שתף קטע נבחר

בני משפחתו של גלעד שליט: עכשיו או לעולם לא

אחרי 1934 ימים בשבי, מקווים בני משפחתו של גלעד שליט כי הפעם באמת יזכו לראות את בנם חוזר. חברי המשפחה: "יש לנו תקוות גדולות, מקווים לטוב ביותר". אחרים נותרו זהירים: "כבר היינו בסרט הזה. קשה לדעת מה באמת יקרה"

אחרי 1934 ימים בשבי, בני משפחתו של גלעד שליט מקווים שההמתנה הגיעה לסופה. בזמן ששרי הממשלה התכנסו לאשר את עסקת שליט, בני משפחתו של החייל החטוף אומרים הערב (יום ג') כי הם מקווים שהפעם באמת יזכו לראות את בנם חוזר. פעילים וידידי המשפחה סיפרו כי לצד תחושה של תקווה גדולה יש גם חשש, בעקבות ניסיון העבר, להתפכחות כואבת נוספת.

 

נועם שליט, אביו של גלעד, אמר: "אנחנו מחכים פה כמו כולם. אנחנו מעודכנים במגעים, אבל אנחנו לא יודעים משהו חדש מעבר למה שפורסם. הכוונה כעת היא להמתין ולראות מה ההתפתחויות".

 

 

בדרך לעסקה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, שוחחה עם אביבה שליט, ואמרה לה: "כאמא אל אמא אני מחכה הרבה זמן לשיחה הזו, עוד כמה ימים תוכלי לחבק את הילד שלך". אביבה אמרה לה בתשובה: "המילה תודה קטנה ביחס למה שאני מרגישה ברגעים אלה".

 

"בדצמבר 2009 היינו כמעט באותה סיטואציה", אמר דודו של גלעד לערוץ 10. "אני באופן אישי מרגיש שונה. אני מאמין ששני הצדדים מבינים שזה עכשיו או אף פעם לא. יש פה חלון הזדמנות צר מאוד. להבנתי ממשלת ישראל ביקשה לגמור את העניין גם לאור כל המחאות וכל מה שקורה בארץ".

 

הוא סיפר כי לא הספיק לדבר עם אביבה ונועם שליט, ואמר כי היה בדרכו לשדה התעופה. "כשגלעד נחטף הייתי בארצות הברית. כולם אומרים שאני נוסע לחו"ל כדי שיחזור. זו התקווה שלי", אמר.

 

"להישאר עם רגליים על הקרקע"

אוהד כנר, אחד הפעילים המרכזיים, שהתגורר עם משפחת שליט באוהל בירושלים מיולי 2010 ועד לאחרונה, מיהר עם תחילת חרושת השמועות לעלות לירושלים. "אני בא רק להיות איתם ולחזק", הסביר. "אני לא יודע שום דבר יותר מאחרים, ומניסיון העבר אני אומר שהכי חשוב להישאר עם הרגליים על הקרקע. כבר היינו בסרט הזה, קשה לדעת מה באמת יקרה".

 

מחכים להתפתחויות. נועם שליט (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
מחכים להתפתחויות. נועם שליט(צילום: אליעד לוי)

 

ביישוב מצפה הילה, מקום מגוריה של משפחת שליט, המתינו החברים הדרוכים לחדשות מירושלים. "התחושות הן של התרגשות עד דמעות", אמר ידיד המשפחה, עמיר גור-לביא.

 

לדבריו, "יש לנו תקוות גדולות, מקווים סוף-סוף לטוב ביותר. צריך רק לדעת להתאזר בעוד הרבה סבלנות, כי יש הרבה דברים שיכולים להשתבש בדרך לשחרור. עם זאת, אפשר להגיד בזהירות, שאנחנו נמצאים בנקודה האופטימית הכי גדולה שבה היינו עד היום". גור לביא הוסיף כי כל חברי מצפה הילה "מעורבים, נרגשים ונלחמים את מלחמת השחרור של המשפחה".

 

הערכה: העסקה תאושר ברוב גדול

רשת החדשות הערבית "אל-ערבייה" דיווחה הערב מפי מקור עלום שם כי הפלסטינים עתידים לשחרר את החייל החטוף במסגרת עסקה לחילופי שבויים עם ישראל. גם סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ישראל וחמאס הגיעו להסכם בנושא. הממשלה התכנסה לדון בעסקה, והיא צפויה להצביע עליה עוד הלילה.

 

לפי הדיווח, עסקת חילופי השבויים אמורה להתבצע בחודש הבא, אולם גורם שהיה מעורב במשא ומתן בין ישראל לחמאס סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי העסקה עשויה לצאת לפועל כבר בימים הקרובים. גם סוכנות הידיעות AP דיווחה כי גורמים בכירים של חמאס בקהיר אישרו שהושגה עסקת חילופי שבויים. הוא ביקש להישאר בעילום שם משום שנאסר עליו לשוחח עם התקשורת.

 

ההערכה היא כי בישיבתה הערב הממשלה תאשר את העסקה לשחרור שליט ברוב גדול. השמינייה - צוות השרים המוביל של נתניהו - דנה

 בעסקת שליט כבר שלשום במשך שעות ארוכות, ונתניהו הצליח להשיג בה תמיכה למהלך, אולם כדי לאשרו סופית הוא זקוק לתמיכת הממשלה.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה ביוני 2006. מאז התקיימו נסיונות רבים על-מנת להגיע לעסקה, בה הוא ישוחרר תמורת אסירים פלסטינים. סבבי השיחות הקודמים נפלו פעם אחר פעם על סוגיות כמו שחרור אסירים פלסטינים עם דם על הידיים ורצונה של ישראל שחלק מהאסירים המשוחררים לא ישובו לשטחים הפלסטיניים, אלא יגורשו לחו"ל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביבה ונועם שליט במאהל בירושלים
צילום: גיל יוחנן
הפגנה מול מאהל שליט, ארכיון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים