שתף קטע נבחר
צילום: יפה עירון-קוץ

התצוגות הכי יפות בשבוע האופנה

כתבתנו בפריז התרוצצה כנמלה חרוצה בין שלל התצוגות והאירועים שהתקיימו בשבוע האופנה בעיר. רגע לפני שהיא מתיישבת לנוח משבוע מתיש, לפניכם עשר התצוגות בהן הכי נהנתה לצפות ושיחה עם יועצת הסטיילינג של מישל אובמה

בסיום התצוגה של ריק אוונס, אני משוחחת עם איקרם גולדמן, ילידת מזרח ירושלים, הנשואה לעורך דין ג'וש גולדמן. אם טרם שמעתם עליה, איקרם היא אחת הנשים החשובות בעולם האופנה, בעלת חנות בגדים ידועה בשיקגו הנושאת את שמה, אך בעיקר ידועה כמי שמייעצת למישל אובמה, בנושאי סטיילינג.

 

עוד כתבות באתר לאשה

 

השפעות הוט קוטור ניכרות. התצוגה של ריק אוונס ()
השפעות הוט קוטור ניכרות. התצוגה של ריק אוונס

 

בחדות אבחנה סיכמה את התצוגה: "אהבתי את הבגדים, הם היו מאוד אמנותיים, רכים ועדינים יותר ביחס למה שאוונס עיצב בעבר, קצת בהשראת אופנה עילית. התחושה שלי שלאופנה עילית יש השפעה חזקה בעונה זו על סגנון המעצבים. הסיבה בעיקר כלכלית, העסקים לא בדיוק בשמיים, מה שפתאום מחייב את המעצבים להתאמץ הרבה יותר".

 

צומת עילית

איקרם צודקת: סגנון האופנה העילית - ה"הוט קוטור" הצרפתי - ליווה את כל שבוע האופנה האחרון, אך בלי להיות נוסטלגי או להתרפק על העבר, אלא ניסיון למקם את האופנה בהווה בעזרת חומרים חדשניים, טכנולוגיות חיתוך מתקדמות כמו דנטלים מעור והשקעה בתצוגות עצמן עם תפאורה ותאורה עכשווית.

 

גם החללים בהם התקיימו התצוגות, היו יחסית אינטימיים באופיים והזכירו לא אחת סלונים של בתי אופנה מהעבר. ז'אן פול גוטייה, המציג בדרך כלל את אופנת הבגד המוכן על מסלול מוגבה באחת האולמות בסטודיו שלו, בחר בסגנון תצוגת אופנה עילית מיושן, ללא מסלול מוגבה, ללא פס קול, והדוגמניות הנושאות ביד את מספר הדגם חולפות בצמוד לאורחים ואף מחליפות איתם כמה מילים לקול מחאתם של הצלמים.

 

גוטייה יורד אל העם. תצוגה "של פעם" עם דוגמניות בגובה העיניים ()
גוטייה יורד אל העם. תצוגה "של פעם" עם דוגמניות בגובה העיניים

 

רק סטודיו צילום דיגיטלי, שהוקם במרכז המסלול, קישר אותנו למאה הנוכחית. הבגדים כרגיל אצל גוטייה תירגום לחליפות סמוקינג, לסוודר המלחים המפוספס, הרבה אפקטים של מקרמה צבעוני ולסיום אפילו אוסף לנג'רי ובגדי ים. מכל הדגמים הציצו חלקי גוף מקעקועים של הדוגמניות ותכשיטי כסף גדולים. אפילו פיבי פילו חרגה מעט מהקו המינימליסטי לטובת חליפות מחויטות לפעמים נוקשות מדי עם חגורות צבאיות עבות ומשחקי טלאים של טוניקות עור.

 

 

ההדפסים של ואן נוטן

גם דריס ואן נוטן הפתיע בתצוגה בהשראת הוט קוטור ועבודות יד. הוא עיצב שמלות עם בד עשוי מכמה סוגי הדפסים של ציורי נופים מהמאה ה-17, אותם צירף להדפסי צילומי הצלם הצעיר ג'יימס ריב, המצלם נופי לילה אורבנים. מקטורני כותנה עבים ועליהם ריקמה גסה העניקו את מימד התפירה העילית.

 

דריס ואן נוטן: הדפסי ציורים בסגנון המאה ה-17 משולבים בצילומים אורבניים עכשוויים  ()
דריס ואן נוטן: הדפסי ציורים בסגנון המאה ה-17 משולבים בצילומים אורבניים עכשוויים

 

קרוסלת הסוסים של קייט מוס

אצל לואי ויטון, קרוסלת סוסים בצבע לבן עליהם ישבו הדוגמניות, לכל אחת תיק ויטון, נחשפה בפני הקהל בדיוק בשעה שהתצוגה הייתה אמורה להתחיל. צלם הבית לחש לי לפני התצוגה שקייט מוס תשתתף בה והיא כמובן ישבה על אחד מהסוסים הפנימיים וירדה אחרונה למסלול, צמודה לדוגמנית שהלכה לפניה, נזהרת שלא יצלמו אותה.

 

 

מאחורי הקלעים דיברו על זה שלאגרפלד כבר השתמש בגימיק הקרוסלה באחת מהתצוגות שערך בעבר, את הסוסים החליפו תיקים. הקולקציה של מרק ג'ייקובס הייתה עדינה ואוורירית; לבן, בז' וצבעי פסטל שלטו במלתחה. הבדים רובם עם מוטיב של פרחים - מחוררים או רקומים, פה ושם נראו מקטורני עור עם הדפסי קרוקודיל. דגמים לנשים צעירות המבלות בערב, תיקי רשת מחומרים מתכתיים, רמזו שאנחנו בכל זאת בעידן של ההיי-טק.

 

הבון טון של ויטון ()
הבון טון של ויטון

 

הדיור הבא

גם המלתחה של בית דיור שעוצבה על ידי ביל גייטן, מנהל הסטודיו של דיור, יועדה לנשים צעירות שבודאי לא מעבירות את זמנן במשרדים סגורים: שמלות שיפון פרחוניות עדינה, חולצות עם הדפסי קרן בוהקים וחצאיות משי פראי רחבות ניחנו בשיק צרפתי רגוע. ביל גייטן הוא המעצב הזמני של דיור ומודע לכך - ולא משתדל לחקות את גליאנו.

 

מבחינה זו הביקורת על התצוגה שלו ועל הקולקציה חסרת ההשראה כביכול שעיצב, אינה במקומה. זה המחיר שמשלם בית דיור על הרף הגבוה שהציב בזמנו גליאנו, שהפך כל תצוגה לשואו מרהיב ומשעשע.

 

ללא יומרות לחקות את גליאנו. ביל גייטן לבית דיור ()
ללא יומרות לחקות את גליאנו. ביל גייטן לבית דיור

 

 

קווין מקווין

שרה בריטון, לבית אלכסנדר מקווין, שמרה באדיקות על סגנונו של המנטור שלה, עד כי נדמה היה שכמה מהדגמים שהוצגו כבר ראינו בעבר, למשל השמלות הרחבות התפורות מבדים כעלי פרחים, וכיסוי הפנים במסכות עור ופנינים. אך הטוויסט הנשי המעודן, שהעניקה לדגמים צללית נשית יותר סקסית, במיוחד חזה חשוף, היא בדיוק מה שאשה מעצבת אמורה לתרום לסגנונו הנוקשה של מקווין.

 

 

שרה בריטון לבית אלכסנדר מקווין. ריכוך נשי לסגנון הנוקשה של המנטור ()
שרה בריטון לבית אלכסנדר מקווין. ריכוך נשי לסגנון הנוקשה של המנטור

 

לנוון על לנוון

אלבר אלבז, מעצב לנוון, הוא לא רק מעצב נפלא אלא גם אמן קיום תצוגות אופנה ללא תפאורה מוגזמת או אמצעים אחרים אלא בשמירה על הדגמים כמרכז תשומת הלב. קצב צעידת הדוגמניות, מוסיקה נכונה ותאורה מסקרנת ואולם מלא עד אפס מקום במערציו הרבים.

 

הטעם הטוב של אלבר אלבז, תשומת לב לדגמים ובלי פירוטכניקה בתצוגה ()
הטעם הטוב של אלבר אלבז, תשומת לב לדגמים ובלי פירוטכניקה בתצוגה

 

השחור הוא עדיין הצבע האהוב עליו אך גם ורוד אפרסק וירוק נראו בחלק מהדגמים. התצוגה הייתה סקסית מתמיד עם חצאיות חושפות רגליים, סמל הנחש כתכשיט גדול והדפסי חליפות.

 

תכשיטי ענק גסים על כתפיים עדינות. לנוון ()
תכשיטי ענק גסים על כתפיים עדינות. לנוון

 

את שמלות הפליסה הוא מחבר בעזרת סיכות פנימיות לחזה ויוצר אפקטים חדשים ומענינים, תכשיטי ענק בסגנון "הל אנג'לס", נשרים וצלבים - התחברו נפלא לכתפיים מודגשות בעדינות. גם השראת בגדי הספורט שבלטה אצל מעצבים רבים נצפתה בדגמיו במכנסי ג'וגינג מהודרים ושמלות צמודות מחומרים גמישים.

 

סטלה מקרטני בחרה לחשוף את עור הדוגמניות בעזרת פתחים וחתכים בבגדים צמודים בסגנון בגדי ספורט שהיו - כפי שאמר אבא פול בסוף התצוגה - "ורי ורי ורי סקסי".

 

קולקציה בהשראת בגדי ספורט עם טוויסט סקסי במיוחד. סטלה מקרתני ()
קולקציה בהשראת בגדי ספורט עם טוויסט סקסי במיוחד. סטלה מקרתני

 

איזבל מראן נטשה מעט את מראה "הבלינג בלינג" של העונה הקודמת לטובת מלתחה בהשראת בגדי ספורט. חולצות עם הדפסי מספרים, מכנסי ג'וגינג בוהקים, מעליהם חולצות תחרה בלטו בתצוגה, וגם סוודרים נהדרים גדולים, גסים וצבעוניים או עם מראה מתכתי מאוד עכשווי.

 

סוודרים בגזרת אוברסייז ולוק מתכתי של איזבל מראן ()
סוודרים בגזרת אוברסייז ולוק מתכתי של איזבל מראן

 

להיידר אקרמן הייתה תצוגה מדהימה, ברוח זן, עם שמלות ערב מפליסה וחליפות צבעוניות ומעודנות ממשי בוהק בצבעי חציל וירוק. לרגלי הדוגמניות היו רק נעליים גבריות, שטוחות, אותן נעלו בסגנון נעלי בית מרוקאיות.

 

חליפות מעודנות ממשי בוהק. היידר אקרמן ()
חליפות מעודנות ממשי בוהק. היידר אקרמן

 

ובנימה אופטימית זו ואחרי שעות ארוכות של צעידה בין האירועים השונים בשבוע החגיגי של בירת האופנה פריז, הגיע הזמן לקצת נעלי בית גם בשבילי.

 

כל הצילומים בכתבה: יפה עירון קוץ

 

  • ובינתיים, בישראל: מורן אטיאס מצטלמת ומתוודה: "אני משעממת"

 
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעצבים מתאמצים יותר והתצוגות נפלאות יותר
"ורי ורי סקסי": אבא פול מקרתני מפרגן לקולקציה של הבת סטלה
הקרוסלה של ויטון. ואיפה קייט מוס?
דריס ואן נוטן. ציורי נופים מהמאה ה-17
ריק אוונס. עיצוב אומנותי, בהשראת אופנה עילית
תצוגת אופנה בלי פס קול. ז'אן פול גוטייה וחברה
צילום: יפה עירון קוץ
לאשה בפייסבוק
מומלצים