שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

גורם מדיני: "לא נוכל לקבור הבקשה הפלסטינית"

רגע לפני שראש הממשלה עוזב את ניו יורק, בסביבתו יודעים שהמהלך הפלסטיני במועצת הביטחון לא יעוכב זמן רב. ברשות עוד מאמינים שישיגו רוב. מתווה הקוורטט: תמיכה בשמינייה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לנחות היום (ב') בישראל, ביום שבו יחלו במועצת הביטחון הדיונים על הבקשה הפלסטינית לקבלתם כמדינה חברה מלאה באו"ם. במקביל לנסיונות בשיתוף ארצות הברית להשיג רוב שימנע צורך בהטלת וטו אמריקני, בפמליית נתניהו מעריכים שהפלסטינים לא יאפשרו למהלך שלהם להתמסמס.

 

בדרך למדינה פלסטינית - כתבות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

גורם מדיני בכיר העריך כי הדיונים שיחלו היום במועצת הביטחון הם תחילת סדרה שתימשך זמן מה. עם זאת, הגורם ציין שאינו מאמין "שניתן יהיה לעכב את זה יותר מדי זמן או לקבור את התהליך שהחל".

 

הפלסטינים זקוקים לרוב של תשע מדינות מתוך 15 במועצת הביטחון - שבראשה עומד כעת נציג לבנון - כדי להביך את האמריקנים ולאלצם להשתמש בזכות הווטו. בימים האחרונים הביעו בארצות הברית אופטימיות לגבי האפשרות שישכנעו את המדינות המתנדנדות להימנע או להתנגד לבקשה הפלסטינית.

 

אתמול חזר לרמאללה אבו מאזן, שהתקבל בתשואות אחרי שנשא באום נאום תקיף נגד ישראל. חבר הוועד המרכזי של פתח, מחמד א-שתייה, אמר כי שתי משלחות פלסטיניות יקיימו בימים הקרובים בסיור בניגריה ובגבון כדי להאיץ בשתי המדינות לתמוך בפלסטין במועצת הביטחון. הוא הדגיש כי ההנהגה הפלסטינית "קיבלה ערובות מכווית" שניגריה תצביע לטובת הבקשה.

 

"ועידת מוסקבה" באמת תתקיים?

נתניהו הכריז בראיונות לתקשורת הזרה בניו יורק כי "הוא היחיד שיכול להביא הסכם עם הפסלסטינים" ואף השווה את עצמו ואת מוכנותו לוויתורים ליצחק רבין. בישראל שוב מגלגלים בישראל את הכדור למגרש הפלסטיני.

 

נתניהו בירך על הודעת הקוורטט ביום שישי בלילה, אחרי הנאומים בעצרת האו"ם, שבה נקראו הצדדים לפתוח במשא ומתן בתוך חודש, לגבש הסכמות ראשונות בתוך כמה חודשים ולהגיע להסכם עד סוף 2012. לפי שעה הפלסטינים הם אלה שהביעו הסתייגויות ממתווה הקוורטט,

 שאינו כולל התייחסויות לדרישותיהם המוקדמות - הקפאת הבנייה בהתנחלויות והתבססות על קווי 67'.

 

נוכח חוסר הוודאות, עדיין לא ברור אם "ועידת מוסקבה" שעליה הכריזו בקוורטט תתקיים ומתי, שכן הפלסטינים צריכים לאשר שהם מעוניינים בכך.

 

עם שובו, צפוי נתניהו לכנס את פורום שרי "השמינייה" על מנת לקבל החלטה רשמית כתגובה לקוורטט. בסביבתו ציינו בעניין זה כי "אין סיבה שיקבל את ההחלטה לבד, והוא רוצה וצריך את הגיבוי של השרים כולם", שגם לא צפויים להערים קשיים על האישור.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 25/09/2011 23:57

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בנאום בעצרת האו"ם
צילום: MCT
מומלצים