שתף קטע נבחר

אלפי מפגינים בטיימס סקוור: "מכרו אותנו". צפו

30 יום למחאה: המונים צעדו מוול סטריט לכיכר המפורסמת בניו יורק במחאה על המדיניות הכלכלית וחמדנות התאגידים הגדולים. שוטרים פיזרו מפגינים בגז מדמיע, 80 נעצרו. התיירים זועמים: "מדוע מפגינים באתרי התיירות ולא במושב הממשל בוושינגטון?"

אחרי 30 יום, המחאה העממית בארצות הברית תופסת תאוצה ומגיעה לתחנה נוספת - אתר התיירות הפופולרי ביותר ב"תפוח הגדול" : אלפי בני אדם צעדו הלילה (יום א') מהרובע הפיננסי של ניו יורק, וול סטריט, לכיוון טיימס סקוור כחלק מגל המחאה העולמי נגד המדיניות הכלכלית וחמדנות התאגידים הגדולים. לפחות 80 מפגינים נעצרו לאחר שהתעמתו פיזית עם כוחות המשטרה, 42 מהם בטיימס סקוור.

 

המחאה החברתית - גרסת ארה"ב:

 

"הבנקים קיבלו תוכנית חילוץ, אבל אותנו מכרו", שרו המוני המפגינים שעמדו מאחורי מחסומים שהוצבו במקום. כוחות המשטרה הרבים שהגיעו למקום, מלווים בחיל פרשים, ניסו להדוף את המפגינים למדרכות באמצעות ירי גז מדמיע וסוסים.

 

"אנחנו עפים מכאן לפני שהולך להיות מאוד מלוכלך", סיפרה סנדי פטרסון, תושבת יוטה שהגיעה להפגין בניו יורק.

 

מחאה מתפשטת. מפגינים בטיימס סקוור (צילום: AP) (צילום: AP)
מחאה מתפשטת. מפגינים בטיימס סקוור(צילום: AP)

 

כמה מפגינים נכנסו לסניף "סיטיבנק" בכיכר ההומה וביקשו לסגור את חשבונות הבנק שלהם. מנהל הסניף ביקש אותם לעזוב את המקום וכשסירבו, נקראה המשטרה ועצרה 24 מפגינים מהם בתוך הבנק. עם זאת, איש מהם לא ניסה לעצור את לקוחות הבנק מלהיכנס פנימה למקום ואיש מהם לא ניסה לשבש את פעילות הבנק.

 

דור העתיד נגד חמדנות התאגידים. אב ובתו מפגינים בטיימס סקוור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דור העתיד נגד חמדנות התאגידים. אב ובתו מפגינים בטיימס סקוור(צילום: AFP)

 

המחאה על הבעיות הכלכליות הקשות, המכוונת נגד חמדנותם של התאגידים הגדולים, התפשטה בימים האחרונים לעשרות ערים בארה"ב ובקנדה, ומשם הגיעה לאסיה ולאירופה.

 

כמה מפגינים נכנסו לסניף הבנק שלהם וביקשו לסגור את חשבונם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כמה מפגינים נכנסו לסניף הבנק שלהם וביקשו לסגור את חשבונם(צילום: רויטרס)

 

משטרת ניו יורק לא איפשרה למפגינים שצבאו על טיימס סקוור להתמקם עם שלטים בכיכר. מיד עם בואם של המפגינים לכיכר המפורסמת, החלו שוטרים לפנות חלק מהכביש בעוד אנשי משטרה אחרים הגיחו מתוך ניידות והחלו לעצור מפגינים במהירות. שני שוטרים נפצעו במהלך פינוי המפגינים ונשלחו לטיפול בבית חולים.

 

סוסים גויסו כדי לפנות מפגינים בכוח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוסים גויסו כדי לפנות מפגינים בכוח(צילום: AFP)

 

לטענת השוטרים, הם הזהירו את המפגינים כמה פעמים וקראו להם להתפזר בטרם פעלו נגדם. מנגד, המפגינים טענו כי אמרו לשוטרים שאין בכוונתם לנקוט באלימות. "אנחנו מפגינים בדרכי שלום. כל העולם צופה בנו עכשיו", הם אמרו.

 

"מפגינים בדרכי שלום" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מפגינים בדרכי שלום"(צילום: AFP)

 

מוקדם יותר התמקדו ההפגנות בדרום מנהטן ליד וול סטריט ובין עשרות העצורים במקום היו גם חמישה מפגינים שנעצרו משום שכיסו את פרצופיהם במסיכות. המפגינים באזור וול סטריט הניפו דגלים, תופפו בתופים ונשאו כרזות בנושא גובה האבטלה והפקרת הציבור האמריקני. "את הבנקים חילצו, אותנו מכרו", צעקו מפגינים.

 

עימותים ליד הקולוסיאום ברומא. המשטרה השתמשה בגז מדמיע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים ליד הקולוסיאום ברומא. המשטרה השתמשה בגז מדמיע(צילום: AFP)

 

תיירים שפקדו את טיימס סקוור הביעו תרעומת על כך שהמפגינים מגיעים להביע את מחאתם במוקדי תיירות ובוול סטריט במקום להפגין בוושינגטון נגד ממשלו של ברק אובמה.

 

מוקדם יותר אתמול צעדו מפגינים רבים המכנים את עצמם "הזועמים" צועדים בערים מרכזיות ברחבי אירופה. על הכוונת: השחיתות, השיטה הקפיטליסטית והקיצוצים העמוקים בתקציבי מדינותיהם - שנהפכו לתו תקן עולמי זה מכבר.

 

סיסמאות ודגלים מימי הקומוניזם בבירת בוסניה סרייבו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סיסמאות ודגלים מימי הקומוניזם בבירת בוסניה סרייבו(צילום: AFP)

 

בבירת פורטוגל, ליסבון, צעדו כ-50 אלף איש נגד דרישות קרן המטבע הבינלאומית וצעקו: "קרן המטבע החוצה!". בפרנקפורט, הבירה הכלכלית של אירופה, מחו כ-5,000 בני אדם מול הבנק האירופי המרכזי. בלונדון, כמה מאות מפגינים צעדו מכנסיית סנט פול לכיוון הבורסה, שנמצאת בסמוך. בבירת בוסניה, סראייבו, מאות פעילים יצאו לרחובות כשבידיהם תמונות של צ'ה גווארה ודגלים קומוניסטיים ישנים, שעליהם נכתב: "מוות לקפיטליזם, חופש לעם".

 

דמות מוכרת שהגיעה לתמוך במפגינים הבריטים הוא מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", ג'וליאן אסאנג', שכעת נלחם בניסיון להסגירו לשבדיה, שם תלויים נגדו חשדות באונס וביצוע מעשים מגונים בשתי נשים.

  

רומא: אלפים הפגינו, מעטים הציתו

למרות כל המחאות הללו, ללא ספק גולת הכותרת של הזירה האירופית היא רומא. המשטרה נערכה להגעתם של לא פחות מ-100 אלף בני אדם ופרסה 1,500 שוטרים ברחובות.

ואכן, עשרות אלפים יצאו למחות נגד המצב הכלכלי בדרישה לצדק חברתי.  

 

עם זאת, ההפגנה הזאת לא דמתה למקבילותיה בישראל בכך שאנשיה לא שמרו על הסדר הציבורי. קבוצה קטנה של מתפרעים יצאה מבין שורות המפגינים הרבים, ניפצה חלונות ראווה של חנויות והציתה מכוניות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק תיירים. טיימס סקוור הומה מפגינים
צילום: AP
מפגינים נהדפו בכוח למדרכות. טיימס סקוור
צילום: AFP
זמן המהפכה. טיימס סקוור
צילום: AFP
הצטרף למפגינים בלונדון. ג'וליאן אסאנג'
צילום: AFP
עשן מעל רומא
צילום: AFP
מומלצים