישראלים כידידותיים ולכן מנעו כל ירי לעברם. הידיעה על הצעד סוקרה בהרחבה גם בכלי תקשורת באיראן.

 

העימות עם טורקיה - כותרות אחרונות:

 

על-פי הדיווח, המערכת האמריקנית המקורית לא איפשרה למטוסים טורקיים לירות לעבר מטוסים ישראליים, אפילו אם הטייס רוצה לעשות זאת. המערכת הטורקית החדשה הורכבה על מטוסי קרב, ובעתיד הקרוב תורכב גם על ספינות של חיל הים הטורקי וצוללות.

 

ראש הממשלה ארדואן. "החלטה שלו" (צילום: רויטרס ) (צילום: רויטרס )
ראש הממשלה ארדואן. "החלטה שלו"(צילום: רויטרס )

 

עוד דווח כי המערכת הטורקית החדשה, שלא מזהה את המטוסים הישראלים כ"עמית", פותחה כשהיחסים בין שתי המדינות החלו להידרדר. המערכת המקורית שהותקנה על מטוסי ה-F-16, מונעת גם ירי על מטוסים של חברות נאט"ו.

 

לרשות חיל האוויר הישראלי - על-פי פרסומים זרים - עומדים 1,964 כלי

 טיס, בהם מטוסי הקרב F-16 ו-F-15. מספר המסוקים הישראליים שעומדים לרשות הצבא הוא 689. אגב, העליונות האווירית של ישראל אמורה לקבל חיזוק רציני לקראת שנת 2017, כאשר צה"ל יקבל מארה"ב את מטוס הקרב העתידי F-35.

 

לעומת ישראל, לחיל האוויר הטורקי יש "רק" 1,940 כלי טיס, בהם מטוסי F-16 ומטוסי פנטום, ומספר המסוקים שלו עומד על 874. וכמו צה"ל, גם טורקיה עומדת לקלוט לשירותה את מטוסי החמקן מדגם F-35 לקראת 2015.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-16 טורקי
מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי
צילום: רויטרס
מומלצים