שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נועם שליט: "גלעד עבר דברים קשים בשבי"

בשיחה עם עיתונאים מחוץ לבית במצפה הילה, סיפר האב על מאמצי בנו לחזור לחיי שגרה ודחה את טענות חמאס על כך שלא עונה בשבי. "מציע לא להאמין לכל מה שחמאס אומר"

"אני מציע לא להאמין לכל מה שחמאס אומר, גלעד עבר דברים קשים בשבי". כך אמר הערב (יום ה') אביו נועם שליט בשיחה עם עיתונאים שערך מחוץ לבית המשפחה במצפה הילה. האב דחה גם את דברי חמאס על תנאי החזקתו של בנו ועל כך שלא עונה בשבי, וסיפר על תנאי התאקלמותו. לאחר מכן החלו ביישוב חגיגת הקפות, בה משתתפים גם יואל שליט וחברתו יערה וינלקר.ynet העביר בשידור חי את דבריו של נועם שליט ואת חגיגת ההקפות במצפה הילה.

  

"גלעד סך הכל מרגיש טוב", פתח נועם שליט את דבריו, "נמצא בטיפול ומעקב. הוא התחיל לצאת מהבית, הוא רוצה לצאת מהבית, משחק פינגפונג, נפגש עם חברים ואוכל בתיאבון".

 

 

לדברי האב, בנו עדיין לא ישן באופן מסודר, אבל מצליח להירדם. "הוא צריך את הזמן שלו להסתגל, אחרי תקופה ארוכה של כמעט 2,000 ימים בבידוד ללא אור שמש. הוא סובל מהיעדר אור שמש. מקווים שהוא יסתגל במהירות. אני מבין שיש רצון רב לצלם אותו, אבל צריך סבלנות, הוא לא יכול לפגוש כמות כזו של אנשים בבת אחת". הוא סיפר כי גלעד משוחח עם שאר בני המשפחה ומשתף אותם בתחושותיו.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

כשנשאל אם הוא מופתע ממצבו של גלעד השיב נועם שליט:  "אני לא יודע איך אני הייתי שורד תקופה כזו ארוכה בבידוד בשבי, אבל יחסית לתקופה הזו, לסיוט הזה, לסבל שהוא עבר, הוא נראה במצב טוב".

 

עוד סיפר שליט האב כי בנו היה מודע לפעילות צה"ל במבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. "הוא היה ער לזה והיה בקרבה ראשונה לאירועים ולכל הרעש של המלחמה". הוא הוסיף: "אני מניח שזה לא פיקניק להיות בבניין, כשמעליך טסים מטוסי קרב שמפציצים כל דבר שזז". לאחר סיום מסיבת העיתונאים, פצחו עשרות בריקודים בחגיגת הקפות שמחת תורה במצפה הילה. גם יואל שליט וחברתו יערה וינקלר הגיעו ושרו "ושבו בנים לגבולם".  בהמשך דבריו ציין כי לגלעד היה מכשיר רדיו ולעיתים הצליח להאזין לתחנות ישראליות.

 

"ושבו בנים לגבולם". יואל שליט רוקד בהקפות  (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
"ושבו בנים לגבולם". יואל שליט רוקד בהקפות (צילום: אבישג שאר ישוב)

 

מנסה לחזור לשגרה. גלעד מטייל מחוץ לביתו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מנסה לחזור לשגרה. גלעד מטייל מחוץ לביתו(צילום: מוטי קמחי)
 

מוקדם יותר היום, יומיים לאחר השלמת השלב הראשון בעסקה לשחרורו של גלעד, חשפו הפלסטינים פרטים חדשים על תקופת החזקתו בשבי. בין היתר, מתוארות שעותיו הראשונות לאחר אירוע החטיפה, השאלות איתן התמודד וזהות האנשים שהחזיקו בו. לדבריהם, שליט לא עונה ותנאיו בשבי נשמרו באדיקות, כיוון שערכו לישראל היה ידוע. "כליאתו של שליט דרשה נהלים ברורים ומורכבים, בנוסף לסבלנות ומחויבות לכללים ביטחוניים", הבהירו בוועדות ההתנגדות, ארגון שהיה שותף לחטיפה.

 

על פי מזכ"ל ועדות ההתנגדות, זוהיר קייסי, לעיתון "אל-חיאת", הראשון לתחקר את שליט בשבי היה מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, עמאד חמאד, ששאל את שליט לשמו, אזרחותו, דתו ותפקידו הצבאי. לדברי קייסי, שליט היה מפוחד, אך ענה במהירות על השאלות. חמאד עצמו נהרג לאחר מתקפת הטרור בדרום, בפעולת צה"ל בה חוסלה כל הנהגת ועדות ההתנגדות העממית.

 

מטייל בחג. גלעד רוכב על אופניו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מטייל בחג. גלעד רוכב על אופניו(צילום: אביהו שפירא)
 

שעות ספורות לאחר החטיפה נמסר שליט, בהסכמת שוביו, לגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, בין היתר בשל יכולתה לשמור עליו במקום סודי. באשר לתנאיו בשבי, אמר קייסי כי "הוא הוחזק בתנאים טובים והומניים, יותר טובים מהתנאים שבהם ישראל מחזיקה את האסירים שלנו. הוא צפה בטלוויזיה ושמע רדיו, ושמרנו באדיקות על מצבו הרפואי הפיזי ועל מצבו הנפשי".

 

קייסי דחה בתקיפות את הטענות כי שליט עונה בשבי, והדגיש כי נעשה מאמץ לשמור על מצבו כדי לקבל תמורתו מספר רב של אסירים. לדבריו, פציעתו היתה קלה וטופלה באופן שהביא להחלמתו המלאה. "כליאתו של שליט דרשה נהלים ברורים ומורכבים, בנוסף לסבלנות ומחויבות לכללים ביטחוניים, כדי למנוע מישראל, מסוכנים בשטח וכן ממנגנוני מודיעין זרים להשיג כל מידע עליו או

לאתרו".

 

מיד לאחר החטיפה, על פי קייסי, העבירו מספר מדינות ערביות מסרים לחוטפים, בהם דרשו מהם לשחררו "ללא תמורה, כדי שלא נשלם על כך מחיר גבוה, ואת הריסתה של רצועת עזה". הוא הוסיף כי הפלגים דחו את הדרישה ואת האיומים. "ישראל ניסתה ללחוץ עלינו בהריגת מספר רב של פעילים בעקבות חטיפתו, אך ההתנגדות והעם הפלסטיני עמדו איתן".

 

בינתיים, בני משפחת שליט ובראשם גלעד ממשיכים במאמציהם לשוב לשגרה יחסית. אתמול בבוקר נצפה שליט כשהוא יוצא לסיור ראשון לאחר השבי עם אמו אביבה. גלעד לבש חולצה שחורה, חבש כובע מצחייה עם סמל החטיבה, משקפי שמש ועל פניו חיוך. היום ניצל גלעד את מזג האוויר לרכיבה קצרה על אופניים בליווי נציג צה"ל. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא להאמין לחמאס. נועם שליט במצפה הילה
צילום: אבישג שאר-ישוב
סוף סוף בבית
צילום: AP
הסב צבי בא לבקר את נכדו
צילום: אביהו שפירא
נועם שליט מקבל את בנו בבסיס תל נוף
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים