שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון,לע"מ

מודים אנחנו לך: תפילת הודיה לשובו של גלעד

"גלעד בן אביבה" הוזכר עד היום בתפילות לשחרורו של החייל החטוף. היום מחבר הרב חיים אמסלם תפילת הודיה עם שובו של גלעד שליט הביתה, "כדי שלא לנהוג ככפויי טובה"

התפילות על גלעד שליט נמשכות גם לאחר שחרורו: יו"ר תנועת "עם שלם", ח"כ הרב חיים אמסלם, חיבר תפילת הודיה מיוחדת בעקבות שחרור החייל החטוף משבי חמאס, ובה גם בקשה ל-ה' כי יוסיף להיענות לתחינות עם ישראל גם בנושאים לאומיים אחרים. לדבריו, חלק מעניינה של תפילה הוא בהודאה לאחר שהתקבלה, כדי שלא לנהוג ככפויי טובה.

 

 

גלעד שליט  שב הביתה:

 

"ריבונו של עולם, אבינו אב הרחמן", כתב הרב אמסלם, "מודים אנחנו לך על ששמעת זעקת רבים, תפילתם של בניך די בכל אתר ואתר למען החייל גלעד בן אביבה שליט, והוצאת אותו משביו הארוך והקשה, וקראת לאסיר דרור, ונתקיים בו הפסוק 'להוציא ממסגר אסיר', ובימי חג הסוכות שימחת אותו ואת כל עמך בית ישראל והרננת את לבם.

 

"אנא, ריבונו של עולם, כשם שפקדת וזכרת לטובה את גלעד שליט ומשפחתו ושמחת לבם ומלאת את שאלתם, כן ה' אלהינו ואלהי אבותינו תשמע ותפקוד ותזכור זיכרוננו וזיכרון כל עמך בית ישראל, וזיכרון ירושלים עיר קודשך לפליטה לטובה לחן ולחסד ולרחמים, לחיים טובים ולשלום, ויקוים בנו הפסוק 'ופדויי ה' ישובון ובאו ציון ברינה, ושמחת עולם על ראשם. ששון ושמחה ישיגו ונסו יגון ואנחה".

 

"להודות על החצי המלא"

בשיחה עם ynet אמר הרב אמסלם כי העם בישראל ליווה את שליט בדרכו אל החופש ברגשות מעורבים, בגלל המחיר הכבד ששילמה ישראל בעסקה לשחרורו, ודווקא בגלל זה יש מקום להודות ל-ה' על החצי המלא של הכוס, הצלת החייל. לדבריו, המהלך הביא שמחה גדולה מאוד, שהעם זקוק לה - ובמיוחד בחג הסוכות - ונתן רוח גבית ועידוד לאלה הנדרשים למסור את נפשם למען כלל ישראל.

 

בתשובה לשאלה האם עסקת שליט תואמת את ההלכה, ציטט הרב אמסלם מפסיקת הרמב"ם על פדיון שבויים,

בה הוא מדגיש את מעלתה הגדולה של מצווה זו, והוסיף כי "אנו מאמינים בהחלטת הממשלה, שהתקבלה אחרי התייעצות עם גורמים רבים – רבניים ואחרים". עוד אמר: "אחרי שהיא בוצעה צריך לשים הכול בצד, ולהיות מאוחדים בשמחה ובהודיה ל-ה' על הצלתו של גלעד".

 

אמסלם סיפר כי לקראת ליל הושענא רבה שיצוין הלילה, בו נהוג להרבות בלימוד תורה, התבקש להכין שיעור על "צדק חברתי לאור ההלכה", אך ברגע האחרון בחר להחליף את הנושא ל"פדיון שבויים". לדבריו, הדיון יהיה עקרוני ולא יעסוק בעסקה הספציפית שבוצעה היום, מתוך הערכה כי ישראל תידרש בקרוב לקבוע כללים וקווים אדומים למשאים-ומתנים דומים עתידיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"וקראת לאסיר דרור". גלעד עם הוריו
צילום: לע"מ
הרב חיים אמסלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים