שתף קטע נבחר

עם אלות וגז מדמיע: במאחזים נערכים לעימותים

פעילי ימין קיצוני הגו תוכנית היערכות בצל החשש שההפגנות הפלסטיניות יהפכו אלימות. "להגן בגופנו על כל גבעה שכוחה", אמר מרזל ופעיל אחר הוסיף: "ההגנה הכי טובה זו התקפה"

"אם הערבים יגיעו אלינו, הם צריכים ללמוד שאנו יכולים להגיע אליהם". לא רק במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק והשלכותיהן בשטח. פעילי ימין הקיצוני, בעיקר אלה המתגוררים במאחזים קטנים ומבודדים, חוששים שהעצרות הפלסטיניות יהפכו לאלימות והחליטו שלא לקחת סיכונים ולהיערך לעימותים. בין השאר, על-ידי תגבור המאחזים בפעילים ובחלוקת אלות וקסדות.

 

כינוס סוער באו"ם - כותרות אחרונות ב-ynet

 

אמש (יום ד') התכנסו 11 פעילי ימין קיצוני, בהם, ברוך מרזל, נועם פדרמן, בנצי גופשטיין ופעילים מחברון, חוות מעון, יצהר, אש קודש וירושלים, בבית קטן במרכז יישוב מבודד בשומרון כדי לדון בהיערכויות. בין הפעילים היו גם כאלו החשודים במעורבות בפעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים. מפגש דומה נערך גם בקריית-ארבע.

 

עימותים אתמול בגדה. "הם ילכו לנקודות החלשות" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
עימותים אתמול בגדה. "הם ילכו לנקודות החלשות"(צילום: נועם מושקוביץ)
 

"האויבים שלנו הם כמו עמלק שעליו כתוב שהוא מזנב בכל הנחלשים", כך פתח מרזל הישיבה והסביר: "נקודת המוצא של כולנו שהם ילכו לנקודות החלשות - למאחזים הקטנים, המבודדים. הם ילכו למקומות שבהם יש משפחה אחת או שתיים".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

פעיל הימין הדגיש: "אנחנו חייבים לתגבר את כל אותן נקודות ולגרום לכך שהצבא יגיע לשם ואם הצבא לא יטפל, אז אנחנו נטפל. צריך ללכת להגן על כל גבעה שכוחה. להגן עליה בגופנו".

 

פדרמן הוסיף: "צריך לעשות רשימה של כל בעלי כלי הנשק ברישיון שמוכנים להתנדב ולצוות אותם לגבעות השונות. יש גבעות שבגלל הרדיפה של הממשלה המצב חמור עד כדי כך שהחרימו להם את הנשק ואנו חייבים לצאת לעזרתם". הוא  התריע: "אין לנו הרבה זמן. אנחנו מדברים על אירועים שיתרחשו מחרתיים, בשבת או ביום ראשון ולפנינו הרבה עבודה. אני מציע להתחיל עם הציוות כבר מעכשיו".

 

הפלסטינים חוגגים אתמול ברמאללה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הפלסטינים חוגגים אתמול ברמאללה(צילום: נועם מושקוביץ)
 

במהלך המפגש סוכם לתגבר את המאחזים, בדגש על הקטנים והמבודדים, בין השאר בתצפיתנים שיעבדו במשמרות. כמו כן, הוחלט כי אסור לחכות לכך שהצעדות הפלסטיניות יגיעו ליישובים, אלא יש להתעמת עם המפגינים בצירי הדרכים או סמוך לכפרים.

 

בנוסף, סוכם להנחות את הפעילים במאחזים שלא להתעמת עם חיילי צה"ל. "חיילים זה דבר אחד וערבים זה דבר אחר", אמר אחד המשתתפים. "החיילים הם בצד שלנו, אבל אויב הוא אויב על כל המשתמע מכך".

 

גופשטיין, מראשי ארגון "להבה" וחבר מועצת קריית-ארבע עדכן את הנוכחים במפגש כי בימים האחרונים חילקו פעילים בשטח לתושבי המאחזים מאות אלות, קסדות וגז מדמיע על מנת שיוכלו להגן על עצמם.

 

"יש בחורים טובים במאחזים. הם רוצים לקחת יוזמה ונתנו להם את כל הכלים שאנו יכולים לתת להם כדי להתגונן", אמר גופשטיין, "אבל תמיד צריך לזכור שההגנה הכי טובה זו התקפה. אסור לנו להיצמד לגדרות שלנו. אם הערבים יגיעו אלינו, הם צריכים ללמוד שאנו יכולים להגיע אליהם".

 

באחת התקריות האלימות שהתרחשו אתמול נפצעה תינוקת ישראלית, בת שנה וחצי, באורח קל מרסיסי זכוכית, לאחר שאבנים הושלכו על מכוניות ליד מגדלים שבשומרון. "אסור לנו לשתוק על זה", אמר אביחי, תושב אחד המאחזים שהשתתף במפגש. "את ברק לא מעניין אם יירצח כאן תינוק או תינוקת. אנו חייבים לקחת את גורלנו בידנו ולהגן על עצמנו ולא להיות פראיירים של אף אחד, לא של השלטון ובטח לא של הערבים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרזל. "כמו עמלק"
צילום: מוטי קמחי
עם אלות וגז מדמיע
צילום: רויטרס
מומלצים