שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

יצא מהבור החשוך: איך הוחזק גלעד שליט?

האבא נועם חשף: בתחילה תנאי השבי היו קשים, אבל בשנים האחרונות היחס השתפר. פציעות קלות מרסיסים לא טופלו, הוא סובל ממחסור באור שמש. בטלוויזיה וברדיו הוא שמע בעיקר ערבית. הערכה: כבר יודע שחבריו נהרגו כשנחטף

איך בדיוק הוחזק גלעד שליט ומה מצבו? אחרי שנכנס לחדרו בבית שבמצפה הילה, אפשר לשרטט תמונה ראשונית על שעבר עליו. בדיקות רפואיות ראשוניות עולה שמצבו הכללי תקין, טוב מהצפוי. "ציפיתי שתופתעו ממצבי הטוב", הוא אמר לרופאים הצבאיים שבדקו אותו. גם מצבו התזונתי סביר.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

 

סדרת הבדיקות שעבר שליט בבסיס חיל האוויר בתל נוף כללו צילומי שיניים, אולטראסאונד וצילומי רנטגן. לא היו ממצאים חריגים וגם מצבו התזונתי הוגדר "בשליטה". שליט לא נשאל ולא סיפר עדיין לגורמי הצבא על תנאי כליאתו או נסיבות חטיפתו, אך נראה שעם משפחתו הוא חלק לפחות כמה פרטים. ההערכה היא כי בגלל שהיה חשוף לתקשורת הוא כבר יודע שחבריו לטנק - סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר - נהרגו כשנחטף.

 

גלעד חזר הביתה: הכותרות האחרונות

 

"גלעד מרגיש טוב. הוא סובל ממספר פציעות קלות שסחב אותן עקב חוסר טיפול מתאים, פציעות של רסיסים וכן השלכות של חוסר באור השמש", אמר האב נועם לעיתונאים. הוא יצא מהבית במצפה הילה אחרי קבלת הפנים הסוערת ושכרון החושים.

 

"בגדול הוא מספר שבשנים הראשונות היו תנאים קשים אבל בשנים האחרונות היחס השתפר", הוסיף נועם שליט. "הוא יצא מאיזשהו בור חשוך, או איזשהו מרתף חשוך, ויוצא להמולה כזו".

 

בבוקר דיבר גלעד עצמו בראיון הכפוי לטלוויזיה המצרית על נסיבות החזקתו בשבי. "הייתי בבידוד, אבל ראיתי כמה אנשים. חייתי עם כמה אנשים", סיפר באנגלית למראיינת שהירה אמין. הוא הוסיף כי צפה בטלוויזיה והקשיב לרדיו, ו"ידעתי כל הזמן שהמשפחה שלי והרבה אנשים בישראל עושים כל מה שאפשר כדי לשחרר אותי". לדברי אביו מאוחר יותר, "לגלעד הייתה אפשרות לשמוע רדיו וגם לראות טלוויזיה בהגבלות, בעיקר תחנות ערביות".

 

גלעד שליט חוזר לבית, אחרי 1,941 יום בבור או מרתף (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גלעד שליט חוזר לבית, אחרי 1,941 יום בבור או מרתף(צילום: דובר צה"ל)

 

בראיון גלעד אמר ש"בסך הכל לא ראיתי בני אדם במשך הרבה זמן. כמובן שהתגעגעתי למשפחה שלי, והתגעגעתי סתם לצאת, לפגוש אנשים, לדבר עם אנשים, לראות, לעשות דברים. לא כל היום לשבת ולעשות את אותם דברים".

 

שוב בנופי הצפון, שוב ביחד. גלעד ונועם שליט (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
שוב בנופי הצפון, שוב ביחד. גלעד ונועם שליט(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 

שוביו, הוא ציין בראיון, הודיעו לו על שחרורו עוד לפני שבוע, "אבל הרגשתי את זה בחודש האחרון". לדבריו, הוא חשש כי המגעים ישתבשו ו"אני יכול למצוא את עצמי במצב הזה עוד הרבה שנים". במערכת הביטחון הדגישו כי הראיון של שליט בטלוויזיה המצרית לא היה בהסכמה, בתיאום או בידיעה ישראלית.

 

שליט עם הרמטכ"ל, נתניהו וברק במחנה תל נוף (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שליט עם הרמטכ"ל, נתניהו וברק במחנה תל נוף(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

שליט עבר בדיקות רפואיות על ידי סא"ל ד"ר הדר היל מחיל הרפואה וראש מחלקת בריאות הנפש אל"מ איל פרוכטר, שבסיומן הם הופתעו לגלות על מצבו הטוב יחסית. סימנים בידו ובחלק נוסף בגופו העידו על הפציעה שספג בעת החטיפה. מצבו התזונתי נראה משביע רצון. במחנה אמיתי, הסמוך למעבר הגבול כרם שלום, הוא זכה לתזונה ראשונה בשטח ישראל - כיבוד קל שכלל בננה, ושתייה.

 

לגלעד נקבעו בדיקות אורטופדיות ובדיקות שיניים בימים הקרובים והחל מהערב רופאה מחיל הרפואה ומומחה להלם קרב ישהו בסמוך למצפה הילה על מנת להעניק לו מענה ראשוני מהיר, אם יזדקק לו. הליווי הצמוד יימשך בשבועות הקרובים, ולאחר שחרורו יועבר שליט לאחריות אגף השיקום במשרד הביטחון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד יורד מהמסוק
צילום: חטיבת דובר המשטרה
נועם שליט. "היחס לגלעד השתפר"
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: רויטרס
צופים במסוק של גלעד
צילום: רויטרס
צילום: AFP
החגיגות במצפה הילה
צילום: AFP
מומלצים