שתף קטע נבחר

לא רק ג'ון פנטסיל: גאנה שוב חברה של ישראל

38 שנה אחרי שמלחמת יום הכיפורים הביאה לניתוק היחסים עם המדינה האפריקנית, נחנכה שוב שגרירות ישראל בבירה אקרה. איך תופפו הגנאים את המילה "ישראל", למה מגני דוד תלויים על הדש-בורדס ואיך הפכה גולדה לענף הייצוא מספר 1 שלנו?

הרגע הכי חמים שאנחנו זוכרים אולי ביחסי ישראל-גאנה בעשרות השנים האחרונות אירע לפני חמש שנים. ג'ון פנטסיל, כדורגלן מכבי תל-אביב לשעבר, חגג במונדיאל בגרמניה שער של הנבחרת הגנאית עם שליפת דגל ישראל ממכנסיו והנפתו אל מול מצלמות העולם. אבל פעם-פעם, בשנות ה-50', שתי המדינות האלה היו חברות של ממש, והיחסים ביניהן פרחו. מלחמת יום הכיפורים, שהביאה לניתוק היחסים בין ישראל לרבות ממדינות אפריקה, שינתה הכל.

 

בשבוע שעבר הגיעה שעת התיקון. אחרי 38 שנים נפתחה בבירת גאנה שוב שגרירות ישראלית, ושתי המדינות חידשו את היחסים הישירים ביניהן. בשנים האחרון היחסים עם גאנה התקיימו באופן עקיף, דרך ניגריה. "קשה לתאר את תחושת הגאווה הזו, כשאנחנו עומדים על במה, התזמורת מנגנת את ההמנון, והדגל הישראלי שנתפר ביד מונף", אמרה היום (ד') ל-ynet שרון בר-לי, השגרירה הנכנסת.

 

השגרירה בר לי עם הנשיא הגנאי. גם ישו פועל לטובתנו ()
השגרירה בר לי עם הנשיא הגנאי. גם ישו פועל לטובתנו

 

לאחר טקס החנוכה של השגרירות התקבלה המשלחת הישראלית הצנועה במצודת הנשיא המקומי, ג'ון אוונס אתא מילס. "המצודה נמצאת על חוף הים במקום גבוה מאוד, כשעל המדרגות פרוס שטיח אדום", סיפרה השגרירה בר-לי. "בצדי הדרך חיכו לנו אנשים עם 'תופים מדברים', כאל שכשמתופפים עליהם משמיעים הברות של ממש, וכשהם תופפו - נשמעה המילה 'ישראל'. הייתה ויברציה באוויר, רגעים מחשמלים", סיפרה.

 

עם הגיעה אל הנשיא, הגישה השגרירה את כתב ההאמנה שלה, והשיקה עמו כוס מים לחיי שיתוף הפעולה. "הוא אמר לי שיש פה אנשי עסקים ישראלים, ביקורים הדדיים ויחסים טובים, ושכל מה שהיה חסר זה שגריר", סיפרה בר-לי. "הגנאים אוהבים מאוד את ישראל", סיפרה השגרירה, שלה זהו תפקיד ראשון כראש נציגות ישראלית בחו"ל. "זה רגיל לראות פה על הכביש מכוניות ומוניות עם דגלי ישראל על השמשה הקדמית שלהם".

 

ג'ון פנטסיל עם הדגל במונדיאל ב-2006 (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
ג'ון פנטסיל עם הדגל במונדיאל ב-2006(צילום: איי אף פי)

 

בר-לי סיפרה כי מדינת ישראל מקיימת שני פרויקטים בגאנה - האחד מתחום החינוך לגיל הרך והשני בתחום הרפואה. בשנים האחרונות, לאחר שנמצאו בגאנה מאגרי נפט, התבססה המדינה כיעד מועדף להשקעות, והיא מהווה יעד פופולרי

לאנשי עסקים ישראלים. "לישראל יש פה שני מותגים מרכזיים: גולדה מאיר וישו. יש פה אהבה דתית לישראל וידידות אמת".

 

כשראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר כיהנה בשנות ה-50' כשרת חוץ, היא ראתה במדינות אפריקה בכלל ובגאנה בפרט מדינות שיש איתן יחסים מיוחדים, משום שכמו ישראל הן היו מדינות עצמאיות צעירות שנבנות מחדש. ב-1958 היא אף

ביקרה בגאנה, והציעה הדרכה בפיתוח החקלאות וסיוע ישראלי בתחומים כמו תשתיות, חינוך, רפואה וביטחון.

 

בתוך כך, היום הודיע משרד החוץ כי ישראל שולחת ציוד רפואי לניירובי, בירת קניה, כסיוע לנפגעי פיצוץ צינור הדלק שלשום, שבו נהרגו יותר מ-100 איש ומאות נפצעו. עם היוודע דבר האסון, פנה שגריר ישראל בקניה, גיל השכל, לבתי החולים שבהם מאושפזים הפצועים והציע את סיועה של ישראל. באמצעות סוכנות הסיוע הלאומית מש"ב, שולחת ישראל יותר מ-360 ק"ג של תרופות לטיפול בכוויות, ציוד חבישה, סטים לעירוי, משחות, משככי כאבים ועוד. הציוד צפוי להגיע לקניה מחר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגרירה שרון בר-לי. היה מחשמל
מומלצים