שתף קטע נבחר

שאמה: בחירת יחימוביץ' תעשה רק טוב לנתניהו

בליכוד יש מי שחוגגים בפה מלא את בחירת שלי יחימוביץ' ליו"ר העבודה: "היא תחליף ללבני, ותחזיר את אנשי העבודה הביתה מקדימה. זה נוח לנו". בנאום הניצחון אמרה: "אנחנו פה בשביל הימין והשמאל, מדינה פלסטינית בלי מו"מ זה תרחיש מסוכן"

במפלגת העבודה וגם במחוזות אחרים במערכת הפוליטית תוהים היום (ה') לאן הולכת המפלגה שהקימה את המדינה, תחת הנהגתה של יושבת הראש החדשה, שלי יחימוביץ', שגברה אתמול בסיבוב השני בבחירות המקדימות על עמיר פרץ. אל מול הטענות כי בחירת יחימוביץ' משרתת דווקא את הליכוד והימין, קרא ח"כ בנימין בן-אליעזר לתת לה זמן, וביקש להמעיט מערך ההצהרות שלה בנוגע להתנחלויות.

 

יחימוביץ' - מנהיגת העבודה הראשונה מאז גולדה מאיר :

 

לאחרונה נשמעו טענות על כך שאנשי ליכוד מקדמים את יחימוביץ' ומסייעים לה לנצח בבחירות לראשות העבודה. יחימוביץ' דיברה לאורך הקמפיין על המדיניות החברתית הסוציאל-דמוקרטית שהיא מקווה להנהיג בעזרת המפלגה, אך השתדלה להימנע מלהתבטא בסוגיות מדיניות. בהתבטאות אחת, היא אמרה כי היא אינה רואה במפעל ההתנחלויות חטא ואינה סבורה שבלעדיהן הייתה מדינת רווחה. עובדה זו סייעה גם כן למי שמבקשים לצייר אותה כמנהיגת שמאל הסוטה ימינה.

 

חבר הכנסת כרמל שאמה מהליכוד אמר הבוקר ל-ynet כי הבחירה אתמול ביחימוביץ' ליושבת ראש העבודה, תעשה רק טוב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. "יש מומנטום לטובתה של שלי, וזה - במידה מסוימת - גם מסמן את הבחירה של שאול מופז בקדימה. אפשר לברך את שניהם הבוקר. שלי היא למעשה תחליף לקדימה, ולא לליכוד. זה צעד גדול בשבילה, וצעד גדול יותר בשביל הליכוד ונתניהו".

 

שאמה כבר עורר לאחרונה סערה בעבודה, כשכתב בעמוד הפייסבוק שלו שיחימוביץ' היא "האקמול" של הליכוד מול קדימה. יחימוביץ' השיבה אז כי יש לה אמנם חברים קרובים בליכוד, כמו שר החינוך גדעון סער ויו"ר הכנסת ראובן ריבלין, אך טענה כי איש מביניהם אינו מתערב בבחירתה.

 

בן-אליעזר: תנו לה זמן

בנאום הניצחון שלה הלילה קראה יחימוביץ' לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להכיר במדינה פלסטינית, אבל ציינה גם כי מדינה כזו צריכה לקום במשא ומתן. "תציע, אדוני ראש הממשלה, הכרה במדינה פלסטינית לצדה של מדינת ישראל במשא ומתן, אל תאפשר לתסריט המסוכן של הכרזה חד צדדית להתחולל", קראה יחימוביץ' מעל הדוכן.

 

יחימוביץ'. הרבה דיבורים על חברה וכלכלה, פחות על הנושא המדיני (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
יחימוביץ'. הרבה דיבורים על חברה וכלכלה, פחות על הנושא המדיני(צילום: ירון ברנר)

 

"אנחנו מפלגה חדשה, שהיא לא סקטוריאלית. אנחנו אלה שמחויבים לעניים ולעשירים, לימין ולשמאל, לחרדים ולחילונים, לערבים ויהודיים", אמרה יחימוביץ', "בזכות דרך האנחנו הזה שמכיל בתוכו את כולם, אבל גם שומר על קול צלול וערכי - נוכל לחזור כמו שמגיע לנו לקידמת הבמה הפוליטית".

 

ח"כ בנימין בן-אליעזר ממפלגת העבודה אמר הבוקר על בחירת יחימוביץ': "הסיפורים על כך שהיא סוטה כביכול ימינה לא חשובים כרגע. גם לא יכול להיות דבר כזה, החל מהיום היא יו"ר מפלגת העבודה ומחויבת למפלגה ולערכיה. אין צל של ספק שהיא תוביל את המפלגה יחד עם כל החבורה לכיוון טוב".

 

על התבטאויותיה בנוגע להתנחלויות אמר ח"כ בן-אליעזר: "אני יודע מה זה מסע בחירות, עברתי כאלה. ההתבטאות הזו לא אומרת שום דבר. שלי הצטיינה בנושא החברתי, שאני מניח שמעסיק את רוב הציבור בישראל. מובן שמפלגה ראשית צריכה גם לראות את התמונה הכללית של ביטחון ומדיניות החוץ, כי אי-אפשר להפריד. אי אפשר לצפות ממנה שתלמיד בשנייה אחת את הכל. אני מקווה שיתנו לה צ'אנס. פעם אחת ולתמיד צריך לשנות את הגנים של מפלגת העבודה, שמצטיינת בהרס יושבי הראש שלה".

 

מחכים לתוצאות אתמול בבית מפלגת העבודה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחכים לתוצאות אתמול בבית מפלגת העבודה(צילום: עידו ארז)

 

גורמים אחרים טענו כי אנשי ליכוד רבים עזרו ליחימוביץ' משום שהם רואים בה אלטרנטיבה ליושבת ראש קדימה, ציפי לבני. "היא יכולה לתת לה פייט", אמר אחד מחברי הכנסת, "היא תחזיר את אנשי מפלגת העבודה הביתה ולכן זה גם נוח לליכוד, שקדימה תיפגע".

 

נתניהו ולבני התקשרו לברך

חבר כנסת אמר: "צריך להגיד את זה ביושר - אף אחד לא חף מאינטרסים. אנשי הליכוד עזרו ליחימוביץ', אבל לקראת הסוף גם אנשי קדימה עזרו לעמיר פרץ. בעניין ההתנחלויות, מישהו יצטרך לברר איתה את הנושא הזה. נראה שהיא ניסתה להתנתק מהסטיגמה השמאלנית מאוד שדבקה בה".

 

לדברי אותו חבר כנסת, "מהיום הראשון יחימוביץ' נזהרה מאוד מזה. גם הלילה, בנאום הניצחון, היא קראה להקמת מדינה פלסטינית, שזה משהו מאוד ברור בקו של מפלגת העבודה, אבל מיד הוסיפה את הצורך במשא ומתן. כך למעשה היא הרגיעה גם את הימין וגם את השמאל. בהרבה מובנים, יחימוביץ' היא סימן שאלה. היא תצטרך לתת תשובות לאט לאט".

 

יחימוביץ' עם גדעון סער וזבולון אורלב (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
יחימוביץ' עם גדעון סער וזבולון אורלב(צילום: ניב קלדרון)

 

ראש הממשלה נתניהו היה בין המברכים שהתקשרו הלילה ליחימוביץ' לאחר היוודע דבר ניצחונה. גם יו"ר קדימה לבני התקשרה אליה, והבוקר אמרה: "אני רואה במפלגת העבודה את השותפה הטבעית שלנו לדרך ציונית של שלום וחברה

הוגנת. זו המשימה המשותפת שעומדת בפני מנהיגי המפלגות עכשיו ובעתיד, מול האתגרים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל".

 

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, התקשר הבוקר לברך את יחימוביץ'. הנשיא אמר לה: "ההישג שלך חסר תקדים ואני מאחל לך הצלחה בתפקיד. את מביאה משב רוח רענן לפוליטיקה הישראלית. אני בטוח כי תפעלי בתחושת שליחות ולטובת הציבור". יחימוביץ הודתה לנשיא על הברכות ועל שיחת הטלפון. הנשיא ויו"ר מפלגת העבודה קבעו כי ייפגשו בשבוע הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ'. "יכולה לתת פייט ללבני"
צילום: ירון ברנר
ח"כ שאמה הכהן. "אפשר לברך גם את מופז"
צילום: עופר עמרם
מומלצים