שתף קטע נבחר

קרב הירושה נפתח: דורון עופר יבקש צו מניעה

המיליארדר יולי עופר הותיר אחריו שתי צוואות. בראשונה חילק את האימפריה העסקית שלו שווה בשווה בין בנו דורון ובתו ליאורה. בשנייה, שנכתבה לאחר שלקה באירוע בריאותי, העביר את כל מניותיו בחברת האחזקות המשפחתית לליאורה בלבד. דורון עופר שכר את שירותיו של עו"ד אלקס הרטמן וצפוי לפתוח בימים הקרובים במאבק משפטי להכרה בצוואה הראשונה

סיפור ירושתו של המיליארדר יולי עופר, שהלך לעולמו בחודש שעבר, הולך ומסתבך: עופר השאיר אחריו שתי צוואות שונות - הראשונה מחלקת בצורה שווה את מניותיו בחברת עופר השקעות בין בנו הצעיר דורון ובתו הבכורה ליאורה, ואילו צוואה שנייה ומאוחרת יותר משאירה את דורון ללא ירושה ומעבירה את כל מניותיו בחברה לליאורה.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי על שתי הצוואות חתום עורך הדין של המשפחה עו"ד צבי אפרת ממשרד גורניצקי. מקורבים לנושא אומרים כי בעריכת הצוואה השנייה, שנערכה לפני כשנה, נכח מלבד אפרת גם רופא שאישר את כשירותו של עופר לחתום על הצוואה, אולם לגרסה זו לא נמסר אישור פורמלי. גורם משפטי העריך, כי אם אכן נכח רופא במקום הרי שהדבר נעשה מתוך הערכה שבבוא היום יגיע הנושא לערכאות משפטיות. שתי הצוואות נערכו בהפרשי זמן של מספר חודשים, כשבין שתי הצוואות לקה יולי עופר באירוע בריאותי חמור. 

 

דורון עופר לא ידע על השינוי בצוואת אביו

דורון עופר שכר את שירותיו של עו"ד אלקס הרטמן בכוונה לפתוח כבר בימים הקרובים במאבק משפטי, שבו ידרוש קרוב לוודאי להכיר בצוואה הראשונה ולא בשנייה. בשלב ראשון צפוי דורון עופר לבקש צו מניעה להעברת מניותיו של יולי עופר בעופר השקעות לידי אחותו ליאורה. לפי מקורבים לנושא, בית המשפט יידרש לבחון כיצד ובאילו נסיבות נערכה הצוואה השנייה. בתוך כך הוגשה בימים האחרונים לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב בקשה למינוי מנהל זמני לעיזבונו של יולי עופר.

 

מקורבים לעניין אמרו ל"כלכליסט" כי ליאורה היתה בסוד העניינים וידעה על השינוי בצוואת האב, אולם לאחיה דורון נודע הדבר רק לאחרונה. לדברי המקורבים, יולי עופר ביקש לתקן עוול שגרם בעבר לבתו, כשהעמיד את אחיה דורון בחזית ניהול עסקיו והעביר לו נכסים רבים עוד בחייו. בשנים האחרונות לחייו של יולי תפסה ליאורה את הפיקוד על עסקיו בהצלחה, מה שהביא בין היתר לשינוי בגישתו על רקע המשבר ביחסיו עם בנו דורון.

 

במרכז ירושתו של יולי עופר עומדות אחזקותיו בגובה 36.7% בחברת עופר השקעות, בעלת השליטה בחברת הקניונים מליסרון ובבנק מזרחי טפחות. עופר השקעות מחזיקה ב־19.7% ממניות בנק מזרחי טפחות, ומשפחת עופר כולה מחזיקה ב־25.44% ממניות הבנק ששוויין 1.4 מיליארד שקל, בצירוף אחזקה ישירה דרך לין אחזקות. אחזקות עופר השקעות במליסרון הן בגובה 71.5% ושוויין 1.6 מיליארד שקל.

 

עד עתה התחלקו האחזקות בעופר השקעות כך שהאב יולי החזיק ב־36.7% מהמניות בעוד ילדיו ליאורה ודורון החזיקו כל אחד ב־15% מהמניות. יתר המניות (33.3%) מוחזקות בידי אייל עופר, בנו של סמי עופר, אחיו של יולי.

 

לפי הצוואה הראשונה יחולקו מניותיו של יולי שווה בשווה בין ילדיו, כך שכל אחד מהם יחזיק ב־33.35% מהמניות, בעוד לפי הצוואה השנייה והמאוחרת יותר תקבל ליאורה עופר את כל מניותיו של אביה בעוד דורון לא יקבל דבר. חלוקה זו תביא את ליאורה לאחזקה של 51.7% בעוד דורון יישאר עם 15% בלבד. 

 

דורון עזב את הניהול וליאורה תפסה את מקומו

לאורך השנים ראה יולי עופר בבנו דורון את מי שעתיד להמשיך ולהוביל את האימפריה העסקית שלו. ככזה קיבל דורון מאביו עוד בחייו נכסים בהיקף משמעותי שאחותו לא זכתה להם, כ־33% מחברת עופר ספנות, שאותם מכר לבן דודו עידן עופר ולגיסו לשעבר אודי אנג'ל. מקורבים למשפחה טוענים כי יולי התקשה להבחין ביכולותיה הניהוליות של בתו ליאורה, שבן זוגה לשעבר אודי אנג'ל עמד בחזית העסקית במהלך שנות נישואיהם. 

 

אך בשנים האחרונות התהפכו היוצרות. ב־2003, סמוך להפרדת עסקיהם של האחים יולי וסמי עופר, פרש דורון עופר מניהול עופר נכסים והתמקד בניהול נדל"ן פרטי. מקורבים למשפחה טענו כבר אז כי העזיבה נערכה על רקע חילוקי דעות בין יולי ובנו, ואף היו שטענו כי יולי כעס על התוצאות העסקיות הבינוניות של בנו שאותן כיסה עבורו והחליט להדיחו מניהול שוטף. מנגד היו שטענו כי דורון הוא שביקש לעזוב כדי לצאת לדרך עצמאית. 

 

על רקע עזיבתו של דורון נטלה ליאורה את המושכות בעסקים המשפחתיים, שעד אז לא שימשה בהם בתפקידי ניהול בכירים. ליאורה נחשבת כמי שביצעה את התפקיד בהצלחה יתרה לעומת אחיה. אחת ההצלחות הגדולות הנזקפות לזכותה היא מליסרון, שתחת ניהולה כסגן יו"ר של אביה הפכה לחברת הקניונים הגדולה בישראל.

 

"יולי נתן במותו לבתו את מה שנתן לבנו בחייו"

במקביל לשינוי העסקי החלה הצטננות ביחסים המשפחתיים בין האב לבנו ובין שני האחים, שלמרות מגוריהם הסמוכים במושב בני ציון מקורבים מספרים כי הם כמעט אינם מדברים זה עם זה. לטענת מקורבים למשפחה, על רקע היחסים הבעייתיים בין השניים נערכה לווייתו של יולי עופר במתכונת מצומצמת וסגורה לתקשורת. 

 

לפני כשנתיים צפו שוב חילוקי הדעות בין בני המשפחה לאחר שדורון התנגד לעסקה שהובילה אחותו לרכישת אחזקות אפריקה ישראל בקניון רמת אביב ובקניון סביונים. מקורבים למשפחה טענו שהתנגדות זו החריפה את המשבר ביחסים בין דורון לאביו, שתמך בעסקה.

 

"ליאורה הקפידה לשתף את אביה במהלכים העסקיים שהובילה ולקבל מראש את תמיכתו, כך שהאופוזיציה שניסה דורון להקים לה נחסמה", אמר מכר המשפחה ל"כלכליסט". ערב מותו של יולי עופר התגלע סכסוך משפחתי נוסף, לאחר שדורון סירב לחתום על מתווה הפרדת הנכסים הפיננסיים והריאליים של עופר השקעות.

 

"יולי בסך הכל נתן במותו לבתו את מה שנתן לבנו בחייו, כך שלא מדובר פה בנישול", אמרו המקורבים לנושא בימים האחרונים. גורמים אחרים הביעו תמיהה על החלטת האב: "יולי וסמי קיבלו החלטה רציונלית לפני עשור על הפרדת נכסים, שמשמעותה היא ניסיון להימנע מסכסוכי ירושה. הם ראו מה קרה למשפחות עשירות אחרות והחליטו שלהם זה לא יקרה. יולי לעומת זאת קיבל החלטה שהמשמעות המיידית שלה היא סכסוך ירושה ונראה שזה היה ברור לו, כנראה היו לו סיבות מאוד טובות מבחינתו לעשות כן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו גולן חזני ונעמה סיקולר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יולי עופר
צילום: סיוון פרג'
מומלצים