שתף קטע נבחר

הלחץ גרם לשינוי: ההצבעה על טרכטנברג נדחתה

הסטודנטים פנו לסיעות ולחצו עליהן למנוע הצבעה על הדו"ח בישיבת הממשלה מחר, דפני ליף כינתה זאת "מחטף", ישראל ביתנו וש"ס הודיעו על התנגדותן - ובסופו של דבר ייערך רק דיון במסקנות. פעילי רוטשילד עותרים שוב למחוזי נגד פינוי האוהלים

ישראל ביתנו כינתה זאת "מחטף", ש"ס איימה גם היא להצביע נגד - וההצבעה על דו"ח טרכטנברג נדחתה. ההצבעה, שהיתה אמורה להתקיים בישיבת הממשלה מחר בבוקר (יום ב'), לא תתקיים, בעקבות לחץ הסטודנטים על סיעות הקואליציה. במקומה, ייערך בממשלה דיון במסקנות הדו"ח לשינוי כלכלי-חברתי. בינתיים, החליטו נציגי מאהל רוטשילד לעתור שוב נגד הפינוי הצפוי, לאחר שנציגי עיריית תל-אביב מסרו להם "התראה אחרונה לפני פינוי".

 

מחאת האוהלים , כתבות אחרונות

 

הפעילים ברוטשילד פנו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בבקשה להוצאת צו ביניים, ולעכב את פינוי המאהלים על בסיס אי הענקת צווי פינוי אישיים לכל תושבי המאהל. הם הדגישו כי בסמכות העירייה "לספק שיכון למעוטי אמצעים וכן לשנות, להרחיב, לתקן ולשפר בתים, בניינים או שיכונים אחרים שנרכשו או הוקמו ולצייד אותם, בכל הציוד והריהוט והנוחות הדרושים". לכן, לדבריהם, עליה לעשות זאת באחד המבנים הריקים שברשותה, כבניין בדוב הוז, באופן מיידי.

 

התראה אחרונה לפני פינוי. הפקחים, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התראה אחרונה לפני פינוי. הפקחים, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

אמש פנה יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, לשרי הממשלה. הוא לחץ עליהם לא לאשר את דו"ח טרכטנברג במלואו - לאחר הפרסום על כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדלג על הצבעת שרי הקבינט החברתי-כלכלי ולהביאו את הדו"ח לאישור הממשלה. ישראל ביתנו הצטרפה לקריאה והודיעה על התנגדותה, וגם סיעת ש"ס ביקשה לדחות את ההצבעה. בש"ס איימו כי אם הנושא יעלה להצבעה בכל זאת, היא תתנגד.

 

שמולי אמר לנציגי הסיעות כי "אמנם עמדתם התקבלה בתחום החינוך ויש בדו"ח גם אלמנטים חיוביים, אולם בצד זאת חסרים בתחומים השונים המלצות מהותיות שיכלו להתמודד עם בעיית אי-השוויון, יוקר המחייה ומצב הדיור בצורה טובה יותר". לכן אמר שמולי כי "לא נכון בשום אופן להעלות את הדו"ח להצבעה כמקשה אחת ובכל מקרה, לאור הביקורת הרבה, הוא מצפה כי הממשלה תקצה זמן נוסף למיצוי הדיון הציבורי עליו".

 

שר הפנים אלי ישי, שהצטרף כאמור לישראל ביתנו בהתנגדותו למסקנות טרכטנברג, כינה את הדו"ח "חלקי". ישי טען כי בדו"ח אין התייחסות לשכבות החלשות, "לאלו שלא מסוגלים להתחיל את החודש, וגם לא לדיור הציבורי" - והבהיר כי אם הדו"ח יעלה להצבעה, שרי ש"ס לא יתמכו בו.

 

גם מנהיגת מחאת האוהלים, דפני ליף, זעמה על הכוונה להעלות את הדו"ח להצבעה כבר מחר. "לא נקבל עוד מחטפים ממשלת ישראל", הבהירה הצעירה שהקימה את אוהלה בשדרות רוטשילד, וסחפה את המחאה. "עולה השאלה למה ראש הממשלה ממהר כל כך להעביר בממשלה דו"ח שאינו מקובל כמעט על אף אחד ולא מוכן לקבל את הביקורת הראויה".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במאהל ברוטשילד
צילום: EPA
איציק שמולי. שוחח עם נציגי הסיעות
צילום: עומר מוסלי
דפני ליף וסתיו שפיר. "מחטף"
צילום: בן קלמר
מומלצים