שתף קטע נבחר

זה רשמי: חיילים אמריקנים יכולים לצאת מהארון

רגע היסטורי נרשם הלילה בארה"ב לאחר שבוטלה מדיניות "אל תשאל, אל תספר", שבמשך 17 שנה אסרה על הומואים ולסביות שהצהירו על נטיותיהם המיניות לשרת בצבא. קצין בצי נישא לחברו מיד לאחר ביטול המדיניות: "סוף סוף זה רשמי"

אחרי 17 שנים שבהן נאסר על הומואים ולסביות מחוץ לארון לשרת בצבא ארצות הברית, בוטלה הלילה (יום ג') רשמית מדיניות "אל תשאל, אל תספר". בעבר יכלו הומואים ולסביות לשרת בצבא האמריקני, כל עוד הם לא הצהירו בגלוי על נטיותיהם המיניות וכל עוד לא הלשינו עליהם. אך מעתה הצבא פתוח לכ-ו-ל-ם.

 

תשאל! תספר! - ynet סיקר בהרחבה:

 

עם ביטול "אל תשאל, אל תספר", נערכו ברחבי ארה"ב מסיבות רבות לציון היום ההיסטורי והניצחון הגדול של הקהילה הגאה במאבק על זכויותיה.

 

חיכו לחצות כדי להתחתן כדת וכדין. חתונה גאה במדינת ורמנוט (צילום: AP) (צילום: AP)
חיכו לחצות כדי להתחתן כדת וכדין. חתונה גאה במדינת ורמנוט(צילום: AP)

 

דובר הפנטגון, ג'ורג' ליטל סיפר במסיבת עיתונאים כי משרד ההגנה מוכן לחלוטין ליום שאחרי "אל תשאל, אל תספר", וש-97 אחוזים מכוח האדם הצבאי קיבלו הכשרה מתאימה לקראת ביטולה של המדיניות מעוררת המחלוקת. "ארצנו תסגור את הדלת לחוסר צדק כלפי הומואים ולסביות", אמר דובר משרד ההגנה.

 

המוני בקשות להתגייס לצבא

במהלך החודשים האחרונים קיבל הצבא האמריקני בקשות רבות של הומואים מחוץ לארון להתגייס לשורותיו, ומהיום, עם ביטול "אל תשאל, אל תספר", הוא יתחיל לטפל בהן באופן רשמי.

 

כאשר קצין הצי גארי רוס ובן זוגו דן סווזי חיפשו מקום להתחתן בו, הם החליטו בסוף לבחור במקום במדינת ורמונט, בעיקר משום שהמדינה נמצאת באזור שעון החוף המזרחי. דבר זה אפשר להם להחליף נדרים בפני בני משפחה וחברים ברגע הראשון שמדיניות "אל תשאל, אל תספר" בוטלה. עם בוא השעה חצות (שעון מקומי), החליפו השניים טבעות ומיסדו את הקשר ביניהם שהחל לפני 11 שנים.

 

הפגנה למען ביטול "אל תשאל, אל תספר" בוושינגטון (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה למען ביטול "אל תשאל, אל תספר" בוושינגטון(צילום: AP)

 

"אני חושב שהיה טקס יפה מאוד. הרגשות לא הפסיקו להציף אותי, אבל זה סוף סוף רשמי", סיפר רוס. קצין הצי לבש את מדיו הצבאיים לכבוד הטקס, שנערך במקום שבו נערכו הנישואים החד-מיניים הראשונים במדינת ורמונט, ב-2009.

 

"עכשיו גארי יצא סופית מהארון", אמר בהתרגשות השופט שניהל את טקס הנישואים גרג טרולסון.

 

מדיניות "אל תשאל, אל תספר", אולי התאימה לשנות ה-90', בתור צעד צעד ראשון לקבלת הקהילה הגאה לשירות צבאי, אבל היא לא עמדה בקנה אחד עם תפישת השיוויון של המאה ה-21.

 

בעקבות מחקר שביצע הפנטגון, התברר שמרבית החיילים האמריקנים לא מתנגדים לביטול החוק המיושן, ושר ההגנה רוברט גייטס וראש המטות המשולבים אדמירל מייק מאלן, הביעו גם הם תמיכה בשינוי. בעקבות זאת, הנושא עבר להכרעת הפוליטיקאים, ובדצמבר האחרון אישרו בית הנבחרים והסנאט את ביטול המדיניות השנויה במחלוקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עכשיו יצאתי סופית מהארון". קצין בצי נישא לחברו
צילום: AP
הבטיח וקיים. אובמה חותם על ביטול החוק השנוי במחלוקת
צילום: AFP
מומלצים