שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

נתניהו חתם על קיצוץ של 3 מיליארד ש' בביטחון

הישג למחאת האוהלים ומכה לשר הביטחון: רגע לפני שיצא לעצרת האו"ם, אישר רה"מ את הקיצוץ בתקציב הביטחון, שנועד לממן הרפורמה החברתית של ועדת טרכטנברג - כך נודע ל-ynet. על פי התוכנית, יקוצצו 3 מיליארד שקל ב-2012 ועוד 3 מיליארד ב-2013. במשרד הביטחון מכחישים את דבר הקיצוץ

פרסום ראשון: רגע לפני שעלה על המטוס לניו-יורק בדרכו לעצרת האו"ם , אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו את הקיצוץ בתקציב הביטחון, שנועד לממן את הרפורמה החברתית שעליה תמליץ ועדת טרכטנברג . כך נודע ל-ynet ממקורות בסביבתו של נתניהו. 

 

מדובר בהישג למחאת האוהלים, שאחת מדרישותיה הייתה שינוי בסדר העדיפויות התקציבי ומאידך במכה לשר הביטחון אהוד ברק, שמן הסתם התנגד לקיצוץ בגזרתו. ממשרד הביטחון פירסמו הערב (ד') הודעה לפיה הם מכחישים את דבר הסיכום על הקיצוץ בתקציב, וכי מדובר ב"ספינים של בעלי עניין".

 

 

נתניהו חתם על מתווה השינוי בתקציב הביטחון לשנת 2012 ו-2013, כפי ששורטט בידי ראש לשכתו אייל גבאי. גבאי, שנקרא על ידי נתניהו וטרכטנברג להכריע במחלוקת ששררה בין פקידי האוצר למשרד הביטחון, כינס לפני כשבוע את נציגי שני המשרדים והודיע להם על מתווה הקיצוץ בביטחון. 

 

על פי המתווה, 3 מיליארד שקל יקוצצו מתקציב הביטחון לשנת 2012 ועוד 3 מיליארד יקוצצו בשנת 2013. עם זאת, בשנת 2012 יזכה משרד הביטחון להטבות מס שונות בשווי של 1.5 מיליארד שקל - ביניהן הפחתת שיעור מס הבלו על הסולר לספינות ולרכבי הקרב, הטבה שמשרד הביטחון נאבק ארוכות על מנת לקבלה. כך שהיקף הקיצוץ הוא של כ-1.5 מיליארד שקל ב-2012. 

 

בנוסף, קבע גבאי כי מעתה יוכלו פקידי האוצר להתחבר לראשונה למאגרי המידע של כלכלני משרד הביטחון ולבדוק את ביצועי התקציב שלהם. אנשי האוצר לא יהיו שותפים לקבלת ההחלטות בנוגע לתקציב הביטחון, כפי שקורה לא אחת במשרדים אחרים, אך הם יוכלו לראות כיצד מנותב הכסף. עד כה לא היה חשוף תקציב הביטחון במלואו לאנשי האוצר.

 

תחום אחר שבו כן תהיה לאנשי האוצר יכולת הכרעה וגם זכות לבטל מהלכים של משרד הביטחון, הוא תחום השכר. לממונה על השכר באוצר, אילן לוין, תינתן לראשונה הזכות לאשר או לפסול הסכמי שכר בצשרד הביטחון, זאת לאחר שעד כה היה חשוף הממונה על השכר רק לגובה המשכורות, מבלי שידע מה הרכב השכר, כמה מהכסף שייך למשכורת הבסיס וכמה להטבות והפרשות שונות. 

 

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, נאם מוקדם יותר הערב בטקס סיום במכללה לפיקוד טקטי, בו התייחס לקיצוץ התקציבי: "בעת הזו של קריאות לצדק חברתי יש המציגים אותנו כמקור הבעיה המשאבית וכמי שפגיעה בו תהווה את הפתרון לניהול המקורות הלאומיים.

 

"חוסן חברתי וצדק חברתי הם אכן נושאים חשובים ובה בעת בעידן של התייעלות, בה אנו מכירים ושלקידומה אנו פועלים, נכון שנדגיש בקול רם וברור צלול וחד כי נשיאה משותפת בנטל וההכרה ההערכה לעוסקים במלאכת ההגנה הם דברים שהיו נכונים לכל אורך שנותיה הקשות של מדינת ישראל, הם בוודאי נכונים כעת בהתקדרותם האפשרית של שמי המזרח התיכון".

 

כפי שפורסם כאן בעבר, הן האוצר והן הביטחון לא הביעו שביעות רצון מהרפורמה. במשרד הביטחון ויתרו על העצמאות הכמעט מוחלטת שהייתה להם בניהול תקציב הביטחון והסכימו לקיצוץ נרחב. באוצר, עם זאת, ויתרו על היכולת להיות שותפים מלאים לניהול תקציב הביטחון, וכן הקיצוץ שיבוצע הוא נמוך בהרבה מהקיצוץ הנדרש על פי פרשנות האוצר למתווה ועדת ברודט לבחינת תקציב הביטחון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון ברק וראש הממשלה נתניהו
צילום: ירון ברנר
מומלצים