שתף קטע נבחר

החשוד בתג מחיר בבסיס: "גורו של נערי גבעות"

מעצרו של החשוד ב"תג מחיר" בבסיס חטיבת בנימין, אלכס אוסטרובסקי מעלי, הוארך בחמישה ימים. הוא חייך למצלמות והכחיש שהשחית כלי רכב צה"ליים. בהתנחלות סיפרו על "צעיר חילוני יוצא דופן שמסתובב עם אנשים לא קשורים ליישוב"

אלכס אוסטרובסקי מעלי, החשוד במעורבות בפעולת "תג מחיר" בבסיס החטיבה המרחבית בבנימין יישאר במעצר בחמשת הימים הקרובים. כך קבע הבוקר (יום ג') בית משפט השלום בפתח-תקווה. בדיון טען נציג המשטרה כי יש להם ראיות מממשיות נגד החשוד. 

 

פעולות "תג מחיר" - כותרות נוספות ב-ynet

 

מאוחר יותר, עיכבה המשטרה לחקירה את הלל ליבוביץ, פעיל ימין בן 19, תושב קריית ארבע בחשד למעורבות וגרימת נזק לרכבים פלסטינים. במשטרה אמרו כי הוא ייחקר באזהרה וישוחרר בקרוב. מקורביו מסרו כי מדובר באח שכול, שזומן לאחרונה לשיחת אזהרה. 

 

בתחילת החודש, במהלך שעות הלילה, פרצו אלמונים לבסיס של חטיבת בנימין מצפון לרמאללה והשחיתו 13 כלי רכב. צמיגים נוקבו, חלונות נופצו ורוססו כתובות נאצה נגד מפקדים בצה"ל ובגנות הריסות המבנים הבלתי חוקיים במגרון. פרקליטו של אוסטורובסקי, עו"ד עדי קידר, אמר כי מרשו מכחיש את המיוחס לו והוא נעצר רק על סמך שמועה, שהוא יודע מי עומד מאחורי המעשים.

 

אלכס אוסטרובסקי. מכחיש את המעשים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלכס אוסטרובסקי. מכחיש את המעשים(צילום: מוטי קמחי)

 

במהלך הדיון נשאל נציג המשטרה מהן החשדות נגד אוסטרובסקי. נציג המשטרה סירב לענות לשאלה וכן לשאלות נוספות. הנציג טען כי שמו של אוסטרובסקי עלה לפני כמה ימים בחקירה, שבמהלכה התגבשו נגדו ראיות ואתמול הוחלט לעצור אותו. בדיון טען עורך הדין קידר כי אם למשטרה היו כבר לפני שבוע ראיות נגד מרשו - מדוע הוא לא נעצר אז.

 

עו"ד קידר טען עוד בדיון כי החוקרים ביקשו ממשרשו את שמותיהם של מי שביצע את המעשה. לדבריו, אוסטרובסקי ביקש מהם דף ועט ורשם את שמות מפקד האוגדה, מפקד החטיבה ועוד קציני משטרה. בעקבות הדברים פרצו חבריו של החשוד בצחוק והשופטת דבורה עטר דרשה מהם לשמור על השקט. בהחלטה קבעה השופטת כי קיים יסוד לחשד המיוחס לחשוד וקיים חשש לשיבוש החקירה.

 

"יש לך גיבוי מלא"

בדיון נכחו חבריו וחברותיו של אוסטרובסקי. כאשר הוכנס החשוד לאולם בית המשפט, צעק לעברו אחד מחבריו: "אנחנו בטוחים בחפותך, יש לך גיבוי מלא". אוסטרובסקי עצמו הכחיש את המיוחס לו וכאשר נשאל אם קשה לו בחקירות, חייך בתגובה.

 

החשוד, חילוני בן 27, חריג יחסית בנוף המקומי. בהתנחלות, שממנה יוצאים קצינים רבים בצה"ל, מתנערים ממנו ומסבירים כי "מדובר בצעיר יוצא דופן שמסתובב עם אנשים שאינם קשורים ליישוב".

 

אחד מהתושבים סיפר ל-ynet כי אוסטרובסקי הוא "סוג של גורו בקרב קבוצה בתוך נוער הגבעות. הם חוזרים בשעות הקטנות של הלילה מכל מיני מקומות וברור שהם לא בדיוק בילו סביב מדורה. ממש לא התפלאתי שהוא נעצר, ושהוא קשור לסיפור. מיד כששמענו על המקרה, שיערתי שהוא בטח קשור לזה".

 

אותו תושב סיפר כי החשוד נעצר כבר כמה פעמים: "בכל פעם שזה קורה והוא נחקר, הוא מתגאה בזה. הוא אוהב את ההתעסקות הזו. נראה שהוא מחפש תשומת לב, שכן הוא בא מרקע לא פשוט. הוא ניסה להתחיל ללמוד, אבל הוא לא הצליח להשלים בגרויות. במקור המשפחה שלו מבית אל, הם הגיעו לפני כעשר שנים ליישוב שלנו".

 

בעלי, לדברי התושב, לא ראו בעין יפה את התנהגותו של החשוד. "הוא לא נורמטיבי. הרבה פעמים אנשים התריעו ביישוב שהוא מסתבך

 בדברים כאלה, ולא שמחו בלשון המעטה. זו לא רוח היישוב. הוא עובד כאן בעבודות מזדמנות. אם הוא אשם, צריך למצות איתו את הדין, אבל גם לטפל בו".

 

את דף הפייסבוק של החשוד מעטרים פרסומים הנוגעים לפעולות "תג מחיר", כולל הפעולה שהוא חשוד בביצועה. בין התמונות בולטת אחת בה מתועד הצעיר ברגע בו הוא מעוכב על ידי כוחות משטרה. לצד זו "מככבים" עלונים המפרסמים צעדות ליריחו, כאלה הקוראים לעלייה לקבר יוסף בשכם, וגם עם סיסמאות דוגמת "רק כך - גירוש יהודים מאדמת המולדת חרפה ללא נשוא, פשע ללא כפרה", וכן כרזות הסתה נגד איציק בר - מח"ט השומרון לשעבר. את מקום עבודתו הגדיר החשוד כ"ארץ ישראל".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלכס אוסטרובסקי בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
הכתובות בבסיס צה"ל
צילום: באדיבות חדשות ערוץ 10
מומלצים