שתף קטע נבחר

ראש בראש: עכבישים מול טרקטורים בחולות סמר

ד"ר אורי שיינס, יצא לטיול בחסות החשיכה עם בנו וחברו בחולות סמר הזהובים בערבה הדרומית. על המפגש המופלא עם חיות הבר, ביניהן שממיות, גרבילים וגם העכביש הגדול ביותר במזרח התיכון, העיבה עננת הטרקטורים הקרבה לדיונה הנדירה

למה חולות סמר? באחד מימי הקיץ האחרונים, לקחתי את בני תומר ואת חברו ים, מקיבוץ קטורה בערבה לטיול בחולות סמר. החום הכמעט בלתי נסבל לא פגע ביופי של החולות, כאשר הרי אדום ברקע מוסיפים תפאורה מדהימה.

 

לאחר זמן קצר הם התחילו להיות קצרי רוח, הרי הבטחתי להם לראות בעלי חיים ומבחינתם זה יפה, אבל שממה. כעבור זמן מה התחילו לחשוב שוב על משחקי המחשב בחדר הממוזג, אך הסבלנות השתלמה.

 

נשארנו עם רדת הערב בחולות וההצגה הטובה ביותר של חופשת הקיץ שלהם החלה. ראשונים יצאו החרקים, נמלים וטרמיטים, חגבים וחיפושיות, ביניהם המסורית העטורה, חיפושית גדולה שרק בחולות ניתן לראות אותה ושכשמה מעוטרת בכעין מסור בשולי הגוף המעוגל שלה.  

 

ואז עם פתיחת המסעדה, הגיעו גם הסועדים. בראשם: השממית - ישימונית תמנע. עם רגליים זקופות שמרחיקות את הגוף שלה מחום החול, מחפשת כל דבר שזז שיכול להכנס לפה.

 

שממית ישימונית תמנע. רעבה ונדירה (צילום: ד"ר אורי שיינס) (צילום: ד
שממית ישימונית תמנע. רעבה ונדירה(צילום: ד"ר אורי שיינס)

 

ישימונית תמנע היא מין של זוחל בסכנת הכחדה, וחולות סמר הם בית הגידול האחרון של מין זה בישראל. במחקר שהסתיים לא מכבר, מצאנו שהאוכלוסיה של הישימונית בחולות סמר מראה ייחודיות גנטית יוצאת מן הכלל. פגיעה באוכלוסיה שלה תביא לפגיעה חמורה במחקרים עתידיים. אך יותר חמור מזה, פגיעה בישימונית תפגע גם בסועדים אחרים.

 

את חלק מהסועדים קשה לראות, כי הם מסתתרים היטב בחול. העכן הגדול הוא נחש ארסי של החולות שבלילה יוצא מהמחילה ואורב לטרפו כאשר הוא מחופר לגמרי בחול ורק העיניים שלו גלויות.

 

גרביל דרומי.בית הגידול האחרון שלו בחולות סמר (צילום: ד"ר אורי שיינס) (צילום: ד
גרביל דרומי.בית הגידול האחרון שלו בחולות סמר(צילום: ד"ר אורי שיינס)

 

להסתובב בחולות בלילה עם שני ילדים דורש גם זהירות יתרה, ואכן העיניים שלנו תרות אחר העקבות המיוחדים שהוא משאיר אחריו. גם הגרבילים צריכים להיזהר מהעכן. בחולות סמר ניתן לשבת בלילה על הדיונה ולראות את הגרביל הדרומי מקפץ משיח לשיח בהיסטריה, שמא יוכש על ידי העכן או ילכד על ידי אחד מהשועלים הרבים שהגיעו לסעוד עליו וגם על הסועדים.

 

הגרביל הדרומי אף הוא מין בסכנת הכחדה שחולות סמר הם בית הגידול האחרון שלו בערבה הישראלית. כאשר בדקנו את הגנטיקה של הגרבילים בסמר, הופתענו לגלות שהם שונים ומיוחדים לעומת אוכלוסיות אחרות של גרבילים שנמצאות במרחק לא רב בירדן. מצאנו שהם קרובים יותר לבני מינם במערב אפריקה, מרחק של 4,000 ק"מ מאשר לאחיהם בצד השני של הגבול. 

 

העכביש הגדול ביותר במזרח התיכון ייכנע לטרקטורים?

בעוד אנחנו סורקים את הדיונה, ארנבת עוברת ביעף ממש מולנו ובמרחק קיפוד מדבר סורק את החולות למטעמים שלו. אף אחד מהם לא מעוניין ככל הנראה להתעסק עם העכביש הענק שהתגלה למדע רק בשנים האחרונות.

 

העכביש שקיבל את שמו בערבה, עורר הדים בכל העולם. העכביש ממשפחת המברישניים הוא הגדול בסוגו במזרח התיכון.

 

הזכרים יכולים להגיע לגודל (כולל הרגליים) של 24 ס"מ והנקבות לגודל של 26 ס"מ. הוא מקושט בצבעים שחור ולבן, יוצא בלילה ממחילה שאותה הוא בונה בחול ומחזק אותה עם קורים.

 

צילום: יעל אולק

 

 

כדי לשמור על טמפרטורה נאותה ולהימנע מאורחים לא קרואים הוא סוגר את המחילה עם מכסה שגם אותו הוא בונה מקורים ומדביק עליו מבחוץ גרגרי חול להסוואה.

 

העכביש הוא טורף ועל השולחן הסעודה שלו בחולות סמר, יעלו כל החרקים וככל הנראה גם זוחלים. מאחר שהוא התגלה לא מכבר, רב הנסתר על הגלוי מהסיבה הפשוטה שחוקרי העכבישים עדיין לא הספיקו לחקור אותו.

 

על כל היופי והעושר הזה מאיים עכשיו מנהל מקרקעי ישראל. לא הספיק לו למנהל שמתוך שבעת הקילומטרים הרבועים, הוא השאיר רק 2.3 ק"מ רבועים, ובימים אלו הוא מתעקש להמשיך ולכרות חול דווקא מהדיונה האחרונה שנשארה בערבה.

 

לא שאין תחליפים לחול המרהיב, אך בקלות ניתן למנוע את הפגיעה האנושה בטבע הנפלא. אבל למנהל יש עקרונות והוא לא ייתן חנינה, ולא הקלה בעונש המוות לבעלי החיים.

 

ד"ר אורי שיינס, ראש החוג לביולוגיה, אוניברסיטת חיפה - אורנים. בשנת 2010 היה חלק מצוות החוקרים שגילה מין חדש של עכביש ענק בחולות סמר.


פורסם לראשונה 05/10/2011 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדיר וקוצני. קיפוד מדבר
צילום: יעל אולק
מתחפר בחול. עכן גדול
צילום: ד"ר אורי שיינס
מומלצים