שתף קטע נבחר

שאנן סטריט ויהודה כ"ץ מחפשים חיבור

יהודה כ"ץ שר את הפסוק "את אחיי אנוכי מבקש". שאנן סטריט שמע - והוסיף מילים של פיוס. ביחד הם מרגישים שיש להם שליחות ומסר, בסינגל חדש ומשותף

יהודה כ"ץ ושאנן סטריט הם לא החיבור המוזיקלי הטבעי ביותר בנוף המקומי. כ"ץ - תלמידו של רבי שלמה קרליבך - נחשב לחלוץ המוזיקה היהודית בישראל. סטריט - סולן "הדג נחש" - מזוהה עם מובילי ההיפ-הופ הישראלי. אבל איכשהו, דווקא השניים האלה מצאו זה את זה - ואף הקליטו סינגל ביחד, שכולו אחדות ופיוס לאומי, ברוח הימים.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

"החיבור הראשוני בינינו דווקא היה ממקום של חברות", מעיד יהודה כ"ץ. בערב השקת אלבום הבכורה שלו, "בלעדייך לא אבוא" – לאחר 17 שנים כסולן להקת "רבע לשבע" – הגיע שאנן סטריט לתמוך ולהתארח. כ"ץ, לבד על הבמה, שר את הפסוק: "את אחיי אנוכי מבקש". סטריט נשבה - והוסיף מילים מקוריות משלו.  

 

 

"כל כך התלהבנו, שהחלטנו שנקליט את השיר יחד", כ"ץ מספר. "זה יצא בדיוק בזמן הנכון; להראות לעם ישראל כמה שחשוב להיות יחד, לתמוך אחד בשני. וככה זה יצא. לפני חמישה ימים אמר לי שאנן: בהתחלה הופעתי אתך כי אני אוהב אותך, אחר כך הקלטתי את השיר כי חשבתי שיצא לנו משהו טוב, ועכשיו אני מבין שיש לנו מסר למסור בשיר הזה".

 

הדוס עם החילוני

הרומן בין כ"ץ לסטריט, בין מזרח למערב, עתיד להימשך גם לסיבוב ההופעות שמתכנן כ"ץ. "יש הרבה אנשים ששומעים פסוק – ולא רוצים לשמוע את ההמשך שלו", הוא אומר. "אבל כששומעים את המילים ששאנן הוסיף – יש כאן מסר חשוב ומרגש. האחים של יוסף ראו אותו מרחוק, אך לא הכירו אותו. שאנן ואני מכירים זה את זה מקרוב".

 

"השירה מחברת את עם ישראל". יהודה כ"ץ (צילום: נועם שרון) (צילום: נועם שרון)
"השירה מחברת את עם ישראל". יהודה כ"ץ(צילום: נועם שרון)

 

כ"ץ רואה בטבעיות גם את החיבור המוזיקלי: "מאוד מקובל היום בעולם שלוקחים שירים בסגנונות שונים, ומתחברים לזה בגרובים בקצב של היפ-הופ. אך הייחוד בינינו זה שאנשים מסתכלים ואומרים: וואלה, תראו את הדוס עם החילוני הזה, וזה כל כך טוב לראות אתם יחד".

 

אם תשאלו את כ"ץ - אופטימיסט חסר תקנה - הפער בין דתיים וחילונים לא מתרחב. "להיפך", הוא מדגיש. "אנחנו מתקרבים אחד לשני, וזה בגלל שבארץ יש גל של זמרים שמתחילים להרגיש איזושהי אחריות כלפי הקהל וכלפי כלל ישראל.

 

"לא חייבים להסכים על כל דבר - לא על פוליטיקה ולא על דת - אבל על דבר אחד שנינו מסכימים: שיהודי בארץ ישראל חייב דעת קודם כל שהוא יהודי, ושהאדם מולו הוא אחיו. לא פוליטיקה ולא דת יפרידו בינינו. יש דבר אחד שמחבר עם ישראל – וזו השירה. בשירה אין מחלוקות. לא צריך להבין את המילים, וגם לא לדעת את מקור השיר. זה הרבה יותר פשוט ועמוק מדיבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהודה כ"ץ
צילום: אבי פרץ,
שאנן סטריט
צילום: אורלי דיין
מומלצים