שתף קטע נבחר

האסירים עברו למצרים, חמאס חוגג: הנייה סימן 'וי'

בעזה הובאה תזמורת צבאית לקבל את פני האסירים המשוחררים, בסמוך לכלא עופר הניפו מאות פלסטינים דגלי אש"ף ופלסטין וגם במזרח ירושלים חוגגים המונים את שחרור המחבלים. הרחוב הערבי-פלסטיני מציג: תמונות הניצחון

כמעט חמש שנים וחצי אחרי שנחטף, נפרד החייל הישראלי החטוף מרצועת עזה ויצא לחופשי, אך בתנועה האיסלאמית מבקשים להדגיש כל הזמן: "אנחנו המנצחים הגדולים של עסקת השחרור": החייל החטוף גלעד שליט הועבר היום (יום ג') לידי ישראל משבי חמאס, ועוד לפני שחרורו פתחו ברחוב הערבי-פלסטיני בחגיגות ניצחון גדולות. בעזה נצפה מנהיג תנועת חמאס, איסמעיל הנייה, כשהוא מסמן "וי" בשתי ידיו. רגע לפני שמאות האסירים הפלסטינים מגיעים לעזה, הכינה התנועה האיסלאמית מראש תזמורת צבאית שתלווה את החגיגות הגדולות.  

 

 

במקביל, רשת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" דיווחה כי אוטובוסים שנשאו את האסירים הביטחוניים הפלסטינים הגיעו לשטח מצרים.

 

שחרור שליט - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

בסמוך לכלא עופר התכנסו מאות פלסטינים לחגוג את שחרור האסירים והניפו בידיהם את דגלי אש"ף וחמאס. ליד הכלא שבו רוכזו אסירים ביטחוניים הניפו החוגגים דגלי פלסטין ודגלים ירוקים של חמאס, התנועה שיחד עם שלושה ארגונים אחרים חטפה את שליט. הם השמיעו קריאות בעד האסירים, רבים מהם רוצחים של ממש עם דם על הידיים.

 

מכוניות חגו בעיר עם דגלי פלסטין. חוגגים בעיסאוויה, מזרח ירושלים (צילום: גור דותן) (צילום: גור דותן)
מכוניות חגו בעיר עם דגלי פלסטין. חוגגים בעיסאוויה, מזרח ירושלים(צילום: גור דותן)

 

בעיסאוויה במזרח ירושלים התאספו הבוקר תושבים בכניסה לכפר, בהמתנה לבואם של שני מחבלים ששוחררו בעסקת שליט. כוחות מג"ב נמצאים בקרבת מקום ושומרים על הסדר. בתוך הכפר נראו מכוניות נוסעות עם דגלי פלסטין לאות שמחה.

 

ההתפתחויות האחרונות בעסקת שליט:

  • הטלוויזיה המצרית פרסמה תמונות ראשונות של גלעד
  • האסירים הועברו לידי הצלב האדום, חלקם כבר הגיעו לעזה
  • משפחת שליט, נתניהו, ברק וגנץ מחכים בבסיס תל נוף
  • המסוק שיטיס את גלעד לתל נוף נחת בקיבוץ ניר יצחק
  • טורקיה אישרה: נקלוט אסירים פלסטינים

 

בשעת בוקר מוקדמת הגיע לאזור כלי רכב ובו אנשי משפחות האסירים חאלד מיחסן וסאמר מוסטפה, שניהם תושבי עיסאוויה. בני המשפחות נראו נרגשים, ואחיינו של מיחסן, מוחמד, עמד עם חולצה שעליה התנוססה תמונתו של חאלד. הוא דמע, וסיפר כי ב-22 שנות חייו מעולם לא ראה את דודו חופשי. חאלד נכלא ב-1986. "הוא לא יחזור לטרור, זה נגמר", טען

מוחמד, "אנחנו רוצים לחיות בשלום, וחאלד רוצה רק לחזור לאשתו ולילדים שלו ולחיות איתם".

 

התזמורת כבר מוכנה לקבל את פני האסירים. הנייה בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
התזמורת כבר מוכנה לקבל את פני האסירים. הנייה בעזה(צילום: AP)

 

במקביל, המוני בני אדם הגיעו במשאיות למעבר ביתונייא ביחד עם רמקולים גדולים שהשמיעו שירים לאומניים. כלי תקשורת רבים מסקרים את החגיגות בביתונייא.

 

מוקדם יותר הודיע חמאס כי העביר את גלעד שליט לידי מצרים, ולפי רשת BBC ואתרים המזוהים עם הארגון הפלסטיני, נציג ישראלי כבר פגש אותו. במקביל, מאות האסירים הפלסטינים הועברו לידי הצלב האדום. משפחת שליט נחתה בבסיס תל נוף, שם תתאחד עם הבן גלעד אחר כמעט חמש שנים וחצי. 

  

כלי התקשורת של החמאס אישרו כי החייל גלעד שליט כבר אינו בשליטת אנשי הזרוע הצבאית והועבר לשליטת קציני הביטחון המצריים. על פי הדיווחים, בתום זיהוי קצר הוא הועבר לבדיקות רפואיות של נציגי הצלב האדום.

 

לפי רשת BBC, נציג ישראלי היה נוכח במהלך העברת גלעד לידי מצרים. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי מצרים הודיעה לישראל: "גלעד שליט בידינו". לפי הטלוויזיה המצרית, שליט נמצא באולם קבלת הפנים במעבר הגבול במצרים יחד עם ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי. הוא לבוש מדים ונמצא עמו מתורגמן.

 

מבצע "בית השואבה" יצא לדרך הלילה עם שחרור 477 האסירים הפלסטינים מבתי הכלא והעברתם למעבר כרם שלום ולמחנה עופר שליד ירושלים. במסגרת ההסכם, בעוד כחודשיים ישוחררו 550 אסירים נוספים שאותם תבחר ישראל.

אמנה מונא, מי שפיתתה את הנער אופיר רחום, התחבקה עם השוטרים המצרים החמושים לפני עלייתה לאוטובוס של הצלב האדום בדרכה לשטח מצרים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, רועי קייס, אליאור לוי ורענן בן-צור

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנצח הגדול של העסקה? איסמעיל הנייה בעזה
צילום: AP
מחכים למחבלים. עיסאוויה
צילום: גור דותן
יוצא לחופש. תמונה ראשונה של שליט
מומלצים