שתף קטע נבחר

דיווח: אלף אסירים ישוחררו במסגרת עסקת שליט

בניגוד לדיווחים ברשתות הזרות, גורמים בישראל מכחישים כי מרואן ברגותי יהיה אחד ממשוחררי עסקת שליט. על פי הדיווחים, העסקה תבוצע בשני שלבים: בתחילה תשחרר ישראל 450 אסירים, ו-550 האסירים הנותרים ישוחררו אחר-כך

ישראל תשחרר כאלף אסירים פלסטינים במסגרת העסקה שהושגה עם חמאס, ושתשיב הביתה על גלעד שליט אחרי כמעט חמש שנים וחצי. כך דיווחו הערב (יום ג') סוכנויות הידיעות מפי גורמים ערביים. גם דובר הזרוע הצבאית של חמאס אישר הערב כי הושגה הסכמה עם ישראל על עסקת חילופי שבויים. על פי חלק מהדיווחים, בעסקה אמורה ישראל לשחרר בין השאר גם מי שמוגדרים במערכת הביטחון "אסירים כבדים", בהם ראש התנזים לשעבר בגדה, מרוואן ברגותי. עם זאת, גורמים בישראל הכחישו את הדיווחים בנוגע לשחרור ברגותי ומסרו כי הוא לא ישוחרר.

 

גורם שהיה מעורב בשיחות שהובילו להסכם על העסקה, אמר לסוכנויות הידיעות כי עסקת שליט תצא לפועל בשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 450 אסירים פלסטינים בתמורה להחזרת החייל החטוף, ו-550 האסירים הנותרים ישוחררו לאחר ששליט ישוב הביתה. רשת BBC הבריטית דיווחה כי בין האסירים הכבדים שישוחררו גם ברגותי, שנידון לחמישה מאסרי עולם בגין חלקו ברצח ישראלים בפיגועי אינתיפאדת אל-אקצה.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כתבות אחרונות: 

 

באתר חמאס דווח כי בין 15 האסירים הבכירים ביותר שישוחררו בעסקה לא רק מרוואן ברגותי, אלא גם מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד סעדאת, שנעצר בין השאר בגין חלקו ברצח השר רחבעם זאבי. גם את הדיווח הזה הכחיש גורם בישראל. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי שליט יועבר למצרים ויישאר שם תחת חסותה עד לשחרור כל האסירים הפלסטינים הכלולים בעסקה. לאחר מכן, כך דווח, מצרים תעביר אותו במטוס מיוחד לישראל.

 

"אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך להשלמת הסידורים הטכניים הקשורים בהשלמת העסקה תוך ימים", אמר אבו עוביידה, דובר "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס. ארגונו הוא אחד משלושת הארגונים שחטפו את שליט אל תוך רצועת עזה ביוני 2006.

 

מפגינים למען שחרור שליט מול בית ברק. גם הוא יתמוך (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מפגינים למען שחרור שליט מול בית ברק. גם הוא יתמוך(צילום: ירון ברנר)

 

ממשלת ישראל התכנסה הערב לישיבת חירום כדי להצביע על העסקה שבמסגרתה ישוחרר גלעד שליט. ההערכה היא כי בישיבתה הערב הממשלה תאשר את העסקה לשחרור שליט ברוב גדול. השמינייה - צוות השרים המוביל של נתניהו - דנה בעסקת שליט כבר שלשום במשך שעות ארוכות, ונתניהו הצליח להשיג בה תמיכה למהלך, אולם כדי לאשרו סופית הוא זקוק לתמיכת הממשלה.

 

המצרים תיווכו והביאו לעסקה

ישיבת החירום של הממשלה כה לא-מתוכננת, עד שחלק מהשרים קיבלו מנתניהו זימון בשיחת טלפון אישית רק הערב,

בסביבות השעה 17:00. נתניהו שוחח עם אותם שרים שהוא חושש שלא יתמכו בעסקה בשל המחיר הכבד שבצדה. נתניהו מעוניין להעביר את עסקת שליט ברוב גדול, ולכן שוחח עם השרים והסביר להם את חשיבותה המכרעת. שר הביטחון, אהוד ברק, נמנה עם התומכים בעסקה, ומשוכנע שגם מערכת הביטחון תתמוך בה.

 

פעילי המטה לשחרור שליט מפגינים (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
פעילי המטה לשחרור שליט מפגינים(צילום: נועם מושקוביץ)

 

גם דובר ועדות ההתנגדות העממית, אחד הארגונים שחטפו את שליט, אישר כי הושגה עסקה. לטענת הדובר, אבו מוג'אהיד, העסקה הושגה בעקבות הסכמתה של ישראל להיענות לתנאיהם של "ארגוני ההתנגדות", כדבריו. הוא ציין

כי ההסכם עם ישראל כולל את שחרורן של כל האסירות הפלסטיניות וכן את שחרורם של אסירים ממזרח ירושלים וערבים ישראלים.

 

לדברי אבו מוג'אהיד, יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל יבהיר את פרטי העסקה במסיבת עיתונאים שיקיים הערב. גם נציג חמאס בלבנון, עלי ברכה, מסר כי העסקה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי נחתמה באופן רשמי.

 

העסקה נרקמת כשבישראל יש חשש מהמצב במצרים ומהאפשרות שבעתיד לא ניתן יהיה לנהל משא ומתן על שחרור החייל החטוף. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, אמר הערב לאנשי המטה לשחרורו כי הוא מחכה לעדכונים בנושא שחרור בנו.

 

סוכנות הידיעות "מען" דיווחה כי שר המודיעין המצרי, מוראד מואפי, הוא זה שפיקח אישית על השלמת העסקה בין הצדדים. השיחות התנהלו במטה המודיעין המצרי לפני שבועיים, כשבראש המשלחת הפלסטינית עמד מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי. גורם אחר בחמאס טען כי 300 מהאסירים שישוחררו נידונו למאסרי עולם, בהם 45 תושבי מזרח ירושלים ושישה ערבים ישראלים.

 

Read this article in English 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אליאור לוי ורועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. גם אסירים כבדים ישוחררו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים