שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן וירון ברנר

מצנע תומך בעמיר פרץ, הרצוג יושב על הגדר

יו"ר העבודה לשעבר, שכשל בסיבוב הראשון, כינס את תומכיו והודיע בתמיכתו בפרץ: "הוא אדם עם יכולות מוכחות". הרצוג החליט לא להודיע במי יתמוך

ביום רביעי הקרוב יתקיים הסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה, והערב (שבת) הודיע היו"ר לשעבר, עמרם מצנע, על תמיכתו בעמיר פרץ. מצנע נפגש אחר הצהריים בפעם השנייה השבוע עם פרץ, שהפעיל עליו מכבש לחצים. יצחק (בוז'י) הרצוג החליט לא להודיע במי יתמוך. מנהל מטה השטח שלו, אמנון זילברמן, הודיע כי מרגע זה הוא נרתם לעבודה במטה יחימוביץ'.

 

הקרב על העבודה: כל העדכונים ב-ynet

 

מצנע כינס את תומכיו בחיפה, על מנת להרים כוסית לשנה החדשה, ובפגישה הזו הודיע על תמיכתו בפרץ. "אני לא רוצה לתמוך באדם אלא בדרך. עמיר פרץ הוא אדם עם יכולות מוכחות ובעיקר פועל לדרך השלום והדרך החברתית", הבהיר. מזכיר התק"מ, זאב שור, קרא למצנע לתמוך דווקא ביחימוביץ', וכך עשה גם יו"ר מטה חיפה של מצנע, ישראל סביון. יועצים אחרים של מצנע המליצו לו לתמוך בשר הביטחון לשעבר. במהלך השבוע העריכו גורמים המקורבים למצנע שיתמוך דווקא ביחימוביץ'.

 

לדברי מצנע, הוא מתכוון להמשיך ולעסוק בפוליטיקה, ואף להתמודד על מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה. "אמרו לי בשם אחדות המפלגה שצריך לשבת על הגדר, כי אחרת אנחנו עלולים להביע תמיכה במועמד זה או אחר ולפלג את המפלגה. זה מאוד מפתה וקל, אבל אין מקום בפוליטיקה למי שיושב על הגדר. זו פחדנות לשבת על הגדר ולא להביע דעה, והמפלגה חזקה יותר מהיריבויות והפלגנות", הדגיש, במה שעשוי להיתפס כרמז להחלטתו של הרצוג.

 

פרץ עצמו הגיב להודעה ואמר כי "מצנע הוא נכס אמיתי למפלגת העבודה, שותף טבעי לייסוד אלטרנטיבה ברורה, אידיאולוגית ואלקטורלית, לממשלת נתניהו. אני רואה במצנע שותף עתיר זכויות, אדם בעל אמות מידה ראויות, יכולות, ערכים, דוגמה אישית, וניסיון בכל התחומים".

 

בתגובה, אמרה יחימוביץ' כי היא "מצטערת על החלטתו של מצנע ויודעת בוודאות כי החלטתו רחוקה מאד מנטיית ליבם של בוחריו. 5,000 המתפקדים שהצביעו למצנע הם אנשים ערכיים הרוצים במפלגה נקייה ומתחדשת ואני קוראת להם לא לבחור בהימנעות מהצבעה ביום רביעי אלא להגיע לקלפיות ולהצביע על פי צו מצפונם. ממטה יחימוביץ' נמסר כי מיפוי יסודי שנערך בקרב מצביעי מצנע בחודש האחרון העלה כי לאחר מצנע, העדפתם המובהקת היא ח"כ יחימוביץ.

 

מצנע מרים כוסית, הערב בחיפה (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
מצנע מרים כוסית, הערב בחיפה(צילום: אבישג שאר ישוב)
 

על פי הערכות, להודעתו של הרצוג משמעות גדולה הרבה יותר לבחירות מאשר להחלטת מצנע, הנחשב כחסר השפעה ממשית על מצביעי העבודה, ובמיוחד על מי שנחשבים כתומכיו. עם זאת, מעניק מצנע, הנחשב ישר ואמין, בעיקר לגיטימציה של יושר לפרץ.

 

לו הרצוג היה מודיע על תמיכה באחד המועמדים, הוא עשוי היה להשפיע על התוצאה. אלא שהרצוג טען כי מחנהו מפולג ומחולק, עניין שהוביל אותו לחוסר הכרעה. החלטתו היא גם סימן לחולשה פוליטית: אם היה חובר למועמד שהיה מפסיד בסופו של דדבר, היה הדבר פוגע בסיכוייו העתידיים להתמודד בשדה הפוליטי הפנים-מפלגתי.

 

הרצוג על הגדר 

יצחק (בוז'י) הרצוג, שזכה בכרבע מהקולות בפריימריז, החליט לשבת על הגדר ולא להודיע במי יתמוך. בהודעה שפרסם נאמר שסיכם עם אראל מרגלית ש"השמירה על אחדות המפלגה ומניעת פילוג בה הם ערך עליון החשוב מכל אינטרס אישי. לכן קראו לתומכיהם לממש את זכותם להצביע ולבחור את יו"ר מפלגת העבודה הבא על פי צו מצפונם והעדפתם האישית".

 

במטה פרץ בירכו את הרצוג על החלטתו לשמור על נייטרליות, וציינו שפרץ ישתף פעולה בעתיד עם הרצוג, "לטובת מפלגת

העבודה ומדינת ישראל". גם ח"כ שלי יחימוביץ בירכה על הודעתו של ח"כ הרצוג ואמרה כי מדובר בהחלטה ראויה.

 

גם בנימין בן אליעזר שמר מרחק מהפריימריז, וסירב עד כה להביע תמיכה במי מהמועמדים. לעומתו, יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שחילק את קולות אנשיו בין יחימוביץ' להרצוג, שותק בינתיים, אולם ההערכה היא כי לאור היריבות המרה עם פרץ - יתמכו אנשי ההסתדרות ביחימוביץ'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצנע, הערב בחיפה. "פחדנות לשבת על הגדר"
צילום: אבישג שאר ישוב
עמיר פרץ עלה לרגל
צילום: אבישג שאר ישוב
וגם שלי יחימוביץ'
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים