שתף קטע נבחר

טייפון "נסאט" היכה בפיליפינים: לפחות 16 נהרגו

הסופה בדרגה 3 מתוך 5 שיתקה את עיר הבירה מנילה, הציפה כבישים ובתי מגורים, הביאה לניתוק אספקת החשמל ותנועת הרכבות וזרעה הרס רב. מעל 100 אלף בני אדם פונו מבתיהם. "יש הצפות בכל מקום. אין לנו לאן ללכת", סיפר אחד המפונים

איתני הטבע לא מרחמים על מדינת האיים האסיאתית: לפחות 16 בני אדם נהרגו ביממה בסופת הטייפון "נסאט" שהיכתה הלילה (יום ג') באי המרכזי של הפיליפינים. "נסאט", סופת טייפון בדרגה 3 - מתוך 5 דרגות - שיתקה את עיר הבירה מנילה, הציפה כבישים ובתי מגורים, הביאה לניתוק אספקת החשמל וזרעה הרס רב ברחובות.  

 

עוד בערוץ החדשות :

הצילום והאופנוע: פוענח הרצח והשוד בהוד השרון

סעודיה: אישה שנהגה ברכב נידונה ל-10 מלקות

ארדואן תוקף: סנקציות על ישראל, רפורמה באו"ם

 

הגשמים הרבים שירדו באזור גרמו להצפות קשות של כבישים ובתי מגורים והמים ברחובות הגיעו עד לגובה המותניים. עד כה פונו מבתיהם יותר ממאה אלף בני אדם, בעיקר באזורים הנמוכים של מנילה אליהם חדרו מים רבים. כמו כן, הרשויות דיווחו על כמה נעדרים.

 

"מי השיטפונות עלו במהירות". תושבי סן מתאו מפלסים דרכם במים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מי השיטפונות עלו במהירות". תושבי סן מתאו מפלסים דרכם במים(צילום: רויטרס)

 

בעקבות הסופה העזה, נותקה אספקת החשמל במנילה, בה חיים כ-12 מיליון בני אדם, תנועת הרכבות בעיר הופסקה. שיבושים רבים נרשמו גם בתנועת המטוסים.

 

"אנשים לא אהבו את זה, אבל הם התפנו"

"מי השיטפונות עלו במהירות, אז מה שעשינו היה לפנות את האנשים בכוח. בין אם הם אהבו את זה ובין אם לא, הם התפנו", סיפר ארנל, איש כוחות החילוץ וההצלה באזור מנילה.

 

"הבית שלנו קבור מתחת למים", סיפר אחד מתושבי מנילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"הבית שלנו קבור מתחת למים", סיפר אחד מתושבי מנילה(צילום: רויטרס)

 

ששה, אחד התושבים שפונו מבתיהם, תיאר את שעבר עליו ביממה האחרונה. "הבית שלנו קבור מתחת למים. לכן עברנו לביתה של חמותי, אבל מי השיטפונות הגיעו גם לשם. כולנו היינו בקומה השנייה, אבל המים הגיעו גם לשם".

 

הרס רב ברחובות. תושבים מפנים חזיר למקום מבטחים בסמוך למנילה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרס רב ברחובות. תושבים מפנים חזיר למקום מבטחים בסמוך למנילה(צילום: EPA)

 

התוהו ובוהו בפיליפינים החל לאחר שהסופה, שעוצמת רוחותיה הגיעה לעוצמה של יותר מ-150 קמ"ש, פגעה בחופים הצפוניים של האי בשעות הבוקר המוקדמות והחלה להתקדם לאורכו.

 

אזור הדאון טאון של מנילה נפגע קשות מהצפות המים, שלא היו כמוהן זה כמה עשרות שנים. מי הנהרות שעלו על גדותיהם הציפו בין היתר בתים, צריפים, בתי חולים, בתי מלון והגיעו אפילו למתחם השגרירות האמריקנית.

 

רוחות בעוצמה של יותר מ-150 קילומטרים לשעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רוחות בעוצמה של יותר מ-150 קילומטרים לשעה(צילום: EPA)

 

"יש הצפות בכל מקום. אין לנו מקלט ללכת אליו. אפילו האופנוע שלי התמלא במים", אמר ריי גונזלס, אחד מתושבי מנילה שפונו מבתיהם.

 

סופת הטייפון "נסאט" היכתה בפיליפינים יום אחד בלבד לאחר שבאי קיימו טקס לזכר 500 קורבנות סופת הציקלון "קטסאניה", שהמיטה אסון גדול באי בשנת 2009. באותה סופה עזה ירדו במשך 12 שעות ממטרים שבדרך כלל יורדים במשך חודש שלם.

 

"אנחנו יכולים להחליף דברים, אבל לא חיים של בני אדם", אמר ג'ניטור באני דומנאיס, שהגיע עם בתו ושלוש בנותיהם הקטנות לבית הספר שהוסב למקום מקלט עבור המפונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי הנהרות עלו על גדותיהם
צילום: רויטרס
לפחות 16 הרוגים. פינוי אחת הגופות
צילום: EPA
מומלצים