שתף קטע נבחר

ואבא חוזר ואומר: מאיר אריאל שלא הכרתם

הבנים של מאיר אריאל מספרים על אבא שעשה קידוש, למד גמרא והיה מתפלל יום-יום שעתיים כשהוא עטוף בטלית. את מה שהציבור הישראלי לא ראה, מקפידים אהוד ושחר אריאל להראות בגלוי. ויש גם קליפ שיקפיץ את אומן

שחר (42) ואהוד (35) אריאל, הבנים של (מאיר אריאל), לא מפסיקים להנציח את האב גם 12 שנים אחרי פטירתו. יותר מהדמיון החיצוני של שחר, או הקול העמוק של אהוד, ירשו השניים את הגן המוזיקלי, ופיתחו קריירה משותפת המורכבת מחומרים מקוריים – לצד הלחנת שירים שכתב האב המנוח.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

ואם חשבתם שמאיר אריאל, הקיבוצניק ממשמרות, היה פותח זוג עיניים ירוקות נוכח הכיפה הענקית שחובש שחר, או הפאות המתבדרות ברוח של אהוד – השניים מגלים בראיון שהעניקו ל"מאמי" כי אריאל עצמו היה עמוק בתוך תהליך התשובה.

 

"אבא אמר לא פעם בראיונות, שהוא עשה את הצעד הכי קטן בשאלה אם יש או אין אלוהים, אמר שיש - וזהו, שם הוא נעצר", אומר אהוד אריאל, הראשון בין האחים שעשה את הצעד בדרך לכיפה. "הוא הודה בשפה רפה... הכול היה אצלו סמוי, בלי שום סממן חיצוני. אבל אבא למד כל יום, והיה מתפלל שעתיים, לא תפילה קצרה. אני זוכר שהייתי בתיכון כשהוא היה בתהליך הזה, והייתי אומר: מתי הוא כבר ייצא מהחדר? היה מתפלל שעות. הייתי פותח את הדלת ורואה את אבא מתנדנד עם הטלית".

 

שירים לבורא עולם

תהליך החזרה בתשובה, לדברי הבנים, הלך והתחזק עם השנים, עד שבעשור האחרון לחייו מאיר אריאל בעיקר למד גמרא והתעסק בתורה, יותר מאשר בכול דבר אחר, כפי שמספר שחר. "אבא לא הופיע בשבתות, והיה עושה קידוש כל שבת וחג. הוא לקח על עצמו אספקטים אחרים של היהדות, אבל הוא כל הזמן התקדם.

 

"אני זוכר שהוא סיפר לי מתי הכיר בבורא עולם: זה היה סדר הפסח הראשון אחרי מלחמת יום הכיפורים. הוא העביר אותו במקום בו לא היה דגש על כשרות. לפתע חש מחנק ממה שהוגש... הוא יצא החוצה, הביט לשמים, וראה שמים זרועי כוכבים. אבא הרים עיניו - והכיר בבורא עולם. מאותו הרגע, לדבריו, לא הייתה לו כבר אפשרות לחזור מזה".

 

בניגוד למה שמקובל לחשוב על היוצר שסימל בשיריו הראשונים את הישראליות החילונית, בניו של מאיר אריאל טוענים בתוקף כי האלבום הראשון שהוציא ב-78, "חג ומועד ונופל", כבר יצא עם "ידיעה והכרה בבורא עולם", וכי בגרעין הקשה של שיריו שנכתבו בשנות ה-70 וה-80 יש הכרה ברורה באלוהים.

 

בראיון שנתנו בעבר ל-ynet, אף הוסיפו כי "אם אבא היה היום חי, הוא היה פשוט יוצא מגדרו משמחה מהדברים שקורים בשיח ובתרבות היהודית".

 

"עושים תשובה בצורה גלויה"

לקראת ראש השנה הם מממשים את צוואת האב, שרצה לשחרר שיר חדש לציבור לפני כל חג,

כמתנה לחג. המתנה שלהם לציבור היא "בלוז לרבנו" – שיר לנ-נח-נחמ-נחמן. לא "זרעי קיץ", אבל פוטנציאל להיט באומן. "השיר הזה חוגג את השמחה הגדולה שיש לעם ישראל בראש השנה", אומר שחר אריאל. "אני מקווה שהוא יעשה שירות טוב לרבנו ולעם בכלל".

 

בשנת 2006 הוציאו שחר ואהוד את אלבום הבכורה שלהם, "מי ישמור על הילדים". "אנחנו אוגרים חומרים שהם תולדה של החזרה בתשובה שלנו, מתוך המקורות והאמונה", אומר שחר. "אבא שלנו עשה תשובה בכך שהוא קידש את האמונה. הוא לא קרא לזה חזרה בתשובה, ולא שם את המדים, אבל הוא למד ועשה את זה בצורה כזו, שאף אחד לא יוכל להגיד לו כלום. אנחנו עושים את זה בצורה גלויה".

 

  • האחים אריאל יעלו מופע מיוחד לחודש אלול הערב (ה') ב-21:00 במרכז "שמים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוכר את אבא מתנדנד עם הטלית. אהוד אריאל
צילום: עופר שכטמן
בשם אומרו. מאיר אריאל
מומלצים