שתף קטע נבחר

התפילות נענו: גלעד שליט יצא לחופשי

יותר מחמש שנים היה גלעד שליט בשבי חמאס - ומאות אלפי אנשים, אם לא מיליונים, נשאו תפילות לשובו בשלום: מ"מי שברך" ועד אמירת תהילים עשרת אלפים פעמים. האם זה עזר? אשרי המאמינים. ויש גם תפילת הודיה טרייה

אם תשאלו ילדים קטנים במערכת החינוך הממלכתית-דתית, בני כיתות א'-ב' או אפילו בגן, מיהו גלעד בן אביבה - הם לא יהססו לפני שיענו: "גלעד שליט!" במשך יותר מחמש שנים, בתפילות שנערכו בבתי ספר רבים, וכמובן גם בבתי כנסת, הוזכר שמו של גלעד בן אביבה, כמי שזקוק לישועה, ושהמתפללים מצפים לשחרורו המהיר.

 

 

עוד בערוץ היהדות :

  

היום הזה הגיע כעת, ורבים ודאי חשים שתפילתם נענתה סוף-סוף, גם אם יש לה מחיר וגם אם יש מי שיטיל ספק בכך. הנה חלק מהתפילות והפעולות הרוחניות שנערכו למענו של גלעד - ובסופן גם תפילת הודיה אחת לקראת שובו.

 

תפילה בשיר

זמן קצר לאחר חטיפתו של שליט, ביוני 2006 , ביקש הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, מגבאי בתי הכנסת להתפלל בשבת בעת פתיחת ארון הקודש את תפילת "מי שבירך" לשלום חיילי צה"ל - ובפרט לחייל החטוף רב"ט גלעד שליט.

 

ביולי 2006, הגיעו כמה עשרות בני נוער מישיבת "שעלבים" שבמרכז הארץ למצפה הילה, שם נשאו תפילה לשלומו שליט ולשיבתו המהירה הביתה.

 

אביבה שליט לאחר ההודעה על עסקת השבויים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אביבה שליט לאחר ההודעה על עסקת השבויים(צילום: EPA)

 

בראש השנה לאחר חטיפת שליט, ספטמבר 2006, הפיק "המטה הציבורי להחזרת החטופים" (אז גם אלדד רגב ואהוד גולדווסר) סימניות למחזורים ובהן תפילה מיוחדת להשבתם של החיילים. המטה קרא לגבאים בבתי הכנסת להקדיש מועד מיוחד לאמירת התפילה הקצרה. "ראש השנה הוא זמן לתקוות, בקשות וחשבון נפש", אמרו במטה. "אנו מקווים שאלפי הישראלים המגיעים לבתי הכנסת בראש השנה ייענו לבקשה וישאו את התפילה. אולי כוחה של תפילת רבים יסייע להעביר את רוע הגזירה". 

 

שנתיים לאחר מכן, לקראת ראש השנה בספטמבר 2008 חיברו בתנועה הקונסרבטיבית תפילה מיוחדת לחזרתו של שליט, שהופצה בין קהילות התנועה בארץ ובעולם - ועותק אחד נמסר גם להוריו. בין היתר נכתב בתפילה: "מַתִּיר אֲסוּרִים יְחַזֵּק אֶת יְדֵי הָאוֹחֲזִים בְּהֶגֶה הַשִׁלְטוֹן בְּאַרְצֵנוּ הַקְּדוֹשָׁה שֶׁבְּחָכְמָה וּבְנֶחֱרָצוּת יֵדְעוּ לִפְדּוֹתוֹ מִשִׁבְיוֹ הַמְכַלֶּה וּמִכִּלְאוֹ הָאֻמְלָל".

 

כ-900 ימים לאחר שנחטף לעזה, בדצמבר 2008, כשמבצע "עופרת יצוקה" היה בתחילתו, הקליטה הזמרת והחזנית עדי ארד שיר תפילה לשלומו של גלעד שליט. התפילה, שנפתחה בפסוק "תהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון מלפניך", עברה בהמשך לנימה אישית יותר: "אדון עולם, אדון כל הנשמות, שמור על גלעד, שמור על ילדנו. בשם כל האמהות ובשם כל האבות, שלח נא אותו אלינו ופרוש חסדך עליו, עד שישוב בחזרה אל ביתנו".

 

את השיר כתבה ארד חודש לאחר שנפגשה עם אביבה שליט. "יצאתי מהפגישה הזו ולא האמנתי כמה חזקה האישה הזו, ואיך אחרי כל מה שהיא עוברת - היא עומדת מולי איתנה וחזקה וממשיכה לעשות ולפעול במרץ", סיפרה. "זה היה פשוט מעורר השראה".

 

תפילה בבלקן

ברכה לשחרורו של שליט נישאה גם מפיו של פוסק הדור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. במאי 2009, הגיע נועם שליט לבית הרב בירושלים שאמר: "שהשם יעזור, ושיעלה בידו של גלעד להצליח, שיצא לחופשי לגמרי". הרב קרא להקדיש את הלימוד של ליל שבועות לשלומו ושחרורו של שליט.

 

נועם וצבי שליט אצל הרב עובדיה יוסף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נועם וצבי שליט אצל הרב עובדיה יוסף(צילום: גיל יוחנן)
 

 

בטקס מיוחד ביולי 2009, הוכנס ספר תורה לגדוד 71 של השריון, בו שירת גלעד שליט. האירוע נערך ביוזמתו של הרב מנחם אופן, מתנדב באגודה למען החייל. בטקס נכחו בכירים בצה"ל ובהם אל"מ אבי פלד, ששימש בעת החטיפה כמפקד החטיבה הדרומית בעזה - הגזרה ממנה נחטף שליט. נועם שליט הגיע לאירוע והביע את תקוותו לשובו של בנו בקרוב.

 

ביום הולדתו ה-23 של שליט, באוגוסט 2009, נערכה בכותל עצרת מיוחדת. את התפילה שנאמרה אל מול האתר הקדוש, שנקראה "כולנו אחד למען גלעד", חיבר הרב ישראל מאיר לאו. "הקב"ה ימלא רחמים עליו ירבה כוחו ויבטל צערו, ישלח לו רפואת הנפש ורפואת הגוף ויחזירהו לחיק משפחתו במהרה, ונאמר אמן", נכתב בנוסח התפילה.

 

גם מתחרות מסע "מלכת המדבר" הדתיות נשאו תפילה למען שליט. במהלך הטיול בבלקן, בערב שבת של חודש אוגוסט 2009, ערכו הנשים הדלקת נרות בצוותא וכמה מהן היו שותפות לתפילה בקול למען חזרתו בשלום של החייל שנחטף.

 

בספטמבר 2009, שיגר הרב עובדיה יוסף סידור תפילה וספר תהילים שיועברו לשליט המצוי בשבי. ספרי הקודש הופקדו בידי שר הפנים, אלי ישי, שיצא למצרים. בהקדשה כתב הרב יוסף: "בעזרת ה' קרובה ישועתך לבוא ונשמח לראות את פניך היקרים יחד עם משפחתך היקרים. חזק ואמץ כי עמך ה' אלוקיך בכל אשר תלך".

 

לקראת ראש השנה בספטמבר 2009 הצטופפו בישיבה החרדית "חברון" בירושלים כ-1,500 מתפללים. כל כיסא בישיבה נתפס בתפילות הימים הנוראים מלבד אחד שנשאר פנוי - בציפייה לשובו של גלעד שליט. 

 

אביבה שליט עם המתפללות מ"אמונה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אביבה שליט עם המתפללות מ"אמונה"(צילום: גיל יוחנן)

 

בנובמבר 2009 התאספו כ-400 נשים בהיכל שלמה בירושלים לעצרת ותפילת נשים למען שליט. העצרת, אשר אורגנה על ידי ארגון "אמונה", נערכה ביום פטירת רחל אמנו מתוך תקווה שהזעקה ביום זה תביא לשובו של גלעד. אביבה שליט היתה נוכחת באירוע התפילה.

 

באותו חודש חלה "שעת רצון" נדירה שעליה נכתב בקבלה כי היא עת מיוחדת לפנייה בבקשות לאלוהים. ככל שהתקרבה השעה היעודה, ב-13:43 בתאריך 16 בנובמבר 2009, נשלחו מיילים והודעות טקסט, נערכו שיחות טלפונים ודיווחים מפה לאוזן, כשאחת הבקשות העיקריות הייתה להתפלל לשחרורו המהיר של גלעד שליט.

 

10,000 פעמים תהלים

לפני כשנה וחצי, יוני 2010, בהילולה לזכר ה"באבא שלום" שנערכה בנתיבות, בהנהגת בנו של המנוח - הרב יעקב איפרגן ("הרנטגן"), נאמרה תפילה מיוחדת לשובו של שליט מן השבי. כעשרת אלפים איש השתתפו במעמד.

 

באותה תקופה, גם כן ביוני 2010, נערכה קבלת שבת מיוחדת במאהל המחאה של משפחת שליט, מול מעון ראש הממשלה. "אנחנו רוצים לתת כוח למשפחה ולבקש מבורא עולם שיחזיר מהר את גלעד", הסבירו המארגנים.

 

לפני כשנה, בדצמבר 2010, יזמה קבוצת צעירים את פרויקט "עשרת אלפים" - שמטרתו לקרוא את כל ספר התהלים 10,000 פעמים תוך כחודשיים. באמצעות האינטרנט אספה הקבוצה מתנדבים שלקחו על עצמם את המשימה. "הרעיון הוא לקרוע את השמיים בתפילה", אמרו.

 

הכנסת ספר התור ב"קריה" (צילום: באדיבות דובר צה"ל) (צילום: באדיבות דובר צה
הכנסת ספר התור ב"קריה"(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

 

בסוף דצמבר 2010 נערך במחנה "הקריה" בתל אביב טקס הכנסת ספר תורה נוסף למענו של שליט ושל שאר השבויים והנעדרים. הרמטכ"ל גבי אשכנזי, הרב יעקב איפרגן ("הרנטגן") ומשפחות השבויים והנעדרים - בהם גם נועם שליט, השתתפו בטקס.

 

לקראת חג פסח האחרון, אפריל 2011, בשבת הגדול - השבת שלפני פסח, נערכה בראשון לציון שבת עם תפילות חגיגיות ומופעי חזנות בהיכל התרבות העירוני. המארגנים הקדישו את השבת לחייל שנחטף בתפילה שאת ליל הסדר יחגוג בחיק משפחתו. נועם ואביבה שליט הוזמנו להשתתף בתפילה-הופעה.

 

ברוך השב

והנה באוקטובר 2011 התבשר עם ישראל שגלעד שליט חוזר הביתה. האם התפילות סייעו? חלק מנושאי התפילות ודאי מאמינים שכך הדבר. כך או אחרת, בתנועה הרפורמית בירכו על החלטת הממשלה לאשר את העסקה, והזכירו כי "בשבת חול המועד נקראת מגילת 'קהלת' המלמדת ש'עת לבכות ועת לשחוק; עת ספוד ועת רקוד' . במציאות חיינו הישראלית, אנו נדרשים פעמים רבות לבכות ולשחוק יחדיו, לצאת בריקוד בעת מספד. לבנו על חללי הטרור וזכרם עמנו, בעת ימלא פינו שחוק ולשוננו רינה בשוב אדני את גלעד לחיק משפחתו... כתמיד נשא תפילה כי אדון השלום יפרוש סוכת שלום עלינו על כל ישראל, על כל יושבי תבל ועל ירושלים".

 

בבתי הכנסת הקונסרבטיבים נשאו כבר בשבת האחרונה תפילת הודיה מיוחדת לקראת שיבתו המרגשת של החייל החטוף:

 

"אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ וְאִמּוֹתֵינוּ, בְּיוֹם גָּדוֹל וְקָדוֹשׁ זֶה, זְמַן שִׂמְחָתֵנוּ, אָנוּ נוֹשְׂאִים לְבָבֵנוּ אֶל כַּפַּיִם אֶל אֵל בַּשָּׁמַיִם בְּגִילָה וּבְשִׂמְחָה בִּרְעָדָה וּבְהוֹדָיָה עַל חַסְדְךָ

הַגָּדוֹל שֶׁעָשִׂיתָ עִם גִּלְעַד בֶּן אֲבִיבָה וְנֹעַם שֶׁהֲשִׁיבוֹתָ אוֹתוֹ בְּשָׁלוֹם מִשִׁבְיוֹ לְמִשְׁפַּחְתּוֹ וּלְאַרְצוֹ וּלְעַמּוֹ.

 

"יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יהוה אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ וְאִמּוֹתֵינוּ, שֶׁבְּיוֹם זֶה וּבְכָל הַיָּמִים הַבָּאִים יֵדַע הַשָׁבוּי שֶׁנִּפְדָה שִׂמְחָה בַּלֵּב וְשַׁלְוָה בַּנֶּפֶשׁ וְהַצְלָחָה בְּכָל מַעֲשֵׂה יָדָיו, יַחַד עִם כָּל בְּנֵי מִשְׁפַּחְתּוֹ וְעִם כָּל יִשְׂרָאֵל אֶחָיו.

 

"רִבּוֹן הָעוֹלָמִים, אֵל שִׂמְחַת גִּילֵנוּ, יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ שֶׁעֵקֶב פִּדְיוֹנוֹ לֹא יְאֻנֶּוּ כָּל פֶּגַע אוֹ רָעָה לִבְנֵי עַמֶּך לֹא בַּשָּׁנָה הַזֹּאת וְלֹא בְּכָל הַשָּׁנִים הַבָּאוֹת עָלֵינוּ לְטוֹבָה, אֶלָּא פְּרוֹשׂ עָלֵינוּ בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים סֻכַּת רַחֲמִים וְחַיִּים וְשָׁלוֹם.

 

"וְכֵן יְהִי רָצוֹן, וְנֹאמַר אָמֵן".

 

וכנראה שזה הזמן לברך גם "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש סיבה לחייך. גלעד שליט
צילום: AP
התפילות עזרו?
צילום: רויטרס
מומלצים