שתף קטע נבחר

חקירת הצתת המסגד תקועה: אין ראיות לאישום

בזמן שבמשטרה גאים על המעצר הזריז של החשודים בהצתה בטובא זנגריה, קבע בית המשפט כי החקירה לא מתקדמת ואיים לשחרר אחד מהם: "אין שינוי ממשי". המפכ"ל ביקר בכפר: "השלכות ההצתה חמורות, הרבה מעבר למעשה"

במשטרה מתגאים במעצר המהיר של החשודים בהצתת המסגד בטובא זנגריה , אך דווקא השופטת סבורה שהחקירה תקועה. בית משפט השלום בפתח-תקווה האריך בפעם השלישית בחמישה ימים את מעצרו של אחד מהחשודים במעשה, צעיר בן 18 מהשומרון, אך בינתיים קבע כי אין התקדמות בחקירה. במקביל, בביקור בכפר בגליל התפאר המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, בהתקדמות החקירה.

 

"תג מחיר" בגליל - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

בדיון בבית המשפט העריכה השופטת ניצה מימון שעשוע כי כתב האישום נגד החשודים לא מתגבש ואיימה כי אם לא תחול התקדמות ממשית בחקירה במהלך ימי המעצר, תורה לשחרר את החשוד. "אני סבורה כי יש ממש בטענת הסנגור בכך שלא חלה התפתחות משמעותית בחקירה מאז הארכת המעצר הראשונה", ציינה השופטת, "החשדות שהיו עומדים בעינם וכך גם הראיות הקיימות, ואולם לא חל שינוי ממשי במארג הראיות והתיק אינו בשל עדיין להגשת כתב אישום".

 

עם זאת, היא הבהירה: "מדובר בחקירה מסועפת שעל-פי החומר שבפניי נעשים ניסיונות מכוונים לשיבושה ושחרורו של החשוד בשלב זה עלול לתרום לכך. בנסיבות אלה, אני סבורה כי יש לקבוע מועד אחרון שאם לא תהיה התפתחות בממצאים של החקירה עד אליו, ובאופן משמעותי, יהיה מקום לשחרר את החשוד ולהמשיך את החקירה כשהם משוחררים".

 

במהלך הדיון ציין סנגורו של החשוד, עו"ד עדי קידר, שמרשו ממשיך להכחיש את החשדות נגדו ושומר על זכות השתיקה בחקירה. הוא טען כי אין בידי המשטרה ראיות נגד מרשו. "המשטרה הייתה צריכה להגיע לבית המשפט עם רמת חשד מוצקת יותר", אמר. מנגד, השיבה נציגת המשטרה כי בימים האחרונים חלו התפתחויות חקירה ו"הראיות הוטחו בפני החשוד". לבסוף, כאמור, החליטה השופטת להאריך את מעצרו של החשוד בחמישה ימים.

 

"זה לא יהודים מי שהציתו, אלו קיצונים"

בצהריים ביקר בכפר בגליל המפכ"ל רנ"צ דנינו והתייחס לאירועים הקשים. "השלכות של הצתת המסגד בטובא זנגריה חמורות, הרבה מעבר למעשה עצמו". הוא גם הבטיח לשים קץ למעשים הגזעניים והקיצוניים, כמו חילול הקברים והשלכת בקבוק התבערה על בית הכנסת ביפו ביום הכיפורים.

 

"גל האירועים שכונה בצורה מנותקת, 'תג מחיר', הוא שם כיסוי לפשיעה קשה, חמורה ובזויה", אמר רנ"צ דנינו שאליו הצטרף בביקור גם מפקד מחוז הצפון, ניצב רוני עטיה. השניים גם נועדו עם חוסיין אל-הייב, ראש המועצה לשעבר ומראשי הכפר הבדואי.

 

במסגד השרוף. "ההשלכות חמורות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
במסגד השרוף. "ההשלכות חמורות"(צילום: AFP)
 

בימים האחרונים נעצרו שני חשודים במעורבות בהצתת המסגד, וראשי הכפר שיבחו על כך את המשטרה. "הנחתי השבוע לעשות הכל כדי לעצור את התופעה הזאת", סיפר המפכ"ל, "מטרת הכוח שהקמתי היא לשים קץ לתופעה. הצוות עבד פה באיזור עוד קודם לאירועים שקרו

פה".

 

רנ"צ דנינו הוסיף לגבי החשודים כי "גם אם הם חושבים שמדובר במעשה קונדס, המקרה הוא חמור, וההשלכות שלו הן הרבה מעבר למעשה עצמו". אל-הייב הוסיף: "זה לא יהודים מי שהציתו, אלו קיצונים". לאחר מכן, גינה ראש המועצה לשעבר גם את המהומות שפרצו בעקבות הצתת המסגד.

 

בשבוע שעבר הוצת המסגד בכניסה לכפר ורוססו עליו כתובות "תג מחיר", "נקמה", ו"פלמר", שם משפחתם של נרצחי הפיגוע ליד חברון. לאחר מכן יצאו תושבי הכפר להפגנת מחאה על כביש מספר 90, הבעירו צמיגים וקראו קריאות "אללה אכבר". שוטרי יס"מ ירו רימוני הלם וגז מדמיע בניסיון לפזר את המפגינים. הגינויים הרבים לא הרגיעו את התושבים שבהמשך התעמתו עם כוחות הביטחון ואף העלו באש את בניין המועצה המקומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנינו. במשטרה מרוצים
צילום: אליעד לוי
עו"ד עדי קידר. אין למשטרה ראיות
צילום: עופר עמרם
מומלצים