שתף קטע נבחר

רעש בעוצמה 7.2 זעזע את טורקיה: "אלף הרוגים"

רעידת האדמה אירעה במזרח המדינה, בסמוך לגבול עם איראן. שיבושים רבים בקווי החשמל והטלפון. "ההרס כאן גדול. אנו זקוקים לעזרה, זקוקים לרופאים", אמר ראש עיר שנפגעה ברעש

"יש הרוגים רבים. כמה בניינים קרסו, ההרס כאן גדול. אנו זקוקים לעזרה, אנו זקוקים לרופאים": 500 עד 1,000 בני אדם נהרגו ברעידת אדמה עזה, בעוצמה של 7.2 דרגות בסולם ריכטר, שפקדה היום (יום א') את מזרח טורקיה. כך העריך המכון הגיאופיזי של טורקיה.

 

עוד בערוץ החדשות :

חשד: רב-סרן ניהל כנופיית סמים בגבול הדרומי

השופט חשין בכה: "רוצה לחבק שוב את שניאור"

רופרט מהישרדות ירוץ לתפקיד מושל אינדיאנה

כשאיראן מריחה ואקום: על נסיגת ארה"ב מעיראק 

 

 

המכון הגיאופיזי האמריקני מסר כי הרעש אירע בשעה 12:41 שעון ישראל. בעקבות הרעש, נמסר כי ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן עושה את דרכו לאזור הרעש.

 

אתר החדשות של העיתון הטורקי "מילייט" דיווח על כמה בתים שהתמוטטו ברעידת האדמה החזקה ועל הפסקות חשמל ושיבושים ברשת הטלפון.

 

האדמה רעשה, הקירות רעדו ותכולת החדר קרסה. צפו

 

עוד דווח כי הרעידה הורגשה גם בערים אחרות בסביבה וכי רעשי משנה ממשיכים לפקוד את האזור. "בניין בן 7 קומות קרס, יש לכודים מתחת להריסות", דווח ב"מילייט".

 

צפו בנזקי הרעש בטורקיה

 

המכון הגיאופיזי האמריקני הוסיף כי מרכז הרעש אירע בעומק 7.2 קילומטרים בכפר טבנלי במחוז ואן, הנמצא סמוך לגבול עם איראן. באזור זה מתגוררים מאות אלפי תושבים. רשתות הטלוויזיה הטורקיות שידרו תמונות רבות של תושבים יוצאים בריצה לרחובות כשהם אחוזי אימה, בשעה שאנשי כוחות החילוץ וההצלה נאבקים כדי לחלץ אנשים שנלכדו בהריסות.

 

נזק רב לרכוש

 

"שני בניינים התמוטטו בוואן ורשת הטלפון קרסה בשל הפניקה", אמר בקיר קאיה, ראש העיר ואן, לרשת הטלוויזיה NTV. "איננו יכולים לאמוד לפי שעה את הנזק שנגרם ברעש". ארגון הסהר האדום הטורקי דיווח על 25 בניינים שקרסו ברעש בעיר ארג'יש  וכי אנשיו חילצו כמה אנשים שנלכדו בין ההריסות. במקביל, סגן ראש ממשלת טורקיה מסר כי לפחות 45 בניינים קרסו ברעש במזחר המדינה

 

כוחות החילוץ נאבקים לחלץ אנשים שנלכדו בהריסות (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות החילוץ נאבקים לחלץ אנשים שנלכדו בהריסות(צילום: AP)

 

ממשרדו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נמסר כי הרעש בוואן הורגש בעוצמה חזקה וכי יש אבידות בנפש ונזק נגרם לרכוש. עוד נמסר כי ארדואן יגיע בעצמו לבקר באזור הרעש. 

 


היקף הפגיעה מרעידת האדמה של כ-7 בסולם ריכטר

היקף הפגיעה מרעידת האדמה של כ-7 בסולם ריכטר
רעידת אדמה האיטי, לפי אמדן סן פרנסיסקו צפון טורקיה, 1999 פגיעה עתידית בישראל: להערכת התאחדות הקבלנים פגיעה עתידית בישראל: ישראל, להערכת מומחים מהטכניון
מספר ההרוגים כ-200 אלף 67 18 אלף, כולל נעדרים 7,800 אין לדעת. בין כמה עשרות לאלפים
מספר הפצועים לפחות 200 אלף 3,757 44 אלף 41 אלף אין לדעת. בין מאות לרבבות
מספר חסרי הבית יותר ממיליון 12 אלף 600 אלף 150-200 אלף אין לדעת. בין רבבות למאות אלפים

 

רעידות אדמה אינן מקרה נדיר בטורקיה. בשנה שעברה נהרגו 57 בני אדם ברעידת אדמה חזקה שפקדה את מחוז אלאזיג שבמזרח המדינה האיסלאמית. מוקד הרעש היה כ-43 קילומטרים מערבית לעיירה בינגול, בעוצמה של כ-6 דרגות בסולם ריכטר. לפחות 60 בני אדם נפצעו ברעש.

 

לא מקרה נדיר בטורקיה. הרעש בוואן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא מקרה נדיר בטורקיה. הרעש בוואן(צילום: רויטרס)

 

הרעש פגע בכמה יישובים, ובמיוחד בכפרים בסיורט, אוקולר, יוקארי-קנטלי וקייאלי. מדובר בכפרים קטנים שמרבית הבתים בהם בנויים מאבן או מבוץ. הרעש הורגש גם במחוזות הסמוכים טונצ'לי, בינגול ודיארבקיר.

 

באוגוסט 1999 פקדה רעידת אדמה רבת עוצמה באיזמוט שבמחוז קוג'אלי, בצפון-מערב חלקה האסיאתי של טורקיה. הרעש הגיע לעוצמה של 7.4 דרגות בסולם ריכטר והתפשט לרדיוס של כ-150 קילומטרים, עד לאיסטנבול.

מיצרי הבוספורוס רעדו גם הם ועוררו גלי צונאמי אימתניים. בעקבות הרעש, פרצו גם שריפות קטלניות.

 

הרעש בטורקיה הרג כ-18 אלף איש (כולל 17,480 גופות שאותרו ו-505 שהוכרזו כנעדרים). 44 אלף איש נפצעו וכ-600 אלף איש נותרו ללא בית, ונאלצו לבלות את החורף במחנות אוהלים, בקור וברעב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיבושים רבים בהפסקת החשמל. הריסות הרעש בוואן
צילום: רויטרס
יפנה לבקשת עזרה? ארדואן
צילום: gettyimages
כסאות בית הקפה התהפכו ברעש
התושבים רצו לרחובות אחוזי אימה
צילום: AP
מומלצים