שתף קטע נבחר

מתנחלים היכו אנשי שמאל בענתות: "כמעט לינץ'"

פעילי שמאל מחו אמש מול ההתנחלות שבאזור ירושלים. המתנחלים סברו שזו התגרות לשמה. התוצאה: עשרות מתיישבים היכו את המפגינים ופצעו שבעה מהם. האזינו לשיחה בין רכז הביטחון למוחים

פעילי שמאל הגיעו אמש (יום ו') להתנחלות ענתות כדי לתמוך בפעיל ערבי-ישראלי שהתמקם כמחאה ביישוב. לטענת המתנחלים, מעשיהם היו התגרות בוטה במהלך החג. על מה שקרה אחר כך קשה להתווכח: אלימות קשה שחוו הפעילים, לדבריהם "מדובר בלינץ'".

 

חם בזירה הפלסטינית:

 

סרטון שצילמו הפעילים: תחילת העימותים על הגבעה בענתות 

 

אחד הפעילים שהיה במקום טען: "הדבר המינימלי הוא התנגדות לא אלימה, שבה עמדנו ודרשנו לבוא ולבקר את האדם הזה. גם אם היינו לא בסדר, את הלינץ' שעשו בנו מתחת לאפה של המשטרה אי אפשר להסביר".

 

העימותים התרחשו לאורך כל היום בין הפעילים למתנחלים מענתות, שנמצאת באזור עוטף-ירושלים. במהלך העימותים, נפצעו שבעה מפגינים ועוכבו שלושה לחקירה. לטענת המתנחלים, ילדה מהיישוב נפצעה קל מפגיעת אבנים. כמו כן, השחיתו המתנחלים כמה כלי רכב, ומשטרת מחוז ש"י פתחה בחקירה.

 

החלק השני של הכאת פעילי השמאל

 

חלק א': המפגינים מניפים דגלים ומותקפים

האלימות התפרצה פעמיים. לראשונה, ב-13:00 הגיעו כמה עשרות אנשי שמאל קיצוני עם דגלי פלסטין כדי לתמוך ביאסין רפאעלי - תושב מזרח העיר, שבחר להתגורר באוהל בתחומי היישוב. לטענתם, מתנחלים מתנכלים לו באופן קבוע. 

מזכירות ההתנחלות טוענת שרפאעלי מתגרה במתיישבים באופן קבוע: "במהלך החצי השנה האחרונה סובל היישוב ענתות מהתגרויות מכוונות מצדו של תושב ירושלים, שטוען לבעלות על חלקת קרקע, שרק חלקה הקטן נמצא לכאורה בבעלותו. בין היתר, האיש חוסם דרכים, מאיים על ילדים ועל עוברים ושבים, מצית שדות, פועל לבנייה בלתי חוקית ופוגע באתר ארכיאולוגי".

 

בסרטוני וידיאו שהועלו לאינטרנט נראים פעילי ימין מכים את המפגינים, ואחד מהם אף נותר שרוע על הקרקע מדמם. בשיחה טלפונית שהגיעה לידי ynet הזהיר רכז הביטחון השוטף של ענתות את המוחים, כי מתכוונים להגיע כמה מתנחלים ולפגוע בהם פיזית: "מג"ב פה לא בגלל הדגלים. למה יש פה חבר'ה רוצים לעלות לכסח לכם ת'צורה. לבוא אליכם להרביץ שמה לכולם. אם זה מה שאתה רוצה - תשאיר את הדגלים. מג"ב פה זה בשביל שלא יבואו חבר'ה מאצלנו".

 

אחת מהמפגינות שנפגעו (צילום: באדיבות תעאיוש ותנועת סולידריות) (צילום: באדיבות תעאיוש ותנועת סולידריות)
אחת מהמפגינות שנפגעו(צילום: באדיבות תעאיוש ותנועת סולידריות)
 

נציג מזכירות ענתות טען כי מה שהצית את העימות היה קריעה של דגלי ישראל ויידוי אבנים לעבר ילדים שנסעו באופניים, מהם לדבריו נפצעה ילדה קל: "בעיצומו של החג וכאקט מכוון של התגרות, נכנסו עימו עשרות פעילים אנרכיסטים-קיצונים לתוך הישוב, באין מפריע. הם החלו ליידות אבנים על ילדים והורים שרכבו על אופניים בשבילי הישוב".

 

"לאחר מכן, החלו הפרובוקטורים להניף דגלי פלסטין על הגבעה שבלב הישוב כמהלך של התגרות פושעת ואלימה". לטענת המתנחלים, הם גם השחיתו חלק מהאתר הארכיאולוגי שבמקום.

 

סיבוב 2: חסימה בשער וכמעט "לינץ'"

הסבב השני של האלימות החל לקראת הערב, כאשר חזרו פעילי השמאל לשער ההתנחלות, כדי למחות על אירועי הצהריים. לאחר שנמנע מהם להיכנס לתוכו, הם חסמו את הכניסה למקום במשך כ-40 דקות. כ-150 מתושבי ההתנחלות יצאו לפגוע בהם, פצעו עוד ארבעה וניקבו את צמיגי מכוניותיהם.

 

"המתנחלים הרביצו לנו לעיני המשטרה", טענו אנשי השמאל (צילום: אקטיבסטילס) (צילום: אקטיבסטילס)
"המתנחלים הרביצו לנו לעיני המשטרה", טענו אנשי השמאל(צילום: אקטיבסטילס)

 

אסף שרון, מהארגון "סולידריות" שנכח באירוע וגם נפצע, סיפר ל-ynet : "ב-18:30 חזרנו למקום לביקור, וכשהגענו לשער של היישוב לא נתנו לנו לעבור ואיימו שיקראו למשטרה. אמרנו להם שאם אנחנו לא נכנסים למקום, גם הם לא. הגיע שוב אותו רבש"צ (רכז ביטחון שוטף) ואיים עלינו 'שאם מישהו רוצה צרות, תיכף יהיה צרות' ואמר לשוטרים, שאם תוך חמש דקות הם לא מטפלים בזה, כל הישוב יגיע אלינו".

 

לדבריו, ברגע זה נפתחה מסכת האימים של תקיפות חוזרות ונשנות כלפיהם. "הרבש"צ פתח את השער, והם יצאו בהנהגתו והתחילו להרביץ לנו מכות רצח. התרחקנו מהשער, וככל שאנו מתרחקים יצאו עוד ועוד אנשים ותקפו אותנו וגרמו נזקים לכלי-הרכב שלנו. חלקם עם צינורות גומי בידיים, ומישהו הסתובב עם מברג. תפסו אנשים השכיבו אותם על הרצפה ודפקו להם מכות. זה נמשך שעה, שעה ורבע, כשהשוטרים עומדים מנגד ולא מתערבים".

 

הפעילים טענו שככל שהתרחקו הגיעו עוד אנשים לתקוף (צילום: אקטיבסטילס) (צילום: אקטיבסטילס)
הפעילים טענו שככל שהתרחקו הגיעו עוד אנשים לתקוף(צילום: אקטיבסטילס)
 

שרון דחה את הטענה כי העובדה שהם התגרו במתנחלים הצדיקה את האלימות הקשה כלפיו וכלפי חבריו. "אם זו פרובוקציה אז זה בסדר, ולפעמים אפשר לעשות פרובוקציות ולהתמודד איתן בכל מיני צורות. מה שהתושב הערבי שחי שם מתמודד איתו, זה הרבה יותר מפרובוקציה. לגבי חסימת השער, באנו לבקר בן אדם אחרי שתקפו אותו, ואנשי היישוב עשו דין לעצמם והחליטו מי נכנס ומי לא", טען.

 

המתנחלים: השמאלנים תקפו כלי רכב

גם כאן, גרסת המתנחלים שונה לחלוטין: "מאוחר יותר בערב שבת, מצאו לנכון אותם אנרכיסטים לשוב בהמוניהם לישוב ולקיים הפגנה לא חוקית ואלימה בשערי היישוב, שבה נחסם כביש הכניסה לישוב, הותקפו כלי-רכב של התושבים, אורחים ומבקרים (כולל רכב עם אמא לשני תינוקות). הפעילים מנעו מתושבים לצאת או להיכנס מהישוב כשהם יוזמים וגורמים לחיכוך".

 

ממשטרת ש"י נמסר שנפתחה חקירה בעקבות האירוע האלים וכי אנשי הזיהוי הפלילי הגיעו למקום כדי לאסוף ראיות. בהודעה נאמר: "מרגע שידענו שיש פוטנציאל להפרות סדר הזרמנו כוחות מכל התחנות, כולל הקפצת כוחות יס"מ (יחידת סיור מיוחדת) במהירות אפשרית. בעלי המכוניות שניזוקו יזומנו למתן עדות בתחילה השבוע".

 

לדברי המשטרה, לא ידוע בשלב זה על שוטרים שהיו מעורבים בהתנכלות למפגינים: "אם יעלה תוך כדי החקירה שהיו שוטרים, שהתגוררו במקום והיו מעורבים באירוע, או יגיעו תלונות בנושא אז הדברים יועברו לטיפול המחלקה לחקירת שוטרים, כפי שאנו נוהגים במקרים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתנחלים תקפו את הפעילים שחסמו הכביש
צילום: AFP
השמשות של מכוניות אנשי השמאל נופצו
צילום: אקטיבסטילס
7 מפגינים נפצעו בתקריות
צילום: באדיבות תעאיוש ותנועת סולידריות
מומלצים