שתף קטע נבחר

"אובמה העביר לישראל פצצות חודרות בונקרים"

במשך שנים ביקשה ישראל מארה"ב לקבל את הפצצות הללו, שעשויות לשמש אותה בתקיפה באיראן. בוש הבן סירב, בפנטגון חששו שטהרן תראה זאת כאור ירוק לתקיפה נגדה. האתר "דיילי ביסט" מדווח כי ביום שני יפרסם "ניוזוויק" כתבה לפיה אובמה התיר את העברתן לפני שנתיים

ג'ורג' בוש נחשב לידיד גדול של ישראל, אבל האם דווקא ברק אובמה הסכים להעביר לה את כלי הנשק הנחשקים שקודמו בתפקיד עיכב? המגזין האמריקני "ניוזוויק" עומד לפרסם ביום שני הקרוב כתבה, שבה ידווח כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התיר לפני שנתיים בחשאי להעביר לישראל 55 פצצות חודרות בונקרים - כלי נשק שישראל ביקשה זמן רב ושבעבר לא אישר הממשל האמריקני את העברתם לידיה. כך מדווח הבוקר (יום ה') באתר "דיילי ביסט".

 

לפי הדיווח ב"דיילי ביסט", גורמים אמריקנים וישראלים סיפרו ל"ניוזוויק" שסוכם כי הפצצות מסוג GBU-28, שעשויות לשמש לתקיפה באתרי הגרעין של איראן, הועברו לישראל בשנת 2009, רק כמה חודשים אחרי שאובמה התמנה לנשיא ארה"ב.

 

אובמה ונתניהו באו"ם שלשום. עסקה חשאית (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
אובמה ונתניהו באו"ם שלשום. עסקה חשאית(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

ישראל ביקשה מארה"ב להעביר לה פצצות חודרות בונקרים כבר בשנת 2005, אולם ממשלו של ג'ורג' בוש הבן סירב לעשות זאת. באותה העת, צוין, הפנטגון הקפיא כמעט את כל תוכניות ההגנה המשותפות של ישראל וארה"ב מחשש שישראל מעבירה מידע טכנולוגי מתקדם לסין.

 

בשנת 2007 הודיע בוש לראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הוא יורה להעביר את הפצצות הללו ב-2009 או 2010. כעת מתברר, לפחות לפי הדיווח, כי אובמה התיר להעביר את הנשק המתקדם כבר לפני שנתיים.

 

ג'יימס קטרייט, גנרל חיל הנחתים ששירת עד אוגוסט האחרון כסגן ראש המטות המשולבים, אמר ל"ניוזוויק" כי ראשי הצבא

לא התנגדו למכירת הנשק, אולם הייתה תהייה איך העברת נשק כזה תיתפש בעיני האיראנים והישראלים. החשש היה שמהלך כזה ייראה כאור ירוק שנותנת ארה"ב לישראל לתקוף את אתרי הגרעין באריאן.

 

גורמים אמריקנים וישראלים סיפרו ל"ניוזוויק" כי ישראל פיתחה טכנולוגייה חודרת-בונקרים משלה בשנים 2005-2009, אולם רכישת הפצצות מארה"ב הייתה זולה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. עשה מה שנשיאים קודמים לא עשו
צילום: AFP
בוש. סירב ב-2007, הבטיח ב-2009 או 2010
צילום: רויטרס
מומלצים