שתף קטע נבחר

נועם שליט: "חווינו לידה מחדש של בן"

משפחת שליט שוב מאוחדת, ושוב במצפה הילה. לתקשורת אמר האב כי גלעד סובל מכמה פגיעות קלות: "קשה לו להיחשף לציבור הרחב. הלוואי שגלעד יחזור לחיים הרגילים"

הוא חיכה לבנו מאז קיץ 2006, לא הפסיק להיאבק לרגע והיום זכה לרגע הכל-כך מאושר - גלעד פתח את דלת הבית וחזר למצפה הילה. נועם שליט, שהתאחד עם בנו גלעד שליט בתל-נוף וטס עימו לבית במצפה הילה, אמר לתקשורת כי "אנחנו מסייימים מסע ארוך ומתיש, שהחל ב-2006 והסתיים באוקטובר 2011". הוא מסר כי בנו סובל מכמה פגיעות, אמר כי גלעד סיפר שהיחס של שוביו אליו השתפר עם השנים והדגיש: "היום חווינו לידה מחדש של בן".

 

 

"גלעד חזר הביתה", אמר נועם את המלים שכה רצה להגיד במשך חמש שנים וארבעה חודשים. "הוא חזר הביתה אחרי מאבק קשה וארוך, מאבק בטחנות רוח. אבל בסופו של דבר הצלחנו להחזיר אותו הביתה. הוא חזר, ירד במדרגות ונכנס בדלת ממנה יצא לפני 1,941 יום".

 

 
גלעד חזר הביתה: הכתבות האחרונות

צפו: גלעד במסוק, נועם מחבק "בוא לאמא"

המצרית מתגוננת: לא ידעתי שהראיון כפוי

 

לדברי האב, גלעד מרגיש טוב וסובל מכמה פציעות קלות: "הוא סחב אותן בגלל אי טיפול מתאים - פציעות של רסיסים וכן השלכות של חוסר באור שמש". נועם שליט אמר כי גלעד "שמח להיות בבית", אך הבהיר כי "בשל הבידוד קשה לו להיחשף לאנשים, הוא לא תקשר עם אנשים בשפתו. הוא יעבור תהליך של שיקום ואני מקווה שהתהליך הזה יהיה מהיר כמה שיותר ואנחנו מקווים שהוא יוכל לחזור לחיים הרגילים".

 

היחס לגלעד השתפר עם השנים

שליט האב הודה לתומכים הרבים, לקהל שהתאסף במצפה הילה, לפעילים, לגורמי הצבא והמשטרה, לאנשי בסיס חיל האוויר בתל-נוף וגם לטייס מסוק היסעור, שהסכים לבצע שני יעפים מעל היישוב. הוא הודה גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון אהוד ברק, "ולכל מי שהיה שותף להחלטה הקשה הזו. אני חייב להגיד שגם לנו העסקה הזו לא קלה ואנחנו בהחלט מזדהים עם המשפחות השכולות, מולן עמדנו בבג"ץ, ומבינים את כאבן ואת המחיר שהם משלמים עבור החירות של גלעד".

 

נועם שליט ביקש מהתקשורת לעזור לגלעד ולמשפחה לשוב ל"חיים נורמליים", ותיאר את הפגישה הראשונה בין האב לבן: "כשפגשתי את גלעד לא אמרתי לו הרבה. רק חיבקתי ואתו ואם אני זוכר נכון אמרתי לו 'ברוך הבא' ונתתי לו חיבוק חזק, כמו שאביבה והאחים שלו עשו". על המפגש המרגש עם אמא, אמר: "היה חיבוק וכל מה שקשור לזה".

 

"אני בטוח שגלעד מופתע מההמולה הזו ובטוח שהוא מעריך את התמיכה הרחבה", אמר האבא. גלעד סיפר לו, כמו בראיון המטריד עם הטלוויזיה המצרית, כי היתה לו אפשרות לשמוע רדיו ולראות טלוויזיה, בעיקר תחנות ערביות.

 

בנוגע לתנאי השבי, אמר שליט האב כי "גלעד סיפר שבשנים הראשונות היו תנאים קשים, אבל בשנים האחרונות היחס כלפיו השתפר. אנחנו נשמע אותו, אנחנו לא יכולים לספר יותר פרטים".

 

ברגשי ידידות, סרקוזי

זמן קצר לאחר דבריו של נועם שליט, הגיע לבית המשפחה כריסטוף ביגו, שגריר צרפת בישראל. השגריר נשא בידו מכתב מהנשיא ניקולא סרקוזי. "אני רוצה להצדיע לאומץ הלב שגילית בתקופה הקשה שעברה עליך ולהביע בפניך את האושר וההתרגשות שחשים עכשיו כולנו. כל אזרחי צרפת שמחים יחד איתי לדעת שאתה חוזר הביתה למצפה הילה", כתב לו סרקוזי.  

 

גלעד ונועם שליט בדרך הביתה, סוף-סוף ביחד (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה) (צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)
גלעד ונועם שליט בדרך הביתה, סוף-סוף ביחד(צילום: באדיבות חטיבת דובר המשטרה)

 

הנשיא הצרפתי איחל לשליט חזרה נעימה לביתו, הזמין אותו לארמון האליזה וחתם "ברגשי ידידות, סרקוזי". לאחר קריאת המכתב המרגש, אמר השגריר הצרפתי כי רצה להביע אישית ובשם הנשיא סרקוזי את "שמחתנו הגדולה על הרגע ההיסטורי הזה". לדברי השגריר, מצבו של גלעד טוב בהרבה ממה שציפה.  

 

השגריר הצרפתי ביגו, במצפה הילה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
השגריר הצרפתי ביגו, במצפה הילה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

משפחת שליט, לראשונה בהרכב מלא זה חמש שנים וארבעה חודשים, זכתה ביישוב הצפוני הקטן לקבלת פנים הראויה למאורע היסטורי. אלפים הריעו לגלעד, כמה תקעו בשופר ופתחו בקבוקי שמפניה, ורבים הזילו דמעות ביום המאושר ביותר בתולדות מצפה הילה.

 

גלעד סוף סוף בבית - הכתבות האחרונות:

 • כמה טוב שבאת הביתה: ההורים מחבקים את גלעד
 • גלעד: הייתה לי טלוויזיה, ידעתי שהעם עושה הכל
 • ר"מ בריטניה קמרון: "מעריץ את האומץ של גלעד"

   

  שליט, ששוחרר משבי חמאס אחרי 1,941 יום, הגיע למצפה הילה בטיסת המסוק השנייה שלו היום. הוא ישב ליד טייס היסעור וניסה לזהות יישובים בעת שהמסוק עובר מעליהם. אחרי הנחיתה עשתה המשפחה המאושרת את דרכה ליישוב כחלק משיירה, בליווי אופנוענים, ניידות משטרה צבאית ובעיקר אלפי אזרחים חוגגים. גלעד עצמו התרגש מאוד ושם את היד על לבו. לאחר יציאתו מהמכונית, נופף להמונים.

   

  תושבי מצפה הילה, יחד עם מאות פעילים, יצרו לפני בואו של גלעד שרשרת אנושית לאורך הכביש, כשהם נושאים פרחים, דגלי ישראל ושלטים עליהם כתוב: "כמה טוב שבאת הביתה". אלפים הריעו לו ושרו: "הבאנו שלום עליכם".

   

  גלעד התעלף במהלך טיסת המסוק הראשונה מגבול עזה לבסיס תל נוף, אך אחרי סדרת בדיקות רפואיות מקיפות, הוחלט לא לאשפזו בבית חולים, אלא להטיסו שוב, לביתו בצפון.


  מוקדם יותר, אחרי בוקר מורט עצבים, התאחד שליט עם משפחתו בתל-נוף. גלעד נכנס לישראל דרך מעבר כרם שלום. במקביל להעברתו פרסמה הטלוויזיה המצרית תמונות ראשונות שלו מלווה באנשי חמאס, ולאחר מכן גם שידרה ראיון שבו סיפר מעט על תקופת שביו. שליט סיפר כי נודע לו על העסקה לפני שבוע, אך הודה כי חש בהתקדמות כבר לפני כחודש. הוא אמר כי היה בבידוד בשבי, אך התעדכן בחדשות בטלוויזיה וברדיו, וידע על המאמצים לשחרורו.

   

  Read this article in English

   


 •  

  בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלעד במצפה הילה
  צילום: חטיבת דובר המשטרה
  נועם שליט מדגיש: "גלעד שוב בבית"
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  המשפחה המאוחדת
  צילום: לע"מ
  חיבוק בין אב לבן
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  מומלצים