שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  לילה ראשון בבית: גלעד שליט יוצא לחיים חדשים
  הבן החטוף חזר למצפה הילה ועכשיו מתחיל מאבקו לשוב לחיים נורמליים. בארוחה המשפחתית הראשונה הוא אכל שניצל, צ'יפס ופסטה. הפעילים נותנים לו שקט, אחרי ההתרגשות: "שיואו, זה באמת הוא!". לשגריר הצרפתי אמר גלעד: "לא נתנו לי לראות תוכניות פוליטיות, אבל כן סרטי טבע וטור דה פראנס"

  המשפחה סביב שולחן אחד, בפעם הראשונה עם גלעד. בפעם הראשונה אחרי חמש שנים וכמעט ארבעה חודשים. חמשת בני משפחת שליט ישבו אמש (יום ג') לארוחת ערב משותפת, בתום היום הדרמטי לישראל כולה. משפחה אחת ממצפה הילה תנסה לחזור לחיים רגילים, אחרי ההתרגשות מקבלת הבן ההמום, שחזר משבי חמאס במצב טוב יחסית.

   

  גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

  כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

   

  היום ההיסטורי: גלעד חזר הביתה. כתבתו של ניר (שוקו) כהן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בני המשפחה - אביבה, נועם, יואל וחברתו יערה - הכינו מאכלים שגלעד אוהב, שניצל, צ'יפס ופסטה. האחות הדס לא נשארה בבית, וחברי המשפחה סיפרו כי שמעו שגלעד - שנראה כחוש ותשוש ביום המתיש - אכל בתיאבון רב.

   

  גלעד חזר הביתה: הכותרות האחרונות

   

  שופרות ושמפניות: גלעד שליט מגיע לביתו במצפה הילה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מלבד המשפחה הגרעינית, האדם הכמעט-יחיד שהורשה להיכנס לבית שהפך למוקד התעניינות עולמי הוא הפסיכולוג מטעם הצבא, שילווה את גלעד שליט וקרוביו ככל שיידרש. כך יהיה כנראה גם בחג ובסוף השבוע. בבית ביקר גם השגריר הצרפתי, שהביא מכתב מרגש מהנשיא ניקולא סרקוזי. בשיחה עם גלעד סיפר לו החייל ששוחרר אחרי 1,941 יום במרתף חשוך בעזה כי במהלך השבי צפה בתוכניות טבע וספורט, וגם בטור דה פראנס.

   

  גלעד שוב בבית: נחיתת המסוק ליד מצפה הילה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שליט עבר בדיקות רפואיות על ידי בכירי חיל הרפואה, שבסיומן הם הופתעו לגלות על מצבו הטוב יחסית. "ידעתי שתופתעו ממצבי", הוא אמר להם. סימנים בידו ובחלק נוסף בגופו העידו על הפציעה שספג בעת החטיפה. למרות שרזה מאוד, מצבו התזונתי נראה משביע רצון.

   

  נועם שליט: "חווינו לידה מחדש של בן"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לגלעד נקבעו בדיקות אורטופדיות ובדיקות שיניים בימים הקרובים והחל מאמש רופאה מחיל הרפואה ומומחה להלם קרב ישהו בסמוך למצפה הילה על מנת להעניק לו מענה ראשוני מהיר, אם יזדקק לו. הליווי הצמוד יימשך בשבועות הקרובים, ולאחר שחרורו יועבר שליט לאחריות אגף השיקום במשרד הביטחון.

   

  ליד הטייס. גלעד במסוק היסעור

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שליט ראה את ההמונים שהמתינו לו מהמסוק שחג מעל מצפה פעמיים וגם מכלי הרכב שבו הוסע מהמנחת המאולתר ביישוב אל ביתו. כאשר נסע בין ההמונים הייתה ידו מונחת על לבו, ואילו כאשר יצא מהרכב הניף אותן כמעין מחוות ברכה.

   

  הראיון חסר החמלה לטלוויזיה המצרית: "התגעגעתי"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נועם שליט יצא לאחר כשעה להמונים שהמתינו בחוץ, בירך והודה לפעילים. הוא תיאר את היום מורט העצבים, את ארוחת הערב המשפחתית וביקש לאפשר למשפחה להמשיך בשגרה. לעיתונאים אמר שליט האב כי "גלעד סיפר שבשנים הראשונות היו תנאים קשים, אבל בשנים האחרונות היחס כלפיו השתפר".

   

  "לראות אותו זה מספיק"

  אחד הפעילים הבולטים שליווה את המשפחה בשנים האחרונות הוא אוהד כנר, שסיפר על ההתרגשות בעת ששליט ירד מהרכב. "תפסתי את הלב - שיואו, זה באמת הוא. פשוט לא האמנתי למראה עיני, זו הייתה התרגשות עצומה. לא יכולתי עוד לדבר איתו, לא הייתה לי הזדמנות, אבל לראות אותו זה מספיק".

   

  חיבוק של אבא. נועם וגלעד (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  חיבוק של אבא. נועם וגלעד(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

   

  זמן קצר לאחר שסיים נועם שליט את דבריו כינס שמשון ליבמן, שהוביל בשנים האחרונות את מטה המאבק, את הפעילים הצעירים במועדון במצפה הילה. הם חגגו את שובו של גלעד עם בקבוקי שמפניה וממתקים ופרקו את אשר על לבם במעין שיחת סיכום של שנות המאבק. רבים מהם הקדישו לכך לילות כימים.

   

  פתחו את השמפניות. זמן לחגיגות במצפה הילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  פתחו את השמפניות. זמן לחגיגות במצפה הילה(צילום: רויטרס)

   

  גם שעות ארוכות לאחר שבני המשפחה נכנסו הביתה, המשיכו ההמונים לגדוש את הרחבה הסמוכה לרחוב. רבים מהם צעדו קילומטרים ברגל ממעיליא הסמוכה, לאחר שלא נמצא להם מקום חניה בתוך מצפה הילה. גם בשעות הלילה המשיכו מבקרים להגיע אולם המשטרה מונעת מהם להיכנס לרחוב בו מתגוררת המשפחה - שיישאר סגור לפחות שבוע, כך החליטה המשטרה.

   

  הצעדים האחרונים לפני הבית. גלעד שליט במצפה הילה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  הצעדים האחרונים לפני הבית. גלעד שליט במצפה הילה(צילום: דובר צה"ל)

   

  בשיחה עם השגריר הצרפתי, כריסטוף ביגו, נחשפו פרטים חדשים מהתנאים הקשים בשבי, ומהשיפור באותם תנאים בשנים האחרונות. "גלעד אמר לי שהוא ראה תוכניות ספורט בטלוויזיה במהלך השבי", אמר ביגו, שביקר בבית משפחת שליט. כנער שליט עקב באדיקות אחרי תחרות האופניים, והוא ידוע גם כחובב NBA.

   

  הוזמן לארמון האליזה, וגם לטור דה פראנס

  השגריר ביגו אמר כי ביקש שהפגישה לא תהיה ארוכה, "משום שלא רציתי לגרוע מזמנו עם המשפחה. גלעד הוא אדם בעל מודעות רבה. הוא אמר לי שבהיותו בשבי אסור היה לו לראות בטלוויזיה ערוצים פוליטיים ותכנים אחרים, אבל היה יכול לצפות בערוצי ספורט ובתוכניות טבע. הוא סיפר לי גם שראה את הטור דה פראנס". ביגו הזמין את גלעד להתארח הן בארמון האליזה והן בתחרות האופניים: "הוא יהיה אורח הכבוד בטור הבא, אם ירצה לבוא בקיץ עם משפחתו".

   

  אבו מרזוק מאחורי שליט. אולץ להתראיין (צילום: AP) (צילום: AP)
  אבו מרזוק מאחורי שליט. אולץ להתראיין(צילום: AP)

   

  ממשלת צרפת ליוותה את שליט, המחזיק גם בדרכון צרפתי, מאז חטיפתו לפני

  1,941 ימים. השגריר הצרפתי פיתח בשנים האחרונות קשר אישי וחם עם המשפחה. "זו אושר רב ותענוג גדול להיות חלק מאירוע כל כך מיוחד", סיפר על ההגעה לבית שליט במצפה הילה, כשהמשפחה שוב מאוחדת. "התרגשתי מאוד, אמרתי לו שצרפת כולה תומכת ומתרגשת והודעתי לו שהוא מוזמן לבקר ברגע שיהיה לו כוח. הוא תמיד מוזמן לבוא ולחגוג איתנו".

   

  ביגו הבטיח כי "אגיע לבית שליט שוב לשיחה יותר נינוחה. אני בטוח שיש לו עוד הרבה סיפורים לספר, אבל קודם כל צריך שיחזור לחייו הקודמים והנורמליים". לדברי השגריר, מצבו של גלעד טוב בהרבה ממה שציפה.


  פורסם לראשונה 18/10/2011 23:31

   

  בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המאבק מתחיל מחדש. גלעד שליט בבית
  צילום: דובר צה"ל
  אב ובן, שוב בחד
  צילום: גיל נחושתן
  חיוך של אמא
  צילום: לע"מ
  ההתרגשות עצומה". הפעילים
  צילום: מוטי קמחי
  כמה טוב שבאת הביתה, כמה טוב לראות אותך שוב
  צילום: AP
  מומלצים