שתף קטע נבחר

באירופה מפחדים מארדואן: "מאצ'ו מסוכן"

פוליטיקאים אירופים ובהם "דני האדום" תקפו את השינוי במדיניות החוץ הטורקית ואת מהלכי אנקרה נגד ישראל: "עם גישה אנטי-ישראלית צורמת, טורקיה לא רוכשת חברים באירופה"

בקרב העולם הערבי מעמדו של ראש ממשלת טורקיה מרקיע שחקים, אבל אצל שכניו האירופים הוא דווקא הולך ומאבד תמיכה וגובה. כמו האחים המוסלמים, שיצאו נגד רג'פ טאיפ ארדואן בגלל תמיכתו במצרים חילונית, גם מחוקקים אירופים תוקפים את ראש הממשלה הטורקי - אבל עקב הצהרות הלוחמניות נגד ישראל.

 

קרע ביחסים עם טורקיה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

חבר הפרלמנט האירופאי ומתאם מדיניות החוץ במפלגת השלטון הגרמנית, אלמר ברוק, הביע פסימיות בשיחה עם העיתון הגרמני "דר שפיגל" לגבי מאמציו של ארדואן להפוך את טורקיה למעצמה אזורית בתוך העולם הערבי. לדבריו, ארדואן מחפש להפוך את טורקיה למעצמה, כפי שהייתה בזמנו האימפריה העותמנית.

 

ארדואן אתמול בקהיר. "טורקיה לא רוכשת חברים באירופה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארדואן אתמול בקהיר. "טורקיה לא רוכשת חברים באירופה"(צילום: EPA)
 

ברוק הוסיף כי אנקרה חדלה ממאמציה להצטרף לאיחוד האירופי וכעת "היא משתמשת בקונפליקט עם ישראל כדי להפיק רווחים ולזכות באמון באזור".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

גם חבר פרלמנט נוסף, אלכסנדר גראף למבסדורף, הבחין בשינוי המסלול במדיניות החוץ הטורקית ולדבריו הוא מצביע על דעיכת שאיפותיה של אנקרה להצטרף לאיחוד האירופי. "טורקיה, כדמוקרטיה חילונית, יכולה להוות מודל לחיקוי עבור מדינות שנמצאות בעיצומו של שינוי, אך אסור להרשות לאנקרה לקשור בין האוריינטציה החדשה של מדיניות החוץ שלה עם רגשות אנטי מערביים", אמר.

 

בנוגע להצהרותיו נגד ישראל, האשים למבסדורף את ארדואן בשימוש בדיפלומטיה

 תקיפה. "התוקפנות של מדיניות החוץ הטורקית נגד ישראל מוכיחה שאין לה כרגע אף אינטרס להתקדם בשיחות בנוגע להצטרפות לאיחוד האירופי", הבהיר, "עם גישה אנטי-ישראלית צורמת, טורקיה לא רוכשת חברים באירופה כרגע".

 

לעומתם, חבר הפרלמנט האירופי וראש סיעת הירוקים, דניאל כהן-בנדיט, יהודי שזכה לכינוי "דני האדום" בעקבות המהומות בצרפת בשנת 1968, נשמע פחות נחרץ. כהן-בנדיט שביקר בחודש שעבר בישראל, הגדיר את התנהלותו של ארדואן כ"גינוני מאצ'ו בלתי נסבלים ומסוכנים מבחינה פוליטית", אך הבהיר כי "הם מוצדקים" לאור חוסר רצונה של ישראל להתפשר. "ארדואן מאוד פגוע", אמר כהן-בנדיט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן בביקור בקהיר
צילום: EPA
מומלצים