שתף קטע נבחר

אירופה: הדרישה למדינה פלסטינית - לגיטימית

האיחוד האירופי קרא לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני תוך שנה. "זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית ולמדינה משלהם אינה מוטלת בספק, כמו גם זכותה של ישראל להתקיים בגבולות בטוחים", נכתב בהחלטה שקיבל האיחוד האירופי

עוד זריקת עידוד לפלסטינים: הפרלמנט האירופי מתייחס לבקשה הפלסטינית להכרה מדינית כ"לגיטימית" בהחלטה שהתקבלה אמש (יום ה') וקורא לפתרון לסכסוך בתוך שנה. עם זאת, חברי הפרלמנט האירופי אומרים שמדינה פלסטינית צריכה לקום כתוצאה של משא ומתן.

 

המשא-ומתן המדיני - כתבות אחרונות

הפלסטינים: יש דברים מעודדים בהצעת הקוורטט

הפלסטינים: 8 תומכות בכיס, ניגריה וגבון איתנו

הבקשה הפלסטינית הועברה לבחינה טכנית באו"ם

אבו מאזן איחל בעברית "חג שמח" לעם ישראל 

 

"זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית ולמדינה משלהם אינה מוטלת בספק, כמו גם זכותה של ישראל להתקיים בגבולות בטוחים", נכתב ההחלטה שהתקבלה. עוד נכתב כי חברי הפרלמנט האירופי שבים וחוזרים על תמיכתם בפתרון של שתי מדינות בגבולות 1967, כאשר ירושלים היא בירת שתי המדינות. בנוסף הם הדגישו כי המשא-ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים צריך להתחדש ללא עיכובים.

 

ישיבת הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ישיבת הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה(צילום: EPA)

 

בנוסף נכתב בהחלטה כי ההחלטה מדגישה ש"שינויים בקווי 1967, לרבות בירושלים, מעבר לאלו שיוסכמו על ידי הצדדים, לא יהיו מקובלים".

 

הפרלמנט האירופי חזר גם על הדרישה מישראל לעצור את כל הבנייה בהתנחלויות בגדה וגם במזרח ירושלים. במקביל, נכתב כי האיחוד האירופי עומד על כך כי התקפות הרקטות על ישראל מרצועת עזה צריכות להיפסק, ועל הצדדים להסכים על הפסקת אש קבועה.

 

נציגי מפלגת הירוקים בפרלמנט האירופי אמרו כי האיחוד צריך לעמוד באופן ברור ולסייע לפלסטינים. "במקום להמתין לתזוזה בקיפאון בשיחות השלום, על האיחוד האירופי לסייע לפלסטינים ולהפעיל כוח על ישראל, כדי להניע את התהליך", אמר דני כהן-בנדיט.

 

"דברים מעודדים בהצעת הקוורטט"

בכך מאמץ למעשה האיחוד האירופי את הצעת הקוורטט. ביום שישי בשבוע שעבר, שעות ספורות לאחר נאומי מנהיגי ישראל והרשות, הודיעה הרביעייה הבינלאומית - ארצות הברית, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה - כי ברצונה לראות פגישה ישראלית-פלסטינית תוך חודש והצעות מקיפות בעניין הגבולות והביטחון תוך שלושה חודשים. כמו כן, נמסר כי על הצדדים להשיג התקדמות משמעותית תוך חצי שנה. ההסכם הסופי, לפי ההודעה, צריך להיחתם עד סוף שנת 2012. עוד נמסר כי "הקוורטט יכנס ועידה בינלאומית במוסקבה"

 

מוקדם יותר אתמול דן הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה, בראשות הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, בתשובה הפלסטינית להצהרת הקוורטט האחרונה. בהודעת סיכום הישיבה נמסר כי הוועד הפועל בחן בפירוט את הצעת הקוורטט ומצא כי ישנם

כמה דברים מעודדים בה, כמו הצבת לוח זמנים מוגדר שלא יעלה על שלושה חודשים, כדי להביא תוכנית מפורטת על נושאי הגבולות והביטחון.

 

במקביל, חברי הוועד הפועל של אש"ף גינו בהודעה שפרסמו את החלטת ישראל לבנות 1,100 יחידות דיור בשכונת גילה בירושלים. לדבריהם, הבנייה מוכיחה את נחישותה של ישראל להמשיך "במדיניות ההתרחבות". בהודעה נכתב כי "ההנהגה הפלסטינית מדגישה שוב כי אינה מוכנה לקבל קיום של משא ומתן אשר נעדר אחריות ורצינות".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 29/09/2011 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן ושרת החוץ של האיחוד, בשבוע שעבר
צילום: AP
מומלצים