שתף קטע נבחר

תלונות: הפרדה בדרך לכותל, ובאוטובוסים יוצאים

המרכז לפלורליזם יהודי פנה לרב הכותל שיסיר את הגדרות המפרידות בין גברים לנשים לפני הבידוק הביטחוני. כן נטען שסדרנים קוראים להפרדה בתחבורה היוצאת. רב הכותל: "יש כניסות מעורבות פעילות. סדרני התחבורה אינם מטעמנו"

בג"ץ אסר הפרדה במאה שערים, אך האם נערכת הפרדה לא-חוקית בין נשים וגברים באזור הכותל? המרכז לפלורליזם יהודי פנה אל רב הכותל שמואל רבינוביץ' ואל מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב ניסו שחם בטענה כי בכניסה לאתר הקדוש - קודם לבידוק הביטחוני - נערכת הפרדה מגדרית. לטענת המרכז, הזרוע המשפטית של התנועה הרפורמית, מדובר בהפרדה שאינה חוקית שכן מדובר במרחב ציבורי.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

בתנועה הרפורמית אף טענו כי בזמן ששיגרו מכתב בעניין לניצב שחם, התברר שסדרנים מחוץ לרחבת הכותל מודיעים שיש לעלות על האוטובוסים היוצאים מהמקום – גברים מקדימה ונשים מאחור. בלשכת רב הכותל הבהירו כי הסדרנים לא נשלחו מטעם, ובכל מקרה - לטנעת הרפורמים נציב שחם

השיב לפנייתם בעניין זה כי העניין יטופל באופן מיידי.

 

בפנייה הנוגעת להפרדה בכניסה נכתב מטעם המרכז לפלורליזם יהודי: "על-פי תמונות ועדויות שקיבלנו, הוצבה מחיצה היוצרת הפרדה בין נשים וגברים כבר לפי הבדיקה הבטחונית מכיוון שער האשפות, והפרדה זאת ממשיכה עד לרחבת הכותל העליונה", נטען במכתב ששוגר לרב רבינוביץ ולניצב שחם. "הפרדה זאת הינה בלתי חוקית באופן ברור. אין כל הצדקה לקיים הפרדה במעבר ציבורי, הן לפני שטח הכותל המערבי והן במעבר שאחרי הבידוק הבטחוני.

 

"קיומה של הפרדה בין נשים וגברים ברחובותיה של עיר הינה דרישה בלתי חוקית, שיש בה פגיעה בזכות לשוויון ובזכות לכבוד, והיא אף עומדת בסתירה לפסיקת בית המשפט העליון ולהתחייבות שנתנה המדינה בפני בית המשפט".

 

בסוף המכתב, כותבת באת כוחו של המרכז לפורליזם יהודי, עו"ד עינת הורביץ, כי אם לא תבוטל ההפרדה לאלתר ותופסק פעולת הסדרנים הנמצאים במקום - תפנה לבית המשפט.

 

"הכותל - לא מקום לצחצוח לשונות"

מלשכת רב הכותל נמסר כי לאתר הקדוש ארבע כניסות - שלוש מעורבות ואחת נפרדת. "נוכח הצרכים הביטחוניים

בבדיקות מקיפות בכניסה אל רחבת הכותל המערבי משתרך בימי חג ומועד תור ארוך של באים בשער היחיד שבהפרדה, ואשר על כן מוארכת מחיצת ההפרדה. דבר זה נהוג שנים רבות. כל מי שחפץ להיכנס בצורה שאינה מופרדת, עומדים לפניו שלושה פתחים אחרים - ובעומס נפתח שער מעורב נוסף.

   

הרב שמואל רבינוביץ הוסיף: "בכותל המערבי, הבית של כל יהודי, אין איש בא על סיפוקו - לא קנאי ירושלים ולא לוחמי השוויון. אלה גם אלה מתבקשים להותיר מחוץ לרחבת הכותל את מחלוקותיהם, ולהיכנס בענווה ובתחושת שותפות אל הרחבה החוסה בצל הכותל העתיק. הכותל המערבי אינו מקום להכרזות ולצחצוח לשונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המרכז הרפורמי לדת ומדינה
ההפרדה בכניסה לכותל
צילום: המרכז הרפורמי לדת ומדינה
מומלצים