שתף קטע נבחר

חשד: רב-סרן ניהל כנופיית סמים בגבול הדרומי

הותר לפרסום: קצין בתפקיד רגיש באוגדת עזה נעצר בחשד שעמד בראש רשת שמכרה סמים, שנתפסו על ידי כוחות הביטחון בגבול. הוא העביר כ-25 ק"ג הירואין ובין 150 ל-200 ק"ג חשיש ומריחואנה, וגרף מאות אלפי שקלים בעסקאות שנערכו גם בתוך הבסיס. עוד תשעה חשודים נעצרו

לא די שהגבול פרוץ להברחות, כעת מתברר כי האחראים עליו בצה"ל הרחיבו את החורים בגדר האבטחה - וגזרו קופה שמנה. קצין צה"ל בדרגת רב-סרן מהחטיבה הדרומית באוגדת עזה נעצר בחשד שעמד בראש כנופיה שהבריחה סמים לישראל לאחר שאלו נתפסו על ידי כוחות הביטחון באזור הגבול. כך הותר היום (א') לפרסום. יחד עם הקצין נעצרו עוד תשעה בני אדם בפרשה בחשד לחברות ברשת ההברחות ולהפצת הסמים, ונגד כולם יוגשו עוד השבוע כתבי אישום. הקצין חשוד בעבירות של סחר בסמים, גניבה בידי עובד ציבור, זיוף, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

 

אין גבול לסמים - כותרות אחרונות ב-ynet:

  

החקירה הסמויה של מפלג סמים בימ"ר תל אביב והיחידה המרכזית של מצ"ח חשפה מעורבות עמוקה של הקצין, הנושא בתפקיד רגיש מאוד, בפעילות רשת ההברחות. על פי סגן-ניצב ידידיה סבג, שעמד בראש צוות החקירה, היה הקצין "אחראי לארגון הסמים", אותם היה אמור להעביר במסגרת תפקידו למשטרה.

 בנוסף, הוא יצר קשר עם סוחרי הסמים ולאחר מכן אף ביצע את העסקאות עצמן - רובן בתוך שטח הבסיס הרגיש בו הוא משרת, ומתחת לאפם של המפקדים. הוא נעצר בתחילת החודש, זמן קצר לאחר שביצע עוד עסקה, במסגרתה מכר 50 ק"ג של חשיש.

 

הפרשה החמורה, שהסבה לא מעט מבוכה לחטיבה ולצה"ל, נחשפה בחודש שעבר, עם מעצרו של תושב יהוד על ידי שוטרי תחנת מסובים. בחיפוש שנערך ברכבו נתפסו 17 ק"ג חשיש, ועוד כמה אלפי כדורי אקסטזי. לאור הכמויות הגדולות, והחשד כי מדובר ברשת, הועברה החקירה למפלג הסמים בימ"ר תל אביב, שם הוקם צוות ייעודי לנושא, בפיקודו של רב-פקד יוסי גרשון. לאחר כמה ימים של חקירה סמויה, גילו השוטרים את חברי הרשת ואת העומד בראשה.

 

רב-פקד יוסי גרשון עם הסמים שנתפסו (צילום: באדיבות משטרת ישראל) (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
רב-פקד יוסי גרשון עם הסמים שנתפסו(צילום: באדיבות משטרת ישראל)
 

 

האזנות סתר ומעקבים אחר הקצין ושאר החשודים הובילו לחשיפת אופן פעולתה של הרשת: במסגרת תפקידו, היה אמון הקצין על העברת הסמים שנתפסו על ידי לוחמי משמר הגבול וחייליו באזור הדרומי אל משטרת ישראל. מתוך הסמים שנתפסו, נהג החשוד "להפריש" כמות מסוימת ולהחביאה באזור משרדו. מאוחר יותר, הוא יצר קשר עם גורמים פליליים במרכז, אשר תפקידם היה להפיץ את הסמים. על פי הערכות המשטרה פעל הקצין בדרך זאת קרוב לשנה, ושילשל לכיסו מאות אלפי שקלים.

 

מפקד הילמל"מ במצ"ח, סגן-אלוף גיל, אמר כי העצור היה הקצין האחראי על האחסון והבקרה על הסמים שנתפסו בגבול. במצ"ח עצרו גם שני חיילים בשירות סדיר, ששירתו תחת פיקודו של הקצין. אחד מהם שוחרר ואילו השני סיפר בחקירתו כי הקצין הכריח אותו להסיע את הסמים.

 

סמים על הגדר

מחקירת המשטרה התברר גם כי הקצין הספיק במהלך החודשים האחרונים להעביר לחברי הרשת כ-25 ק"ג הירואין ובין 150 ל-200 ק"ג של סמים מסוג חשיש ומריחואנה.

 

הקצין בעת הארכת מעצרו. כבר בלי הדרגות (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
הקצין בעת הארכת מעצרו. כבר בלי הדרגות(צילום: צפריר אביוב)

 

 

על פי ההסכם עם חברי הרשת הוא קיבל כ-30 אלף שקלים עבור כל ק"ג של הירואין ו-10 אלף שקלים עבור כל ק"ג חשיש. על-פי החישוב שערכו במשטרה הוא היה אמור לקבל מכל המכירות סכום של 2.1 מיליון שקלים. לטענתו, הוא קיבל בפועל רק 300 אלף שקלים. למרות זאת, בחיפוש שערכו השוטרים בביתו נמצאו בארון 300 אלף שקלים במזומן ועוד 300 אלף שקלים נמצאו בבנק. בנוסף, מעריכים במשטרה, הוא "בזבז" מאות אלפי שקלים.

 

מהחקירה, שנוהלה במפלג תשאול על ידי סנ"צ יוסי ביניים, עולה כי הקצין היה בקשר רק עם חשוד אחד, אבי שלום, מי שהיה בעבר רס"פ ביחידה בה משרת הקצין. במהלך השנה האחרונה נוצר שוב הקשר ביניהם, ואז סיכמו השניים לשתף פעולה. מהחקירה עלה גם כי הקצין, שהיה בעצם הדמות הדומיננטית בבסיס בה שירת, ניצל לפחות שניים מנהגיו - כשביקש מהם להעביר סמים, מבלי שהם ידעו זאת, במכוניות צבאיות.

 

מפקד ימ"ר תל-אביב, ניצב-משנה גדי אשד, אמר בתדרוך לכתבים: "מדובר במקרה קשה שבו אנשים מהשורה מבצעים פשעים. גם רוב רובם של יתר חברי החוליה היו אנשים ללא עבר פלילי".

 

במקביל למעקב אחר הקצין, התברר גם כי אחד מחברי הרשת הוא שוטר מג"ב המשרת בקבע זה חמש שנים. בתחילת החודש נקבע מפגש נוסף בין הקצין לבין אחד החשודים, במהלכו היתה אמורה להתבע עסקת מכירה של כ-50 ק"ג חשיש.

בלשי מפלג הסמים עקבו אחר החשוד, ותיעדו אותו עם הקצין בשטח הבסיס הצבאי. הוא נעצר רק לאחר שנפגש עם שאר חברי הכנופיה במרכז, וזמן קצר לאחר מכן, נעצר הקצין בבסיסו.

 

בתום חקירה קצרה, קשר עצמו הקצין לחשדות המיוחסים לו. בסוף השבוע צפוי להיות מוגש כתב אישום נגדו ונגד תשעה מעורבים נוספים.

 

לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט הצבאי בקסטינה, הופיע הקצין כבר ללא דרגותיו כשהוא מכסה את פניו בחולצה. פרקליטו, עו"ד אבי עמירם, אמר בדיון כי החשוד הוא קצין מוערך שהיה אמור לעבור מסלול של פיקוד ומטה על מנת למלא תפקידים בכירים ביותר בצה"ל. בית המשפט קיבל את בקשתו להוציא צו איסור פרסום, שהוסר היום. עם זאת, עדיין נאסר לפרסם את זהותו.

 

עו"ד עמירם הוסיף: "מדובר בקצין שפעילותו התבטאה בסיכול פעילויות סחר וחיסול מחבלים עם דם על הידיים. אני מקווה שפעילותו למען המדינה תאפיל על החשדות נגדו". מקורביו של החשוד ציינו כי הוא היה אמור לצאת בקרוב לקורס, לקראת קידומו בצה"ל.

 

עו"ד אבי חימי, שמייצג את פקודו לשעבר של הקצין ומי שקיבל ממנו את הסמים, אמר כי "מדובר באירוע מורכב. הקצין ששימש כמפקד הפלוגה של מרשי בעברו. לפני מספר חודשים הוא פגש במרשי לחץ והדיח אותו לעבור עבירת סם אחת". עו"ד קרן נהרי, המייצגת את החשוד שנתפס עם הסמים בתחילת הפרשה, אמרה: "מרשי מכחיש את החשדות נגדו. אין לו כל קשר לקצין צה"ל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון וטובה דדון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין החשוד ביחידתו
תפיסת הסמים ביהוד
צילום: באדיבות משטרת ישראל
אחד מעשרת החשודים הנוספים מובל לדיון בהארכת מעצרו
צילום: מוטי קמחי
ניצב-משנה גדי אשד
צילום: באדיבות משטרת ישראל
מומלצים