שתף קטע נבחר

מתח"בדים להציג: חרדים - ומתגייסים בגלוי

תופעה חדשה צצה במגזר החרדי: גיוס לכתחילה, בצורה גלויה ויזומה. חסידות חב"ד ערכה יריד שבו הציגו צה"ל והמשטרה מסלולי שירות לחרדים - ויצחק טסלר סבור כי המגזר נענה בשמחה מטעמים כלכליים ואידיאולוגיים כאחד

עד כה נכנסה חב"ד למחנות צה"ל, אך כעת נכנס צה"ל לחסידות חב"ד. ואם זה נשמע מוזר - הייתם צריכים לראות איך זה נראה, כאשר דוכנים של חֵילות צה"ל השונים נפרסו היום (ג') בכפר חב"ד, במה שנראה בעיניי (ולא רק), כאירוע מהפכני בתולדות הציבור החרדי.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

"אגודת חסידי חב"ד" ערכה אירוע רשמי, שבו הוצע לצעירים להתגייס לצבא. באופן לא מפתיע, בהודעה שפורסמה באתר הרשמי של החסידות, לא הוזכרה במילה סוגיית הגיוס - והאירוע הוגדר כ"יום עיון כלכלי". רק באתר הלא-רשמי, "חב"ד און ליין", פורסם כי חלקו האחרון של האירוע כולל את "הצגת כל התוכניות המשלבות לימודים, ניסיון תעסוקתי ושכר בתוכניות צה"ל לאברכים (גם לבעלי פטור)".

 

גם החרדים מבינים שעדיף להתגייס. היריד בכפר חב"ד (צילום: צבי טסלר) (צילום: צבי טסלר)
גם החרדים מבינים שעדיף להתגייס. היריד בכפר חב"ד(צילום: צבי טסלר)

 

למי שתוהים מדוע נדרשת סודיות שכזו, חובה להזכיר כי לאחרונה הותקפה תנועת חב"ד בתקשורת החרדית, בעקבות פרסומים על גיוס אפשרי של צעירי החסידות לצבא. ב-1 באוגוסט פורסמה בעיתון "המודיע" מודעה מטעם "ישיבות תומכי תמימים חב"ד ליובאוויטש", שבה נכתב: "בתגובה לפרסום בעיתונות הכללית, שיש בו משום חילול שם חסידות חב"ד, היננו להודיע כי מעולם לא ניהלנו משא ומתן, ולא הבענו כל הסכמה חלילה וחס, לגיוסם של בני ישיבה".

 

גיוס זה עניין כלכלי

אלא שמודעות לחוד ומציאות לחוד. גם אני בוגר מוסדות החינוך של חב"ד, ובמילניום הקודם נאלצתי

להתמודד עם השאלה האם להתגייס לצבא, ללמוד בכולל - או אולי ללכת לקב"ן כדי לקבל פרופיל 21 "על סעיף נפשי", אקט הפוטר באופן פרמננטי משירות צבאי, בסדיר ובמילואים. למען הסר ספק, כותב שורות אלו הוא עשב שוטה שהתגייס לשירות צבאי מלא, ועדיין משרת במילואים, אלא שרוב בני המחזור שלי בחרו במסלול שונה במקצת.

 

בתום שש שנות לימודים בישיבות חב"ד (מגיל 14 ועד גיל 20), נהוג בחסידות ללמוד שנה בחצרו של הרבי מליובאוויטש, בקריית קודש ניו-יורק, תיבנה ותכונן. אם בעבר אישר הצבא לחב"דניקים לצאת מהארץ בקלות יחסית, הרי שבעקבות הסתלקותו של הרבי והתרופפות הקשרים בין חב"ד לשלטונות הצבא, בין היתר בגלל צעירים ש"שכחו" לחזור לארץ לאחר שנה בארצות הברית - הפכה השגת האישורים לקשה יותר.

 

 

חב"ד היו הראשונים להתעורר ולהכניס את צה"ל בדלת הקדמית (צילום: צבי טסלר) (צילום: צבי טסלר)
חב"ד היו הראשונים להתעורר ולהכניס את צה"ל בדלת הקדמית(צילום: צבי טסלר)

 

תוסיפו לכך את הקיצוץ בקצבאות הילדים, העלייה ביוקר המחיה, והרצון של רבים מהצעירים החרדים לתרום למדינה, להשתלב בשוק העבודה ולצאת ממעגל העוני - ותבינו מדוע יותר ויותר חרדים, כולל מחב"ד, מתגייסים לשירות צבאי במסגרות שונות, בין השאר במסגרת פרויקט שח"ר שנוסד ב-2007.

 

עכשיו תורם של הרבנים

במקביל, בשל התעקשות הצבא שלא לאפשר נסיעה לחצר הרבי באופן סיטונאי, לא מעט מחסידי חב"ד הצעירים הם, כפי שנכתב במודעה, "בעלי פטור", כלומר פטורים משירות צבא, לאחר ש"שכנעו" את הקב"ן שהם סובלים מבעיות נפשיות חמורות שמונעות מהם להתגייס. אלא שכעת רבים מבינים שהתחמקות משירות צבאי היתה טעות, והם רוצים לשרת בצבא במסגרת שירות צבאי מלא, או לפחות בשירות מקוצר המכונה "שלב ב'", או בשירות אזרחי.

 

עדיף על קב"ן. דוכן של הצבא ביריד (צילום: צבי טסלר) (צילום: צבי טסלר)
עדיף על קב"ן. דוכן של הצבא ביריד(צילום: צבי טסלר)

 

מעבר לרצון לתרום למדינה, גילו הנשואים שבין המיועדים לשירות, שהם זכאים למשכורת צבאית הגבוהה

קצת גבוהה משכר מינימום, ומזכה בשלל הטבות כספיות במהלך השירות ולאחריו. וכמובן, גם מאפשרת להשתלב בקלות יתירה בשוק העבודה שעדיין מעדיף במופגן יוצאי צבא, על פני משתמטים.

 

כעת נותר לראות את התגובה הפבלובית של התקשורת והעסקנים החרדים, שכמובן יתקפו את חב"ד. במקביל, צריך להעריץ את הרבנים והמנהיגים של החסידות, שמשכילים להתמודד באומץ עם המציאות המשתנה. צריך גם לקוות שהח"כים החרדים יתחילו להפנים, כי לאור העובדה שעד שנת 2030 יהיה רוב דתי-חרדי בארץ - הם חייבים לא רק להגן על עולם הישיבות, אלא גם לשכנע את הרבנים הבכירים לעודד את מי שרוצים ויכולים לשרת בצבא, להצטרף לשוק העבודה, ולהמשיך ולתמוך באחיהם שנשארו בעולם הישיבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל הגיע לכפר חב"ד
צילום: צבי טסלר
יצחק טסלר
מומלצים