שתף קטע נבחר

טורקיה "צדה" לוחמי שייטת 13 בפייסבוק

על פי דיווח טורקי, צוות מודיעין בעל ידע בעברית הרכיב רשימה ובה 174 ישראלים הקשורים למבצע ההשתלטות, והצליח לזהות את כל החיילים שהרגו 9 טורקים. הרשימה, כך דווח, הועברה לפרקליטות הטורקית ותועבר גם לישראל

בדרך לתביעה? גורמי מודיעין טורקים הגישו לתובע האחראי על נושא המרמרה במשרד המשפטים הטורקי רשימה של 174 ישראלים, רובם חיילים, שלקחו חלק בהשתלטות על המרמרה. כך מדווח הבוקר (יום ב') העיתון הטורקי "סבאח". על פי הדיווח, הזיהוי בוצע בין היתר בעזרת צילומים ומידע מאמצעי המדיה השונים.

 

קרע ישראלי-טורקי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בתקשורת הטורקית מגדירים את המידע כ"בעל ערך רב". על-פי הדיווח, "זוהו כמעט כל חיילי ישראל שהרגו 9 טורקים ופצעו 30 איש". בידיעה נטען כי לאחר שממשלת ישראל לא ענתה לפניית משרד המשפטים הטורקי שדרש לקבל לידיו את רשימת המשתתפים במבצע, הפרקליט שמוביל את החקירה פתח בתהליך, שבמסגרתו החלו גורמי מודיעין טורקים לעבור על הצילומים ופריטי המידע השונים, ולאחר מכן "יצאו לציד בפייסבוק ובטוויטר".

 

המרמרה בנמל איסטנבול ()
המרמרה בנמל איסטנבול
 

הצוות שעסק במלאכה מתמחה על פי הדיווח בעברית. אנשיו עברו על התכתבויות של חיילים שהעריכו שהשתתפו במבצע, וניסו לאשש את ההערכות. הטורקים הסתייעו בפייסבוק לאישוש מידע ולאיתור חיילים נוספים שלקחו חלק במבצע, דרך חברים של הלוחמים.

  

לוחמי שייטת 13 קיבלו על פי הידיעה "טיפול" מדוקדק. הצוות הטורקי בחן את שמות הלוחמים - אחד אחד - והשווה אותם לתמונות הרבות שהתפרסמו באמצעי התקשורת. לרשימה הכוללת נוספו גם שמות שארגון ה-IHH העביר.

 

על פי הדיווח, הגיעו הטורקים לרשימה של כ-174 ישראלים, ולתמונות של כ-140 מהם, שלקחו חלק במבצע במישרין או בעקיפין. הרשימה סודרה לפי סדר היררכי, ונשלחה לפרקליטות הטורקית. העיתון הטורקי דיווח כי הפרקליט הטורקי מתכוון לשלוח את הרשימה לגורמים ישראלים ולשאול אם אכן השתתפו במבצע לעצירת המרמרה.

 

בראש הרשימה ניצב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כ"אחראי המרכזי" וגם גורמים שפיקדו והשתתפו בקבלת ההחלטה ו"בהוצאת הצו" לעצור את המשט. "כל השרים בקבינט הישראלי אחראים לפקודה", נכתב בדיווח, בדגש על שר החוץ, אביגדור ליברמן, ושר הביטחון, אהוד ברק. 

 

לצד אלה מפורטת בידיעה הרשימה המלאה של ה"משתתפים", בהם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, מפקד חיל הים דאז, אליעזר (צ'ייני) מרום, וראש אמ"ן לשעבר, עמוס ידלין. עוד ברשימה: קצינים בולטים אחרים, גם שמות של קצינים במיל' ושמות לא מוכרים, ככל הנראה של לוחמים ובעלי דרגות נמוכות יותר, שלטענת הטורקים לקחו חלק במבצע, וכן 10 תמונות של חיילים ששמותיהם לא זוהו, ועל פי הדיווח ביקש הפרקליט במסגרת פנייתו לגורמים בישראל, גם את שמותיהם. העיתון "סבאח" שפרסם את הידיעה הוא מהעיתונים הנפוצים במדינה, ונחשב למקורב לממשל.

 

הדיווח הראשוני התקבל באימייל האדום

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השתלטות חיילי צה"ל על המרמרה
צילום: AP
צדים ברשת. ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים