שתף קטע נבחר

ארדואן בקהיר: ישראל מסכנת את עתידה

בביקורו ההיסטורי בבירת מצרים, ראש הממשלה הטורקי נאם בפתיחת כינוס הליגה הערבית והזהיר את הממשלה בירושלים שצעדיה בעניין המשט "מטילים למעשה סגר כללי על עם ישראל". גם לאסד היה לו מסר: "מי שמשתמש בכוח להשתיק את העם יבין שהוא טועה בגדול"

ארדואן מציג: מזרח תיכון חדש. ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, נאם בצהריים (יום ד') בפתיחת כינוס הליגה הערבית בקהיר. "אנחנו עמים שקווי העתיד והעבר שהם צוירו יחד על ידי האל", אמר על הטורקים והפלסטינים, "ילד בפלסטין מכאיב בלב של אמא באנקרה". בביקורו ההיסטורי במצרים הוא האשים את ישראל שצעדיה "מסכנים את עתידה".

 

קרע ביחסי ישראל-טורקיה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

ארדואן נחת אמש וזכה לקבלת פנים נרגשת של רבבות בני אדם - בביקור ראשון של מנהיג טורקי במצרים זה 15 שנה. הבירה המצרית קושטה לכבודו בדגלי טורקיה ותמונותיו נתלו ברחובות.

 

"אני מזמין את כולם להגן על העמים, זה נכון לכל המדינות באזור - גם לישראל", הוא הדגיש. "ישראל מצד אחד מנסה להצדיק את החוקיות שלה באזור, ומצד שני עושה צעדים שמסכנים את החוקיות שלה עצמה. ממשלת ישראל בתוקפנות שלה, תקפה משט של עזרה הומניטרית במים בינלאומיים והסירה את אחריותה מהמעשים. הפוליטיקה התוקפנית של ממשלת ישראל מסכנת את העתיד שלה. בעצם מה שממשלת ישראל עשתה, זה סגר כללי לעם ישראל".  

 

לפני כן, הוא ביקש לצייר תמונה של אחדות ערבית. "בתקופה כזו, כשבאזור שלנו מתרחשים שינויים היסטוריים, אני שמח להיות יחד אתכם, עם האחים שלנו, תחת אותו גג. למרות הבדלים קלים בתרבויות אנחנו בנויים על אותה ציוויליזציה, והצלחנו להעביר מדור לדור את הערכים שלנו".

 

ארדואן בקבלת הפנים בקהיר. "המשאלה שלי לבקר בעזה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן בקבלת הפנים בקהיר. "המשאלה שלי לבקר בעזה"(צילום: רויטרס)

 

"לקול של צעירי קהיר יש הד באיסטנבול באותה עוצמה", הצהיר המנהיג הטורקי. "אנחנו גורמים של אותו גוף ושל אותה נשמה, משפחה עם שורשים עמוקים מאוד. אנחנו בצומת היסטורי, אנחנו מבינים אחד את השני יותר מתמיד ומכירים טוב מתמיד. אנחנו מביטים לעתיד בביטחון ובתקווה".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ארדואן שב וכינה את ישראל "ילד מפונק", ואמר כי אם הכוחות הבינלאומיים ימשיכו לעצום עיניים מולה, לא תהיה ברירה אלא לקבוע שיש להם חלק בפשעים שהיא מבצעת. הוא גם הדגיש שוב שכדי להחזיר את יחסי ישראל וטורקיה למסלולם, ישראל תהיה חייבת להתנצל על אירועי המשט, לשלם פיצויים למשפחות ההרוגים ולהסיר את הסגר על עזה.

 

"נורמליזציה? תסירו את המצור על עזה"

טורקיה הודיעה אחרי פרסום דו"ח פאלמר לבדיקת אירועי המשט, כי מעתה היא תקדם ביתר שאת את בקשת הפלסטינים מהאו"ם כדי להכיר בהם כמדינה, וגם היום דיבר על כך. "הבעיה בין ישראל לפלסטין היא בעיה של האנושות. חייבים להכיר במדינת פלסטין, זו לא אפשרות - זו חובה. בעזרת אללה, עוד החודש נראה את פלסטין באו"ם במעמד שונה מהיום".

 

ארדואן המליץ ליצור חזית אחידה - "לצאת ולהיות בעלי הבית של העתיד שלנו. יותר עצמאות ויותר זכויות אדם צריכות להיות החזון שלנו. אנחנו חייבים לספק את הדרישות החוקיות של העמים שלנו בדרכים חוקיות". הוא רמז לדיכוי האלים של המהומות בסוריה על-ידי הנשיא בשאר אסד: "אלה שמשתמשים בכוח כדי להשתיק את העם, אפילו אם לא היום, מחר יבינו שהם טועים טעות גדולה".

 

ארדואן במצרים היום. "בעיית ישראל-פלסטין היא של כולנו" (צילום: AP) (צילום: AP)
ארדואן במצרים היום. "בעיית ישראל-פלסטין היא של כולנו"(צילום: AP)

 

ארדואן, שהוגדר בעיתון המזוהה עם המשטר הטורקי "הדמות הפופולרית ביותר בעולם הערבי" - מעמד שרכש בין היתר בזכות מדיניותו כלפי ישראל - לא אמור לבקר ברצועת עזה, כפי שקיווה. אולם, מארץ הנילוס הוא ימשיך לביקורים בתוניסיה ולוב.

 

במהלך ביקורו במצרים, צפוי ראש הממשלה הטורקי לחתום על הסכמי שיתוף פעולה אסטרטגיים עם המועצה הצבאית העליונה ששולטת כעת במדינה.

 אתמול הוא הבטיח "להעניק כל סוג של תמיכה למצרים כדי שתוכל לעבור את התקופה הקריטית והקשה הזו".

 

בראיונות שהעניק עם נחיתתו במצרים, התייחס ארדואן גם לכך שלא יבקר כעת ברצועת עזה, ואמר: "המשאלה שלי היא לבקר בעזה, כמו גם של משפחתי וילדיי. האירועים בעזה יש להם מקום מיוחד בעולמי. לאחיי בעזה אומר כי כבר הגעתי אליהם ברוחי גם אם טרם הגעתי בגופי ואם אגיע לשם גם בגופי הדבר ישמח אותי מאוד. אני כמובן מייחל לבקר שם".

 

בתרגום דבריו של ארדואן סייע צוות www.hasturktv.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן בקהיר. "הכי פופולרי אצל הערבים"
צילום: רויטרס
ספינת קרב טורקית. עימות בים התיכון?
מומלצים