שתף קטע נבחר

עזבו אתכם מפלזמה, כך תבחרו מקרן ביתי

החלטתם לקנות מקרן לבית, אבל גיליתם שהמבחר הרבה יותר גדול ממה שחשבתם. איך מחליטים מה המקרן הנכון לבית? המדריך הבא יעזור לכם לעשות קצת סדר

המקרן המצוי הוא זול, קומפקטי ונייד. השיפורים באיכות המקרנים ובביצועיהם מאפשרים למשתמש הביתי ליהנות מסרטים כמו בקולנוע, ולאנשי עסקים לשאת אותו בקלות ממקום למקום. ייעודו העיקרי של המקרן הוא להקרנת סרטים, ולא רצוי לבנות עליו כאמצעי לצפייה קבועה בשידורי טלוויזיה, אלא אם אתם מוכנים להשקיע במקרן יקר במיוחד, בציוד נלווה ובהחלפה תכופה של נורה יקרה. המקרנים מציעים מפרטים שונים, שההבדל ביניהם יכול להגיע לאלפי שקלים ויותר. קיים קשר הדוק בין המפרט הרצוי לבין תנאי הצפייה והצרכים של המשתמש, מה שאומר שמקרן יקר יותר לא יספק בהכרח תוצאה טובה יותר.  

  

עוד ב-ynet:

 

התאמת המקרן לחדר הצפייה

כדי להתאים את המקרן לחדר הצפייה צריך להחליט על גודל התמונה המבוקש ולהתחשב באופן ההתקנה והשימוש הרצויים – התקנה קבועה בצמוד לתקרה או הצבת המקרן על גבי משטח מול המסך. כמו כן, קחו בחשבון שזווית הצפייה מוגבלת, מה שמחייב ישיבה מול המסך או בזווית קטנה יחסית ממנו.

 

גודל התמונה - כשאתם באים לבחור את גודל התמונה, עליכם להתחשב בשני גורמים: האחד הוא מרחק הצפייה מן המסך, והגורם השני והחשוב לא פחות הוא מרחק ההתקנה של המקרן ביחס למסך או הקיר. זאת כמובן משום שגודל התמונה משתנה בהתאם למרחק המקרן ממנה. ככל שהתמונה המבוקשת גדולה יותר, מרחק המקרן מהמסך צריך להיות גדול יותר, ומידות החדר אמורות להכיל את המרחק הדרוש. היחס בין המרחק לגודל נקרא Throw Ratio. המטרה היא למצוא מקרן שמשלב בין גודל תמונה רצוי למרחק התקנה אפשרי.

 

מרחק צפייה – מקרן קדמי מציע גודל תמונה שנע בין 30 אינץ' עד לגודל העצום של 300 אינץ', אך אל תתפתו לבחור בתמונה גדולה מידי, בדיוק מאותה הסיבה שאינם נוהגים לשבת בשורות הראשונות באולם הקולנוע. כדי לחשב את גודל התמונה המרבי המומלץ, מחלקים את מרחק הצפייה ב-2, לדוגמה: במרחק של כ-4 מטרים מהמסך, גודל התמונה יהיה 80 אינץ', שהם כ-2 מטרים (1 אינץ' שווה כ-2.5 ס"מ). שימו לב שבמונח גודל התמונה הכוונה היא לרוחב שלה (Width), ולא לאורך האלכסון, כנהוג במסכי טלוויזיה.

 

מקרן ()
מקרן

  

מרחק התקנה – כדי לחשב את מרחק ההתקנה האידאלי של המקרן ביחס למסך, מכפילים את גודל התמונה הרצוי ב-Throw Ratio, נתון המשתנה מדגם לדגם. לדוגמה, לגודל תמונה של 100 אינץ' עם מקרן ביחס של 1.5 המרחק יהיה 150 אינץ', שהם 3.75 מטר.

 

מרחק מינימלי ומרחק מקסימלי – במפרט של כל מקרן מופיעים המרחקים המינימלי והמקסימלי שבהם ניתן להציב את המקרן ביחס למסך, ובהתאמה, הגודל המינימלי והגודל המקסימלי של התמונה שהוא מסוגל לייצר באיכות אופטימלית. כלומר, כל חריגה מהטווח תפגע באיכות התמונה ולכן צריך למצוא מקרן עם טווחים שמתאימים למידות החדר.

 

מה עושים כשרוצים תמונה בגודל מסוים, אך לא ניתן להציב את המקרן במרחק המתאים?

 

יחס זום – מקרנים רבים מצוידים בעדשת זום שבאמצעותה ניתן להגדיל או להקטין את התמונה מבלי להזיז את המקרן. יחס זום של 1:1.4 משמעותו שבמידה שהתמונה היא בגודל 2.5 מטרים, זום בהגדלה מלאה יגדיל אותה ל-3.5 מטרים (1.4 כפול 2.5). 

 

התקנה - כשמדובר בהתקנה קבועה, רבים מעדיפים לתלות את המקרן בצמוד לתקרה, כך הוא לא מפריע לאף אחד ואיש אינו מפריע לו. אם אינכם מתכננים לקדוח חורים בתקרה, או לא מתכוונים לצפות כל היום בסרטים, אין שוב בעיה להציב את המקרן על שולחן או על משטח מוגבה אחר לצורך הקרנה, ולאחסנו כשהוא לא בשימוש. אם מתחשק לכם להקרין סרטים בכל חדרי הבית, בגינה או במרפסת, אתם יכולים להיעזר בפונקציות שמתאימות את המקרן לתנאים במקום. כשאתם עושים זאת, דאגו להשאיר מרווח אוורור הולם סביב המקרן ולהתחשב בעוצמת הרעש שיכול להפיק המאוורר.

 

אנחנו יודעים שזו מכה לאגו, אך קחו בחשבון הוצאה אפשרית נוספת של כמה מאות שקלים ויותר עבור התקנה מקצועית. התקנה קבועה של מקרן מחייבת הקפדה על בטיחות ועל דיוק, וגם כוללת כבלים המקשרים בין המקרן למכשירים השונים. זאת יכולה להיות משימה מורכבת למדי שכדאי להשאיר לאיש מקצוע מנוסה

 

תיקון קיסטון דיגיטלי (Keystone) – כמעט כל המקרנים כוללים תיקון קיסטון שמאפשר להציב את המקרן גבוה מהמסך או נמוך ממנו. במצב אידיאלי המקרן צריך להיות ממוקם מול המסך כדי להפיק תמונה באיכות אופטימלית. כאשר מטים את המקרן מעלה-מטה בזווית אנכית ביחס למסך, נוצר עיוות בצורת התמונה ובמקום תצוגה מלבנית מתקבלת צורת טרפז. תיקון קיסטון (נקרא גם תיקון טרפז) שומר על הצורה המלבנית של התמונה. חשוב לדעת כי כל תיקון כזה בא על חשבון איכות תמונה, ולכן רצוי להתקין את המקרן בהטיה מזערית.

 

זווית התיקון האפשרית משתנה מדגם לדגם, והיא נעה בין 12 ל-45 מעלות, וצריך למצוא מקרן עם הטיה המתאימה לזווית ההתקנה המיועדת. מקרנים מסוימים מציעים גם תיקון אופקי, בדרך כלל בטווח זוויות קטן יותר.

 

עדשה מתכווננת (Lens Shift) – תיקון קיסטון אופטי. בשונה מתיקון קיסטון דיגיטלי העדשה מבצעת תיקון אופטי ללא פגיעה באיכות התמונה, אבל עדשה כזו מייקרת את מחיר המקרן וקיימת במספר קטן של דגמים.

 

עוצמת רעש – בכל מקרן מותקן מאוורר שמייצר רעש במידה כלשהי. עוצמת הרעש נמדדת בדציבלים (db) ומופיעה במפרטי המוצרים. אם המקרן מותקן קרוב לצופים, מומלץ לבחור בדגם שקט עם עוצמת רעש מרבית של 35db. להקרנה במקומות קטנים רצוי לא לחרוג מעוצמה זו. מקרן עם אפשרות הפעלת הנורה במצב חיסכון (Mode (ECO, עשוי להקטין את רעש המאוורר בכמה דציבלים.

 

אוורור – חשוב להשאיר מרווח אוורור הולם סביב המקרן כדי למנוע התחממות יתר של הנורה ושאר חלקי המקרן. לכל דגם יש דרישות התקנה משלו ומומלץ להקפיד עליהן.

 

טכנלוגיית הקרנה

שני סוגי המקרנים הנפוצים הם מקרני DLP ומקרני  LCD. התחרות בין שתי הטכנולוגיות הובילה לשיפורים רבים וצמצמה את ההבדלים ביניהם, עד כי לא תמיד ניתן להבחין בהבדלי התצוגה בין הסוגים. מקרן מסוג נוסף הוא LCoS המשלב בין שתי הטכנולוגיות. מקרן כזה יקר מאוד ונדיר לעת עתה.

 

LCD: מתאפיין בתמונה בהירה ונאמנות לצבעי המקור. מתאים להקרנת תמונה גדולה וטוב לפרזנטציה. מקרני LCD כבדים ויקרים יחסית, הם נוטים להתחמם יותר ממקרני DLP ואינם מתאימים לשימוש רצוף במשך שעות ארוכות. למקרן LCD מיוחסת תופעה שנקראת Screendoor, מה שנראה כאילו מכסה את התמונה רשת דקה. ברבים מהדגמים החדשים והטובים תופעה זו כמעט שאינה קיימת.

 

DLP: מתאפיין ביחס ניגודיות גבוה ובתמונת וידיאו חלקה, ובשל כך אהוד במיוחד על חובבי סרטים מושבעים. מקרני DLP הם לרוב קטנים וקלים ממקרני LCD ומסוגלים לעבוד שעות ארוכות ללא בעיה. רמת הבהירות במקרן DLP נמוכה יותר. במקרני DLP קיימת תופעה שנקראת קשתות צבע, שבעבר הייתה נפוצה יותר וכיום הצטמצמה משמעותית. אחוז מסוים מהאנשים עשוי לחוות אותה ולהבחין בקשת צבעונית במהלך הצפייה. בשל כך מומלץ לצפות במקרן כזה במשך כמה דקות לפחות לפני שבוחרים בו.

 

צריך לזכור שמרבית ההבדלים והתופעות האופייניות שהוזכרו הם מסורתיים בעיקרם, ובדגמים מסוימים הם אינם קיימים. כך שהתחרות האמיתית כיום, יותר משהיא בין שתי טכנולוגיות, היא בין הדגמים השונים.  

 

איכות התמונה

איכות התמונה המוקרנת תלויה בפרמטרים הטכניים של המקרן ובתנאי הצפייה. שלושת הפרמטרים הטכניים העיקריים הם עוצמת הארה, יחס ניגודיות ורזולוציה. תנאי הצפייה כוללים את מידת התאורה הסביבתית בחדר ההקרנה, גודל החדר, גודל התמונה וסוג המשטח שעליו היא מוקרנת. לפרמטרים הללו יש השפעה רבה על מחירו של המקרן, לכן חשוב להכירם כדי להתאים אותם במדויק לצרכים שלכם.

 

איכות תמונה (צילום: אסף שגיא) (צילום: אסף שגיא)
איכות תמונה(צילום: אסף שגיא)

 

 

עוצמת הארה: ככל שעוצמת ההארה (נקרא גם הארה או בהירות) שמפיק המקרן גבוהה יותר התמונה תהיה ברורה וחדה יותר, וככל שהחדר מואר יותר, דרושה עוצמת הארה גבוהה יותר. עוצמת הארת המקרן נמדדת באנסי לומנים (ANSI lumens). הטווח העיקרי הקיים נע בין 700 ל-3000 אנסי-לומנים. העוצמה ברוב המקרנים הבסיסיים נעה בין 700 ל-1000 אנסי לומנים, שזה די והותר עבור סלון בגודל ממוצע וחשוך או עם תאורה סביבתית עמומה. בחדר קטן יותר ובהקרנת תמונה בגודל 80-60 אינטש יספיקו אף 500 אנסי לומנים. בחדר גדול מהמקובל בבית, בתאורה עמומה או עם מעט תאורה סביבתית, כדאי להשתמש במקרן עם 1500-1200 אנסי לומנים. בחדר עם תאורה סביבתית גבוהה יותר יתאימו 2000-1500 אנסי לומנים. לחדרים גדולים עם תאורה סביבתית גבוהה ותצוגה גדולה כדאי ללכת על 2500 ויותר, בהתאם לתנאי התאורה, לגודל התמונה ולגודל החדר.

 

יחס ניגודיות: יחס ניגודיות גבוה יפיק תמונה עם צבעים חיים ומדויקים יותר גם בחדר שאינו חשוך לחלוטין. יחס ניגודיות גבוה חשוב גם בהצגת תמונת וידיאו, בעוד שלצורך הקרנת תמונה סטטית (מצגות) יספיק יחס נמוך יותר. בחדר חשוך לחלוטין מקרן עם יחס ניגודיות של 1:400 יפיק תמונת וידיאו איכותית, אך בחדר מואר יותר יידרש יחס של 1:1000 ויותר. יחסי הניגודיות הנפוצים נעים בין 1:400 ל-1:2000. יש גם יחסים נמוכים של 1:300 ויחסים גבוהים שמגיעים עד 1:15000. כדי להחליט על יחס ניגודיות מתאים, מומלץ לנסות את המקרן בחנות לפי רמת התאורה המקובלת אצלכם. בקשו מאיש המכירות לכוון את התאורה בחדר התצוגה בהתאם והתרשמו מאיכות התמונה.

 

רזולוציה: ככל שהרזולוציה גדולה יותר כך התמונה תהיה מפורטת וברורה יותר. רזולוציה של 800x600 מתאימה לפרזנטציה בסיסית (PowerPoint) שלא דורשת פרטים רבים. לצפייה בסרטים או להצגת פרזנטציה עם Flash בחרו מקרן בעל רזולוציה של 1240x720 או 1024X768 ויותר. מי שמעונין בתמיכה מלאה ב-High Definition באיכות הגבוהה ביותר יבחר במקרן בעל רזולוציה של 1920X1080, אף כי בהחלט ניתן ליהנות מצפייה ב-HD גם ברזולוציה של 1240x720, רק יש לוודא שהמקרן אכן תומך בהצגת שידור HD והוא בעל התקן 720p או 1080i.

 

משטח ההקרנה: איכות התמונה מושפעת גם מהמשטח שעליו היא מוקרנת – קיר או מסך. הקרנה על מסך המיועד לכך תציג תמונה טובה יותר. בכל מקרה כדאי לרכוש את המסך רק אחרי שמתקינים את המקרן, כך אפשר להתאים את המסך לגודל התצוגה ולתנאי הצפייה. בנוסף, יתכן שתחליטו לוותר על מסך לאחר שבהקרנה על הקיר קבלתם תמונה באיכות מספקת.

 

למה בכל זאת כדאי להשתמש במסך?

אם מדובר בצפייה מזדמנת, זה בסדר להקרין על הקיר, אבל כשהשימוש קבוע או תדיר עדיף להקרין על מסך. המסך לא רק מפיק את איכות התמונה הטובה ביותר ושומר על רמת בהירות טובה, הוא גם חוסך בעוצמת הנורה מאחר שהבהירות הנדרשת נמוכה יותר, ובכך מאריך את חייה. בחירת המסך מורכבת משיקולים רבים, בהם סוג המקרן ונתוניו הטכניים, מיקומו, גודל החדר, מידת התאורה הסביבתית, זווית הצפייה המבוקשת ועוד.  

 

ניידות

ראשית כדאי לדעת שככל שהמקרן קל יותר הוא יהיה יקר יותר. רוב המקרנים נעים במשקל שבין 2.5 ל-5 ק"ג. יש מקרנים קלים בני 1 ק"ג ואף פחות ויש כבדים יותר. לאנשי עסקים שהניידות חשובה להם יתאים מקרן קל וקומפקטי, אך סוגיית המשקל פחות חשובה עבור מי שמייעד את המקרן להתקנה קבועה.

 

מקרן נייד: משקלו של מקרן המוגדר כנייד נע בין 1 ל-3 ק"ג, ולאחרונה הופיעו בשוק מקרנים זעירים בעלי ממדים ומשקל קטנים במיוחד. הקפידו לבדוק את משקלו הכולל של המקרן, זאת מאחר שהמשקל המופיע במפרט מתייחס למקרן נטו, בלי תוספות וחיבורים. למקרנים הניידים מצורף בדרך כלל תיק נשיאה. מומלץ לבחור מקרן שיכול לפעול באמצעות סוללה וחיבורים אלחוטיים.

 

אורך חיים

אורך חיי המקרן מושפע בעיקר מאורך חיי הנורה שלו, שנע בין 2,000 ל-4,000 שעות. בשל מחירה הגבוה של הנורה, שיכול להגיע לאלפי שקלים, רבים לא משתמשים במקרן כטלוויזיה אלא כדי לצפות בסרטים בלבד. ככל שהשימוש יהיה תדיר עדיף להשקיע במקרן בעל נורה עם אורך חיים ממושך יותר.

 

הדור החדש של המקרנים מצויד בנורה מסוג LED, שהיא איכותית יותר ובעלת אורך חיים ממושך מזה של הנורות הרגילות.

חשוב לדעת שהמקרן דורש תחזוקה תקופתית הכוללת בין היתר ניקוי העדשה והמסנן. מומלץ להקפיד על הוראות היצרן כדי למנוע בלאי ולשמור על רמת תפקוד המקרן לאורך זמן.

 

מצב חיסכון (Mode (ECO: מקרנים רבים מציעים הפעלת הנורה במצב חיסכון, תכונה טובה ומומלצת שנועדה להאריך את חיי הנורה באמצעות הורדת עוצמת הבהירות בהתאם לתנאי הצפייה.

 

תכונות ייחודיות

בנוסף לתכונות הבסיסיות של המקרן, ניתן למצוא בדגמים השונים תכונות ופונקציות נוספות.

 

יחס גובה-רוחב 4:3: התצוגה המקובלת במקרנים היא בפורמט רחב של 16:9 המתאים לפורמט של רוב הסרטים. מאחר שהיחס בשידורי טלוויזיה הוא 4:3, מקרן המציע יחס כזה מאפשר הצגת התמונה באיכותה המקורית, אלא שבמקרה כזה יופיעו שני פסים שחורים בצדדים.

 

חיבור אלחוטי: חיבור אלחוטי חוסך את הצורך בחיבורי כבלים בין המקרן ליתר המכשירים. יש לוודא כמובן שהמכשירים המיועדים תומכים בחיבור כזה. טווח הקליטה ואיכותה משתנים מדגם לדגם, לכן מומלץ לבקש הדגמה בחנות.

 

נגן מדיה מובנה: חלק מהדגמים החדשים של מקרנים כוללים נגן מדיה מובנה וכן שקע USB לחיבור התקן זיכרון נייד. הדבר מאפשר להקרין סרטים או תמונות בנוחות רבה ישירות מהזיכרון הנייד, מבלי לחברו למקור שידור.

 

תמונה לצד תמונה: המסך נחלק לשני חלקים שווים ומציג שתי תמונות משני מקורות שידור שונים במקביל. לדוגמה, ממיר של הכבלים ונגן DVD.

 

הקפאת תמונה: עצירת התמונה במצב סטטי בדומה ל-Pause.

 

תמונה בתוך תמונה (PIP): שתי תוכניות טלוויזיה שונות מופיעות על המסך במקביל, אחת מהן מופיעה בחלון קטן בצד, על גבי התמונה המרכזית.

 

רמקולים: חלק מהדגמים כוללים רמקולים מובנים, אבל לא כדאי לבנות עליהם. איכותם ירודה ולא תספק את רמת השמע הראויה לחוויה קולנועית מהנה.

 

חיבורים ותאימות לשידורי טלוויזיה

המקרן מצויד במגוון חיבורים למכשירים כנגן DVD, וידיאו, ממירי לוויין וכבלים, מגבר קולנוע ביתי, מחשב, קונסולת משחקים ועוד. סוגי החיבורים נבדלים זה מזה באיכותם, ומומלץ לבחור חיבורים איכותיים כדי לקבל תמונה טובה יותר.

 

חיבורים (צילום: אסף שגיא) (צילום: אסף שגיא)
חיבורים(צילום: אסף שגיא)

 

A/V ,RCA) Composite) – החיבור הפשוט ביותר המייצר תמונה נחותה. רצוי להימנע משימוש בחיבור כזה. מיועד להעביר וידיאו ואודיו.

 

21 פינים (Scart) – חיבור מתקדם יותר המייצר איכות תמונה טובה. מתאים לנגן DVD, ממירים, מכשירי וידיאו, קונסולות משחק ומחשבים. מיועד להעביר וידיאו ואודיו.

 

S-Video – חיבור ברמה גבוהה המאפשר העברה של וידיאו בלבד.

 

Component – חיבור וידיאו ברמה הגבוהה ביותר. מפריד את הבהירות לערוץ אחד, ואת הוידיאו לשני ערוצים נוספים.

 

D-sub ,VGA) RGB) – חיבור וידיאו באיכות גבוהה למחשב.

 

DVI (HDCP) – חיבור דיגיטלי שתומך בהפרדה גבוהה. נמצא במחשבים, בממירי לוויין וכבלים HD, בנגני DVD ובמגברים. יכול להגיע כ-DVI-A (אנלוגי), DVI-D (דיגיטלי) ו-DVI-I שכולל את שניהם.

 

HDMI – חיבור דיגיטלי שתומך בהפרדה גבוהה (HD), מיועד להעברת וידיאו ואודיו.

 

(IEEE 1394) FireWire - חיבור דיגיטלי מתקדם באיכות הגבוהה ביותר, להעברת וידיאו ואודיו. נמצא בין היתר במחשבים, במכשירי וידיאו דיגיטליים, במצלמות דיגיטליות ותומכי HD.

 

תאימות לשידורי טלוויזיה: רוב המקרנים תומכים בשלוש שיטות השידור הנפוצות: PAL המקובלת בישראל, NTSC ו-SECAM. יש מקרנים שתומכים גם ב-HD.

 

הפרדה גבוהה (HD - High Definition): פורמט שידור מתקדם שמציג תמונה משובחת ברזולוציות גבוהות ואיכות שמע דולבי דיגיטל מעולה. השידורים ב-HD, כמו גם רוב סרטי הקולנוע, הם ביחס גובה-רוחב של 16:9.

 

אביזרים נלווים

כל המקרנים מגיעים עם שלט רחוק ולרובם מצורף כבל חיבור אחד או יותר. לעתים מצורף מסך או תיק נשיאה. במקרה שהמקרן מצויד בסוללה נטענת מצורף גם מטען.

 

מחיר ואחריות

מחירו של מקרן פשוט מתחיל ב-2,500 שקל ומקרנים מתקדמים יותר מגיעים עד לעשרות אלפי שקלים. הפרמטרים העיקריים שמשפיעים על מחירו של מקרן הם בהירות, יחס ניגודיות, רזולוציה, תמיכה ב-HD וכן משקל וממדים.

 

אחריות למקרן נעה בין שנה לשלוש שנים, כאשר בחלק מן המקרים אפשר לשלם תוספת על הרחבת האחריות. בנוגע לאחריות הנורה, חלק מהמקרנים מגיעים עם אחריות של בין שלושה חודשים לחצי שנה וחלקם מגיעים בלי אחריות כלל. בשל מחירה הגבוה מומלץ להקפיד על תקופת אחריות ארוכה ככל האפשר גם לנורה.  

 

להשוואות מחירים של מקרנים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה קונים מקרן
צילום: dtown
wisebuy לוגו
מומלצים