שתף קטע נבחר

מערת דודים בנחל דוד: מקום מסתור למלכים

בנחל דוד מחכה לכם מערה חבויה, ולצידה מפל דקיק, שמימיו כחרוזים נוצצים בשמש. המקום נקשר בשמו של דוד המלך

מערה שפיתחה מכוסה בקנים ובשערות שולמית, מעיין שנובע בתוכה, ומפל שנופל לתוך בריכה שבצידה. השילוב המרשים הזה חבוי לו אי-שם - ואתם זיהיתם בחידת "לאן הגענו" כי מדובר במערת דודים שבנחל דוד, לא הרחק מעין גדי.

  

עוד בערוץ התיירות:

 

מערת דודים נמצאת בחלקו העליון של נחל דוד, מרוחקת ונסתרת מעיני חובבי טיולים בארץ המגיעים לטייל באזור. בתוך המערה הגדולה נובע מעיין, שמימיו נופלים במפל דק ויפה אל בריכה רדודה ורחבת ידיים. את פתח המערה מכסים שרכי שערות שולמית, הנראים כחרוזים נוצצים בשמש, ומעניקים מקלחת נעימה לנכנסים אליה. מצידה השני של המערה נשקף נופו הנהדר של חלקו התחתון של הנחל, בו הלכנו בדרכנו אל המערה.

 

הנוף בדרך למערה הסודית (צילום: ערן גל-אור) (צילום: ערן גל-אור)
הנוף בדרך למערה הסודית(צילום: ערן גל-אור)

  

המסלול מתאים לקבוצות קטנות, למשפחות אוהבות אתגרים ולזוגות, לבילוי קצר כחלק ממסלול מקיף בנחל דוד. שעות הפתיחה של השמורה הן 17:00-08:00, והכניסה אליה כרוכה בתשלום.

 

מרדף מלכותי בלב המדבר

המקום הנעים והמרתק הזה נקשר במסורת בין היתר גם בסיפור רדיפת שאול אחרי דוד למדבר. בתנ"ך מסופר על דוד, שנרדף טרם מלכותו על ידי שאול המלך, ומגיע למדבר יהודה: "וישב דוד במדבר במצדות, ויבקשהו שאול כל הימים ולא נתנו אלהים בידו" (שמואל א', כ"ג, י"ד).

 

לאחר ששאול מקבל מידע על מקומו של דוד ומנסה לתפוס אותו, מצליח דוד להימלט: "וישב שאול מרדף אחרי דוד... ויעל דוד משם; וישב במצדות עין גדי" (שמואל א', כ"ג, כ"ח-כ"ט).

 

על פי המסופר במדרש, כאשר ברח דוד מפני שאול המלך והסתתר במערה, שלח הקב''ה עכביש אשר ארג את קוריו וסגר את פי המערה. כאשר הגיע שאול וראה את פי המערה סגורה בקורי עכביש, חשב שבוודאי לא נכנס לכאן אדם זמן רב, שאם היה נכנס היה קורע את הקורים לקרעים - ולכן הלך מהמקום. כאשר יצא דוד וראה את העכביש שהציל אותו, נישקו, ואמר לו: "ברוך בוראך וברוך אתה" (על פי מדרש בראשית רבה).

 

שלושת הגולשים שזיהו ראשונים את המקום המצולם, יקבלו ספר מתנת "מסלולים > להתאהב בארץ מחדש", בהתאם לתקנון החידה. הזוכים השבוע הם: יצחק אליהו מקריית אונו, מוחמד כריים מכפר כנא, ושי דיבון מגבעתיים.

 

למגוון מסלולים באזור ב-מסלולים, להתאהב בארץ מחדש  

 


פורסם לראשונה 09/10/2011 09:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעיין הנסתר
צילום: ערן גל-אור
מומלצים