שתף קטע נבחר

בג"ץ: לא תהיה הפרדה מגדרית במאה שערים

השופטים מתחו ביקורת על כך שהחלטה קודמת של בג"ץ לא נאכפה, והביעו חשש כי מגמת ההקצנה הולכת ומחריפה. מפקד מחוז ירושלים, ניסו שחם: "אמנם מדובר בכמה עשרות מטרים של הפרדה, אך המראה מזעזע. בשנה הבאה זה לא יהיה"

בג"ץ קבע בצהריים (יום א') כי לא תתאפשר עוד הקמת גדרות, מתיחת בדי יוטה או הצבת סדרנים פרטיים כדי לאכוף הפרדה בין גברים לנשים בשכונת מאה שערים בירושלים. עוד נקבע כי ימונה איש קשר בין המשטרה לתושבים, שירכז תלונות שיופנו בעניין.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

השופטים - נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, אשר גרוניס וחנן מלצר, קבעו כי ההפרדה המגדרית פוגעת גם בתושבי השכונה עצמה, והסבירו כי מדובר בתהליך של השתלטות פוגענית מצד מעטים כלפי רבים בשכונה, כלשונם.

 

לדברי השופטים, אין זו הפעם הראשונה שהנושא מגיע לבג"ץ - ו"זהו מצב שאינו תקין ולא עולה בקנה אחד עם ההתחייבוּת שניתנה לבית המשפט". טענת השופטים מתייחסת להחלטת בג"ץ מאשתקד בעניין זה, שהורתה למשטרה לאכוף את החוק ולמנוע את ההפרדה בשכונה.

 

ההפרדה בין גברים לנשים במאה שערים בולטת בימי חג הסוכות מאחר שחלק מהתושבים אינם רואים בעין יפה את הגעתן של נשים מחוץ לשכונה כדי לצפות בחגיגות "שמחת בית השואבה", שמתקיימות בימות חול המועד.

 

המרחב הציבורי - של כולם

במהלך הדיון אמרה נציגת הפרקליטות כי "המצב לא אידיאלי, אך זהו תהליך - ואנו מתקדמים משנה לשנה". על כך העירה ביניש: "נראה שיש רק מגמה של הקצנה. זה התחיל באוטובוסים, המשיך בסופרמרקטים - ועכשיו הגיע לרחובות. לא נראה שהכיוון הוא למיתון, אלא להפך. גם הקהילה החרדית סובלת מההפרדה ומהביריונות שמשתלטת על השכונה".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, אמר בדיון כי ההפרדה אינה שאיפת כל הציבור החרדי, או אפילו העדה החרדית - אלא יוזמת כמה מאות קיצונים. "אני הייתי במאה שערים, ואני מודה שזה אכן נראה

נורא ומזעזע", אמר, אך הוסיף: "ובכל זאת, צריך לקחת הכל בפרופורציות. מדובר בכמה עשרות מטרים בלבד, ואני מבטיח שבשנה הבאה נראה מראות פחות קשים מאלו".

 

נציג העותרים, עו"ד אביעד הכהן, טען בדיון כי המדינה נמנעת מלאכוף את החוק במאה שערים.

 

חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה, שעמדה מאחורי העתירה הוסיפה: "זהו תהליך ארוך של מאבק למען ציבור הנשים בישראל ולמען הדמוקרטיה, אסור לנו לתת לקיצוניים להשתלט על המרחב הציבורי, שאמור להיות שייך לכולנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים