שתף קטע נבחר

תימן: הנשיא סאלח חזר לארצו אחרי 3 חודשים

לאחרונה דווח כי סאלח, שהצליח לשמר את שלטונו בן 33 השנים למרות ההפגנות בקריאה להדחתו, לא ישוב עוד לתימן. אבל הבוקר הודיעה הטלוויזיה המלכתית: הוא שוב בצנעא

סילקו אותו, קברו אותו, הספידו אותו - אבל נשיא תימן ב-33 השנים האחרונות קם כמו עוף החול. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי בתימן דיווח הבוקר (יום ו') כי הנשיא עלי עבדאללה סאלח חזרה למדינה אחרי שלושה חודשים שבהם שהה בסעודיה, שם התאושש מניסיון התנקשות שבו נפצע. זאת, למרות דיווחים שנפוצו באחרונה כאילו הוא לא ישוב עוד, וכי למעשה הוא קרוב להפוך לשליט הרביעי של מדינות ערב שמודח מתפקידו השנה.

 

התקוממות בתימן נגד הנשיא:

 

"עלי עבדאללה סאלח, נשיא הרפובליקה, חזר הבוקר לאדמת האומה כשהוא בריא ושלם, אחרי שנסע לקבל בריאד טיפולים שנמשכו יותר משלושה חודשים", נאמר במבזק חדשות מיוחד בטלוויזיה המקומית.

 

עלי עבדאללה סאלח לפני (משמאל) הפציעה ואחריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עלי עבדאללה סאלח לפני (משמאל) הפציעה ואחריה(צילום: AFP)

 

בתימן מתקיימות הפגנות נגד סאלח במסגרת "אביב העמים הערבי" מאז ינואר השנה. מתנגדיו דרשו ממנו לעזוב את כס השלטון אחרי 33 שנים שבהן אחז בו, ולאפשר כינון דמוקרטיה במדינה, אך הוא סירב בעקביות. גם כשהראה נכונות מסוימת להגיע לפשרה, לא הבשילו המגעים עם האופוזיציה לכדי הסכם.

 

סאלח נסע לסעודיה ביוני השנה, אחרי שנפצע קשה במתקפת פגזים על ארמון הנשיאות בצנעא. מצבו הבריאותי התייצב, אולם

התקרית לא הובילה אותו לקבל את העסקה שהוצעה לו, לפיה הוא יפרוש בתמורה לחסינות משפטית. לאחרונה דווח כי סאלח לא ישוב עוד לארצו.

 

עלי עבדאללה סאלח נחשב לבן ברית חשוב של ארצות הברית במזרח התיכון, במסגרת מלחמתה בטרור ובאל-קאעידה. לארגון הטרור העולמי יש שלוחה פעילה מאוד בתימן, והיא שהייתה אחראית לכמה נסיונות פיגועים במטוסים שהמריאו לארה"ב בשנתיים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלי עבדאללה סאלח. לא אמר את המילה האחרונה
צילום: AFP
צהלות בצנעא עם עזיבת סאלח ביוני השנה
צילום: EPA
מומלצים