שתף קטע נבחר

לאחר אלפיים שנה - נפתחה הדרך מעיר דוד לכותל

צועדים בשבילי ההיסטוריה: הדרך הסודית לכותל ששימשה את המורדים - נפתחה לקהל, וזה הציף את האתר. לצד ההתרגשות עד דמעות, שמעו המבקרים הראשונים על הממצאים הנדירים שהחיו את סיפור חורבן ירושלים

מאז חורבן בית המקדש ושריפת ירושלים, ועד ימינו אלה - הייתה הדרך שהובילה מבריכת השילוח לכותל סגורה. השבוע, אחרי אלפיים שנה, היא נפתחה מחדש לכלל הציבור, שמוזמן לצעוד ממש בתוך ההיסטוריה.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

הדרך שנפתחה כעת איננה הרחוב ההרודיאני שנבנה אי-אז, אלא תעלת הניקוז שמתחתיו, ששימשה בסוף ימי המרד מסתור למורדים היהודים ברומאים. פתיחת התעלה לביקורים כלליים נערכה במסגרת כנס "מחקרי עיר דוד", שהתקיים במתחם הגן הלאומי.  

 

החוקרים שחזרו את תוואי הרחוב הראשי, שבו עברו עולי הרגל והמבקרים בירושלים לפני 2000 שנה. לפני שיצאו המבקרים מן התעלה ליד הר הבית, יוכלו להתבונן גם ביסודותיו המרשימים של הכותל המערבי, שנחשפו בנקודה הנמוכה ביותר שלהם עד כה. אבני היסודות האלה, שעברו בצד תעלת הניקוז-מתחת לרחוב של תקופת בית שני, אמנם מסותתות, אך ניכר שהן לא עובדו בדקדקנות ובהקפדה שבה סותתו האבנים שהיו חשופות לעין העוברים והשבים ברחוב.

 

חרב עתיקה ושרטוט של מנורה

המבקרים הראשונים שעברו בתעלה התרגשו עד דמעות. "שמעתי רבות על המנהרה, אבל לעבור בה זו חוויה חד-פעמית", אומרת עופרה, אחת המבקרות הראשונות.

 

את המקום גודשים מטיילים רבים, המעידים על ההתעניינות הגוברת בפיסת ההיסטוריה הייחודית. במהלך החפירה הארכיאולוגית בתעלה, נתגלו לאחרונה ממצאים מיוחדים ונדירים, המקימים לתחייה את סיפור חורבן ירושלים: בתעלת הניקוז נחשפה חרב בת 2000 שנה, עשויה מברזל ונתונה בתוך נדן עשוי עור. כן נמצאו חלקים מן החגורה שבה נישאה החרב.

 

לדברי מנהלי החפירה, אלי שוקרון מרשות העתיקות ופרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, "נראה,

כי החרב הייתה שייכת לאיש חיל-הרגלים מחיל המצב הרומי שישב בארץ ישראל, עם פרוץ המרד הגדול ברומאים, בשנת 66 לספירה.

 

בעפר שמתחת לרחוב, בצד תעלת הניקוז, נמצא כלי אבן שעליו חריטה (חרותת) נדירה של מנורה. החוקרים שוקרון ופרופ' רייך משערים שעובר אורח שראה את המנורה לנגד עיניו והתפעל מיפיה, חרט את רשמיו על אבן, ולאחר מכן השליך את השירבוט בצד הדרך, מבלי לשער שיצירתו תימצא 2000 שנה לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוואי הרחוב הראשי שוחזר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים