שתף קטע נבחר

ליברמן: כל מי שיחליף את אבו מאזן יהיה עדיף

שר החוץ פתח שוב במתקפה על נשיא הרשות, ותיאר אותו כמנהיג הפלסטיני הכי גרוע שישראל יכולה לבקש לעצמה. "הוא מאיים לפרוש? זה לא איום, זו ברכה. הלוואי שיעשה זאת"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר בצהריים (יום ב') כי אם יש מכשול מיידי בדרך למשא ומתן עם הפלסטינים שאפשר להסיר, זהו נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. ליברמן גם בטוח שאבו מאזן הוא המנהיג הגרוע ביותר שישראל יכולה למצוא את עצמה מולו.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"הוא מאיים שיעביר את המפתחות? זה לא איום, זו ברכה, והלוואי שיעשה זאת סוף-סוף", אמר ליברמן על אבו מאזן בתדרוך לכתבים במשרד החוץ. "מי שלא יבוא במקומו יהיה טוב יותר. כרגע ברור שהוא עוסק רק באג'נדה הפרטית שלו". ליברמן אמר כי מה שחשוב לאבו מאזן הוא רק מקומו בהיסטוריה, והצורך שלו לבלות את שארית ימיו בשגשוג וברווחה. "הוא ראה את קדאפי, את בן-עלי ואת מובארק, והוא חושב קודם על עצמו. זה אנושי מאוד, אבל זה לא עוזר להגיע להסדר".

 

"הוא רוצה להיזכר בהיסטוריה כמי שהקים מדינה פלסטינית והגיע לפיוס בתוך הפלסטינים", אמר ליברמן, והוסיף: "השאלה

הבסיסית היא מה יקרה אם הפלסטינים יקבלו עצמאות - מי ייתן לנו ערבויות שלא נראה קסאמים מקלקיליה על רעננה, כפר סבא והרצליה? היום אין לי ספק שברגע שאנחנו לא מקבלים אחריות ביטחונית, בתוך שנה נראה קסאמים על גוש דן, ואני יכול להגיד את זה בוודאות של 200%".

 

ליברמן האשים כי הפלסטינים קיבלו כמובנות מאליהן מחוות שביצעה ממשלת בנימין נתניהו כמו ההכרה במתווה שתי המדינות, הקפאת הבנייה בהתנחלויות והסרת מחסומים שביצעה. לדבריו, במקום זאת הפלסטינים "ביקשו עוד" וביצעו פעולות חד-צדדיות נגד ישראל. ליברמן תקף לאחרונה בחריפות את אבו מאזן על רקע היוזמה שהוביל באו"ם להכרה במדינה פלסטינית. הוא אף עזב בהפגנתיות את אולם העצרת הכללית של האו"ם בחודש שעבר בשעה שאבו מאזן נאם, ולאחר מכן הגדיר את נאומו אנטישמי

 

"ועדה לעסקאות שבויים? אין טעם"

שר החוץ טען כי המהלך הפלסטיני באו"ם תקוע, וכי הפלסטינים אינם בשלים למדינה משלהם: "היוזמה הפלסטינית

נעצרה, לפחות בינתיים. בין מה שקרה לכל התיאורים שהיו לפני זה יש פער עצום. היום לפלסטינים אין את מספר המדינות הדרוש בשביל להעביר החלטה במועצת הביטחון. איך הם ינהלו מדינה עצמאית אם כבר שלוש שנים שהם לא מצליחים לקיים בחירות?".

 

בהתייחס לעסקת שליט, סירב ליברמן להרחיב על הסיבות להתנגדות שהביע, אך ציין כי באופן כללי הוא לא בעד עסקאות שבויים. "מעצם ההצבעה שלי ברור מה עמדתי בעניין הזה. באופן עקרוני ובלי שום קשר לעסקת שליט, אמרתי לא פעם גם בעבר, שאנחנו צריכים לשחרר את החיילים שלנו ולא להחליף". הוא ציין כי אין טעם בהקמת ועדה שתדון במתווים לעסקאות חילופי שבויים עתידיות. "ועדות הן בריחה מאחריות. ממשלה נבחרת על מנת למשול וזה פר אקסלנס מדיניות של ממשלה. זה לא בחירת מנכ"ל לחברה ממשלתית, זה נטו מדיניות. לכן אני נגד ועדות וקריטריונים".

 

עוד הוסיף שר החוץ כי אחרי המתקפה שגרירות ישראל בקהיר, מחפש משרד החוץ בניין חלופי לשגרירות וחשף וכי מתנהלים מגעים עם המצרים בנוגע להחזרת השגריר, יצחק לבנון, לקהיר. "אנחנו נמצאים בקשר עם שלטונות מצרים ומנסים להגיע להסדר שיאפשר את פתיחת השגרירות, חזרת השגריר, הקונסול והדיפלומטים. ברור שהמצב שם מורכב, הם גם נמצאים לפני בחירות".

 

Read this article in English

 

ליברמן התייחס גם למשא ומתן המתנהל לשחרורו של הישראלי-אמריקני אילן גרפל, החשוד בריגול ומוחזר במעצר מאז חודש יוני. "אני יכול רק לקוות שייצא לחופשי כמה שיותר מהר. ברור לכולם שהוא לא מרגל, לא סוכן מוסד ולא CIA. עצם זה שהוא נמצא במעצר מאוד לא נוח לנו", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ליברמן. "אבו מאזן חושב על עצמו"
צילום: גור דותן
מומלצים