שתף קטע נבחר

טרכטנברג: מומחי המחאה לא קראו הדו"ח בעיון

ראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי משיב אש: בפוסט שפרסם באתר הוועדה מתעמת טרכטנברג עם הביקורת החריפה שהטיחו בו צוות המומחים של מחאת האוהלים. "היינו מצפים שהביקורת תהיה הוגנת ועניינית, ולא אוסף של אמירות מוכנות מראש ושאינן עומדות בפן הלוגי ו/או העובדתי", כתב

קרב הוועדות עולה מדרגה: ראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, הפרופסור מנואל טרכטנברג, הגיב אמש (ג') באתר האינטרנט של הוועדה על הביקורת החריפה שהטיחו בו צוות המומחים של מחאת האוהלים, בראשות הפרופסורים אביה ספיבק ויוסי יונה. "תחושת חברי הוועדה היא שצוות המומחים לא קרא את הדו"ח בעיון, ואם קרא בחר במכוון שלא להתייחס לתפיסת העולם הרחבה שהוא מציג ולאוסף הצעדים המשמעותיים שהוצעו על ידי הוועדה", כתב טרכטנברג.

 

המלצות במחלוקת

 

ראש הוועדה שמינה נתניהו המשיך והגן על המלצותיו. "כך לדוגמא", כתב טרכטנברג. "הוועדה קובעת כי יש לצאת למאבק מוגבר נגד כוח מונופוליסטי בכל שוק ושוק, לטפל מן השורש בכשלי היסוד עליהם היא מצביעה בתחום הרגולציה, בכשלי היסוד בסקטור הציבורי, בבעיות בתחום מיקור החוץ, להקצות סכומי עתק לחינוך ולהרחיב את אחריות הממשלה בעניין ועוד ועוד, הכל מפורט בדו"ח. אנו ממליצים לציבור לקרוא לפחות את סעיף 'תמצית דבר ועיקרי ההמלצות' מתוך פרק ההשקפה של הדו”ח ולהחליט בעצמם".

 

לאחר מכן הוא מתייחס לטענת ספיבק כי צריך להגדיל את הוצאות הממשלה בכ-20 מיליארד שקלים באמצעות העלאת מס חברות. "כנראה שלא היה לפרופסור ספיבק זמן לקרוא את הדו"ח", כתב טרכטנברג. "הוועדה ממליצה על מהלך חד של העלאת מסים שלא היה כמותו שנות דור, גם לעומת המצב כיום, וגם אל מול המתווה של המשך הורדת מסים אותו ביטלנו.

 

"העלינו את מס החברות ל-25%, זאת כאשר המס היה אמור לרדת ל- 18% עד שנת 2017. כל אחוז מס חברות מביא ברמות האלה של מסוי תוספת של כ-700 מיליון שקל. ספיבק-יונה טוענים שיש לגבות עוד 20 מיליארד שקל מעל לרמה הנוכחית, כדי להגיע לכך צריך להעלות את שיעור מס חברות לפחות ל-55%! אין מדינה בעולם שמתקרבת לשיעור כזה! לפחות את החישוב הפשוט הזה אפשר היה להציג לציבור".

 

עקיצה קומוניסטית: "נוסטלגיה למשטרים עברו"

בתגובה לדבריו של פרופסור יוסי יונה כי "נדרש אומץ ציבורי כדי להתנער מקלישאות חבוטות ולהודות שהשוק לא יכול לספק פתרונות לתחלואי החברה", כתב מנואל טרכטונברג: "זו התרסה כנגד דו"ח הוועדה, בו כתוב מפורשות ומוסבר ארוכות שיש לרסן את כלכלת השוק. אם כך, לא נותר אלא להסיק שהמרצע יצא מהשק, ושפרופ’ יונה בעצם רוצה מסגרת כלכלית אחרת לגמרי, לא של כלכלת שוק מרוסנת והוגנת!

 

"רצונו לגיטימי, הרי אכן ישנן עדיין 3-2 מדינות בעולם (מתוך 194) שמקיימות משטר כלכלי אחר לגמרי, ויש להודות שיש לא מעטים שעדיין אוחזים בנוסטלגיה למשטרים עברו. אבל אנא שיקום ויגיד זאת ביושר, מבלי להתחבא מאחורי מכבסת מילים".

 

אביה ספיבק ויוסי יונה (צילום: גיל יוחנן, מאיר אזולאי) (צילום: גיל יוחנן, מאיר אזולאי)
אביה ספיבק ויוסי יונה(צילום: גיל יוחנן, מאיר אזולאי)

 

בתשובה לטענה כי "הדו"ח לא מקובל", "זו מריחה" ו"ניאבק בו", כתב ראש הוועדה שמינה נתניהו: "אנו רוצים לשאול מה זה 'לא מקובל?' האם הכוונה שההמלצות כולן לא מקובלות, ועל כן הם לא רוצים שהמלצות אלו ייושמו? שלא רוצים יום חינוך ארוך? לא נקודות זיכוי נוספות להורים? שמשקל ההוצאה האזרחית לא יעלה? שלא נוריד מסי קנייה ונילחם במונופולים? שלא ייבנו דירות להשכרה לטווח ארוך?".

 

טרכטנברג סיים וכתב: "ביקורת היא לגיטימית. היינו מבינים אם היו אומרים שבנקודה זו או אחרת יש פער, שמקווים שההמלצות האלה ייושמו, אבל היו רוצים להוסיף כמה דברים; או שהמלצה מסוימת לא נכונה בעיניהם ובמקומה היו מעדיפים צעד אחר. אבל האמירה ש'הדו"ח לא מקובל' ו'אין בו כלום' חושפת כנראה משהו אחר.

 

"ביקורת היא כאמור לא רק לגיטימית, אלא גם רצויה, אולם היינו מצפים שתהיה הוגנת ועניינית, ולא אוסף של אמירות מוכנות מראש ושאינן עומדות בפן הלוגי ו/או העובדתי".

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 


פורסם לראשונה 27/09/2011 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנואל טרכטנברג
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים