שתף קטע נבחר

הפלסטינים: יש דברים מעודדים בהצעת הקוורטט

אבו-מאזן ובכירי אש"ף דנו ברמאללה בהצעת הקוורטט לחידוש המשא-ומתן. בהודעה של הרשות הפלסטינית נאמר כי יש צורך ששני הצדדים יתחייבו למפת הדרכים וימנעו מצעדים מתגרים. הם קראו לעצירת הבנייה בהתנחלויות והכרה בגבולות 67'

לאחר שבכירים ברמאללה התבטאו לפני פחות משבוע נגד הצעת הקוורטט - נשעמים היום קולות אחרים ברשות הפלסטינית: הוועד הפועל של אש"ף התכנס בצהריים (יום ה') ברמאללה בראשות הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ודן בין היתר בתשובה הפלסטינית להצהרת הקוורטט האחרונה. בהודעת סיכום הישיבה נמסר כי הוועד הפועל בחן בפירוט את הצעת הקוורטט, ומצא כי ישנם כמה דברים מעודדים בה, כמו הצבת לוח זמנים מוגדר שלא יעלה על שלושה חודשים, כדי להביא תוכנית מפורטת על נושאי הגבולות והביטחון.

 

המשא-ומתן המדיני - כתבות אחרונות

הפלסטינים: 8 תומכות בכיס, ניגריה וגבון איתנו

הבקשה הפלסטינית הועברה לבחינה טכנית באו"ם

אבו מאזן איחל בעברית "חג שמח" לעם ישראל 

 

בהודעה נכתב כי התוכנית תהיה מבוססת על מפת הדרכים, החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, על יוזמת השלום הערבית וכן על חזונו של הנשיא האמריקני ברק אובמה, שהחשיב את גבולות 1967 כבסיס למשא-ומתן. בנוסף הדגישו את הצורך במחוייבות של שני הצדדים למפת הדרכים והימנעות מצעדים מתגרים, ביניהם עצירת הבנייה בהתנחלויות.

 

עוד בחדשות:

רבבות מטיילים בחג: "כשיתקרר יבואו יותר"

הפלסטינים: 8 תומכות בכיס, ניגריה וגבון איתנו

נאבק לבד בחוטפים: הגיבור הישראלי ב-11/9

גרמניה: האופוסום הפוזלת היידי עצמה עיניה לנצח

 

עוד נאמר בהודעה כי ההנהגה הפלסטינית מחוייבת לפתרון שתי המדינות ולדרך המשא-ומתן, במטרה להגיע לפתרון הסכסוך, וכי על הממשלה הישראלית להתחייב להצהרת הקוורטט, בעיקר בכל מה שנוגע לעצירת הבנייה בהתנחלויות והכרה בגבולות 1967 כבסיס לחידוש המו"מ - כדי להביא לחידוש השיחות מהר ככל האפשר.

 

גינוי לבנייה בגילה

ביום שישי בשבוע שעבר, שעות ספורות לאחר נאומי מנהיגי ישראל והרשות, הודיעה הרביעייה הבינלאומית - ארצות הברית, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה - כי ברצונה לראות פגישה ישראלית-פלסטינית תוך חודש והצעות מקיפות בעניין הגבולות והביטחון תוך שלושה חודשים. כמו כן, נמסר כי על הצדדים להשיג התקדמות משמעותית תוך חצי שנה. ההסכם הסופי, לפי ההודעה, צריך להיחתם עד סוף שנת 2012. עוד נמסר כי "הקוורטט יכנס ועידה בינלאומית במוסקבה".

 

במקביל, חברי הוועד הפועל של אש"ף גינו בהודעה שפרסמו את החלטת ישראל לבנות 1,100 יחידות דיור בשכונת גילה בירושלים. לדבריהם, הבנייה מוכיחה את נחישותה של ישראל להמשיך "במדיניות ההתרחבות". בהודעה נכתב כי "ההנהגה הפלסטינית מדגישה שוב כי אינה מוכנה לקבל קיום של משא ומתן אשר נעדר אחריות ורצינות".

 

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, כי הפלסטינים הצליחו להשיג את תמיכתן של שמונה מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, שיצביעו בעד קבלת הבקשה.

 

אל-מליכי טען בדבריו לרדיו "קול פלסטין" כי המדינות שהבטיחו את תמיכתן בבקשה הפלסטינית הן רוסיה, סין, הודו, דרום אפריקה, ברזיל, לבנון, וכן ניגריה וגבון, שהודיעו

 לדבריו רשמית על תמיכתן. "נעשית כעת עבודה להשיג את הקול התשיעי אשר יבטיח את קבלת הבקשה", הוא הוסיף. השר הפלסטיני הדגיש כי עיקר המאמץ מופעל על קולומביה ובוסניה-הרצגובינה.

 

גם אם ישיגו הפלסטינים את הרוב הדרוש להם, תשע מתוך 15 חברות במועצת הביטחון, בקשת החברות לא צפויה להתקבל כיוון שארצות הברית כבר הבטיחה להשתמש בזכות הווטו שלה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן בישיבה ברמאללה
צילום: EPA
מומלצים