שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הסוף הטוב: גלעד שליט חזר הביתה ונופף לאלפים

במצפה הילה חיכו לרגע הזה מאז קיץ 2006: לאחר טיסה שנייה ביסעור, שב גלעד בשיירה וזכה לקבלת פנים נרגשת. הוא נראה נפעם ושם את היד על לבו. ביישוב יצרו תושבים ופעילים שרשרת אנושית: "כמה טוב שבאת הביתה". אלפים מחאו כפיים ובכו

חמש שנים וארבעה חודשים חיכו במצפה הילה לרגע הזה - והערב זה קרה. אחרי 1,941 יום בשבי, ראיון מטריד במצרים, שתי טיסות במסוק וחיבוקים עם בכירי המדינה - וגם עם משפחתו - גלעד שליט חזר הערב (יום ג') הביתה, למצפה הילה. הוא זכה לקבלת פנים נרגשת במיוחד, כשאלפים מריעים לו, ונראה נפעם. ברכב בדרך הביתה הוא שם את היד על לבו. כעבור דקות ספורות הוא יצא מהמכונית, נופף להמונים - ופתח את דלת משפחת שליט.

 

 

 
בדרך הביתה. גלעד והאב נועם במצפה הילה (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה) (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)
בדרך הביתה. גלעד והאב נועם במצפה הילה(צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)
 

שליט, שישב לצד טייסי היסעור, שוחח עם טייס המסוק וניסה לזהות יישובים בעת שהמסוק עובר מעליהם. לאחר פחות משעה באוויר ואחרי שהמסוק חג מעל היישוב ומעל בית שליט, גלעד והמשפחה נחתו ליד מצפה הילה. בהמשך עשתה המשפחה המאוחדת והמאושרת את דרכה ליישוב כחלק משיירה, בליווי אופנוענים, ניידות משטרה צבאית ובעיקר אלפי תושבים מריעים.

 

תושבי מצפה הילה, יחד עם מאות פעילים, יצרו לפני בואו שרשרת אנושית לאורך הכביש, כשהם נושאים פרחים, דגלי ישראל ושלטים עליהם כתוב: "כמה טוב שבאת הביתה". אלפים הריעו לו ושרו: "הבאנו שלום עליכם", אחרים תקעו בשופר ופתחו בקבוקי שמפניה, ורבים הזילו דמעות ביום המאושר ביותר בתולדות היישוב הקטן.

 

החייל החטוף, ששוחרר הבוקר מהשבי, התעלף במהלך טיסת המסוק הראשונה מגבול עזה לבסיס תל נוף, אך אחרי סדרת בדיקות רפואיות מקיפות, הוחלט לא לאשפזו בבית חולים, אלא להטיסו שוב, לביתו בצפון. טייסת היסעורים "מובילי הלילה" הטיסו אותו לביתו, וגלעד נראה מאושש וחזק, יחסית לשעות הבוקר.

 

שוב בנופי הצפון, שוב ביחד. גלעד ונועם שליט (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה) (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)
שוב בנופי הצפון, שוב ביחד. גלעד ונועם שליט(צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)

 

"אנחנו מחזירים את גלעד בחזרה הביתה", אמר טייס היסעור, שהנחית את שליט בתל נוף, שם תועד מתחבק בהתרגשות עם אביו נועם, כשראש הממשלה נתניהו משקיף מרחוק. גלעד חזר למצפה הילה ביחד עם בני משפחתו, איתם התאחד אחרי יותר מחמש שנים.

 

התושבים התכנסו בכיכר הסמוכה לשער היישוב לקראת חזרת משפחת שליט, כשהיא סוף-סוף בהרכב מלא. הרחוב בו מתגוררת המשפחה נחסם על ידי המשטרה, מחשש שהקהל יפרוץ לעבר הבית כדי לראות את גלעד. "אנחנו נהיה כאן כל זמן שנצטרך", אמר מפקד מחוז צפון, ניצב רוני עטיה. "כל זמן שהמשפחה והיישוב יבקשו מאיתנו לחסום את הכניסה לבית, נעשה זאת".

 

"התחושה היא של התרגשות אדירה, המילים קטנות מדי מכדי לתאר זאת", אמר אייל רז, בן דודו של גלעד שליט, על התמונות שהגיעו מהמפגש המשפחתי בתל נוף. "הכל מסתכם בסופו של דבר בתמונה של גלעד מחייך, מדבר בטלפון עם אמא שלו או מתחבק עם אבא". רז אמר כי עדיין לא דיבר עם דודיו על הפגישה המרגשת: "אנחנו נותנים להם את הספייס שלהם, מחכים שיחזרו לכאן ושיתאוששו. כשיזמינו אותנו נבוא".

 

המסוק בדרך למצפה הילה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
המסוק בדרך למצפה הילה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בן הדוד תיאר את הרגעים הראשונים אחרי שראה את התמונות ואת הראיון האכזרי בטלוויזיה המצרית: "כולנו ראינו שהוא הולך, ראינו שהוא עונה תשובות חדות וברורות בראיון בלתי אפשרי. ניסו להתקיל אותו, אבל ראו שהוא חושב לפני שהוא עונה כדי לא ליפול במלכודות. זה מאד מרגש וחשוב שהוא נותר צלול ואני מאמין שבתוך זמן קצר הוא יוכל לחזור לעצמו".

 

הנחיתה בצפון. גלעד שוב בבית (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
הנחיתה בצפון. גלעד שוב בבית(צילום: חגי אהרון)

 

רז הישווה בין גלעד של לפני החטיפה, לבין זה ששוחרר מהשבי: "אני זוכר אותו פחות רזה". הוא הודה למתווך דוד מידן ולראש הממשלה בנימין נתניהו, "על ההחלטה המנהיגותית שלקח. אנחנו מאוד מתרגשים ומחכים לגלעד שכבר יגיע ויחזור לחיים".

 

היום השמח בתולדות היישוב. במצפה הילה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
היום השמח בתולדות היישוב. במצפה הילה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

פרס לגלעד: חזרת אלינו, ואנחנו חזרנו לעצמנו

נשיא המדינה שמעון פרס ברך את גלעד שליט לרגל שובו ארצה מהשבי. "אנו מלווים אותך בהתרגשות, בעיניים דומעות, בלב גואה", אמר פרס. "ראינו אותך חיוור אך זקוף קומה, וקומתנו זקופה יחד איתך. חזרת אלינו, ואנו חזרנו אל עצמנו. ילדי ישראל וחיילי צה"ל טועמים עתה יחד איתך טעמה של חירות. טעמה של מולדת".

 

השיירה הצוהלת, בדרך למצפה הילה (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
השיירה הצוהלת, בדרך למצפה הילה(צילום: יהונתן צור)

 

בקטעי הווידאו שפורסמו עד כה נראה גלעד רזה מאוד, חיוור, חלש ומעט לא יציב בהליכתו. הוא נשען על המעקה כאשר ירד במדרגות. צוות של חיל הרפואה בתוך בסיס תל נוף בדק גם את הפציעה שספג במהלך חטיפתו באמצעות ציוד רפואי מתקדם. למרות ששליט סיפר קודם לכן כי התעדכן בחדשות מכלי תקשורת שונים, בצה"ל עדכנו אותו בכל זאת לגבי זהות העומדים בראשות הממשלה והצבא.

 

"ראיתי את גלעד והוא במצב טוב, יותר ממה שחששנו", אמר צבי שליט, סבו של החייל החטוף, לערוץ 10. "הוא שאל מה שלום סבתא, דיבר מאוד בשקט, הוא אמר שהוא עייף והוא רוצה לישון".

 

מוקדם יותר, אחרי בוקר מורט עצבים, התאחד שליט עם משפחתו בתל-נוף. גלעד נכנס לישראל דרך מעבר כרם שלום. במקביל להעברתו פרסמה הטלוויזיה המצרית תמונות ראשונות שלו מלווה באנשי חמאס, ולאחר מכן גם שידרה ראיון שבו סיפר מעט על תקופת שביו. שליט סיפר כי נודע לו על העסקה לפני שבוע, אך הודה כי חש בהתקדמות כבר לפני כחודש. הוא אמר כי היה בבידוד בשבי, אך התעדכן בחדשות בטלוויזיה וברדיו, וידע על המאמצים לשחרורו.

 

כששליט פגש בתל נוף את נתניהו ואת הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הוא הצדיע להם. נתניהו חיבק אותו, ואמר לו: "שלום גלעד, ברוך שובך למדינת ישראל. כמה טוב שבאת הביתה". הרמטכ"ל אמר לשליט: "אתה גיבור, אני גאה בך".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, בועז פיילר ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוב בבית. גלעד שליט במצפה הילה
צילום: חטיבת דובר המשטרה
צילום: יהונתן צור
גלעד מנופף לאלפים
צילום: יהונתן צור
החגיגות ביישוב הצפוני
צילום: בועז פיילר
השיירה המאושרת
צילום: יהונתן צור, עידו בקר
גלעד, אביבה ונועם ביחד - אחרי 1,941 יום
צילום: לע"מ
מומלצים