שתף קטע נבחר

בגלל המכירה: הוכרז סכסוך עבודה בשופרסל

העובדים דורשים להאריך את ההסכם הקיבוצי כך שיחול גם לאחר החלפת בעלי הרשת, ולקבל מענק מכירה של 10% מהרווחים של אי.די.בי על העסקה. אם דרישותיהם לא ייענו, הם יוכלו בתוך שבועיים לנקוט בצעדים ארגוניים, ואף להשבית את הפעילות ברשת כולה

ההסתדרות הכריזה היום (א') על סכסוך עבודה בשופרסל, בעקבות החלטת אי.די.בי של נוחי דנקנר למכור את הרשת לאנשי העסקים לואי נואי ומתיו ברונפמן.

 

  

לעובדים שתי דרישות עיקריות, ואם לא ייענו הם יוכלו תוך שבועיים לנקוט בצעדים ארגוניים, ואף להשבית את הפעילות ברשת. הדרישה הראשונה היא הכנסת סעיף בהסכם המכירה שלפיו ההסכם הקיבוצי בין העובדים להנהלה יוארך מול הבעלים החדשים, כך שלעובדים תהיה רשת ביטחון, כדבריהם. הדרישה השנייה היא למענק מכירה של כ-10% מהרווח של אי.די.בי מהמכירה לכל אחד מ-12,400 העובדים בחברה.

 

אי.די.בי לא פרסמה עדיין מה הרווח הצפוי לה מעסקת המכירה, אך על פי הערכות הוא יעמוד על מאות מיליוני שקלים. עובדי הקבלן ברשת לא יזכו למענק, שכן הם אינם מאוגדים בהסתדרות.

 

מענקי מכירה הם דבר מקובל במקומות בהם יש ועדי עובדים. כך, לדוגמה, לפני שנה נחתם הסכם בין הנהלת מכתשים אגן, בשליטת כור שגם היא בבעלות דנקנר, לבין ועד העובדים שכאשר תושלם המכירה לכימצ'יינה הסינית יקבלו העובדים הטבות שונות וביניהם קרן רווחה של 36 מיליון שקל. פעמים אחרות, כמו במקרה של הפרטת בזק, קיבלו העובדים אופציות על 4.71% ממניות החברה ובעת העברת הבעלות ב-2010 מקרן איפקס וחיים סבן לשאול אלוביץ' קיבלו העובדים אופציות בשווי של 250 מיליון שקל.

 

למרות רצינות כוונותיהם של העובדים, כרגע לפחות לא נראה כי הם מתכוונים לשבש את העבודה ברשת. הכרזת סכסוך העבודה היא נפוצה במקרים אלו יותר לשם "יראו וייראו" מאשר כוונה אמיתית לממש את הסכסוך. היחסים בין דנקנר ליו"ר הוועד, אריאלה סיסו, נחשבים טובים והשניים אף נפגשו בסוף השבוע בעקבות הודעת המכירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניף שופרסל
צילום: ליאור חלוני
מומלצים